Wpisz i kliknij enter

Whosputo

Jak brzmi współczesna scena portugalska? Whosputo jest jej echem!

Whosputo wystartowali w 2018 roku, serwując na początek singiel „Floating”, który co nieco już zdradzał w jakim kierunku chcą podążyć muzycy z Lizbony. W tamtym momencie „podszyli” taneczną muzykę elektroniczną nu jazzową tkaniną. Kilka miesięcy później ukazał się kolejny singiel „Whole again” w całości wyprodukowany, zaśpiewany i zagrany przez lidera tego projektu – Raimundo Carvalho. To niczym szczególnym niewyróżniająca się ballada, ale przyjmijmy, że stąpamy wciąż po debiutanckim gruncie.

Bardziej odważne rzeczy zaczęły się dziać wraz z wydaniem pierwszego długogrającego albumu pt. „Art of Decay” w 2020 roku, śmielej łącząc na nim różne jazzowe wątki z dawnym soule’em lat 60. i tym współczesnym, r’n’b i elektroniką. Bardzo sprawnie poprowadzone partie wokalne w języku angielskim wcale nie giną na tle warstwy muzycznej – wręcz przeciwnie, rozkołysują się wzajemnie. Już na tym wczesnym etapie Carvalho wspierało kilku innych zaprzyjaźnionych producentów/muzyków, w tym Filipe Paes, Luís Lucena (znany z QuartoQuarto, Melquíades) czy na perkusji Miguel Fernandez.

Brzmienie gitary Carvalho z tego materiału z pewnością przyciągnie uwagę między innymi fanów Jeffa Parkera (Tortoise), a wijąca się sekcja rytmiczna – często wspomagana samplersko-syntezatorową serpentyną – pulsuje różnymi sinusoidami (okolice Floating Points, Jamesa Blake’a, Clipping, FKA Twigs). Za basowe wywijasy odpowiedzialny jest Tiago Martins, a dodatkowe partie instrumentów klawiszowych wypuszcza Tom Maciel.

Whosputo potrafią pisać naprawdę dobrze skonstruowane piosenki, które z jednej strony mogą spokojnie zawstydzić niejedną doświadczoną grupę – na pierwszy ogień przychodzi mi na myśli kanadyjski duet Junior Boys, a z drugiej – można je zestawić chociażby z takim „drapieżnikiem” jak Tyler, The Creator. Więc zachęcam do uważnego wsłuchania się w nagrania „Everybody Says”, „Why don’t you?” czy „Inhale”. Dużo się w nich dzieje w głębszych warstwach, szczególnie w „Inhale”.

Whosputo znakomicie sobie radzą również na poziomie instrumentalnym, co przekłada się na szczególną wrażliwość w kwestii komponowania, a mogło być na odwrót – czyli zarzucić słuchacza magmą nijakich solówek i wirtuozerskich popisów. Dlaczego o tym piszę? Choćby z takiego powodu, że członkowie Whosputo poznali się jeszcze podczas studiów jazzowych w Escola Superior de Música.

Whosputo nie kazali zbyt długo czekać na kolejny materiał, zaledwie kilka miesięcy, wydając EP-kę „Buffer Sketches” (2020), którą można potraktować jako „stronę C” debiutanckiego „Art of Decay”. Tym razem usłyszeć można w niektórych fragmentach grę na dęciakach André Murraçasa (saksofon tenorowy) i Zé Marii Carreiry (saksofon barytonowy). Na tej EP-ce – jak i na poprzednich wydawnictwach – jest skupienie na przekazie w tekstach i zarazem  żonglowanie kontekstami.

Basista Tiago Martins w jednym z wywiadów określił to mniej więcej tak:

„Lubimy bawić się słowami i sytuacjami, wyobrażać sobie surrealistyczne scenariusze i wyolbrzymiać to, co piszemy. Głos jest instrumentem i musi dopełniać aksamitną funkcję muzyki”.

W oczekiwaniu na drugą płytę, jesienią 2021 roku Whosputo wypuścili w świat minialbum „We Went Clubbing” prezentujący cztery nowe numery i dwa remiksy. W otwierającym „Repeat mruczą house’owe echa, zaś „Contradictions” przynosi jeszcze inny splot gatunkowy, bardziej mnie przekonujący, czyli coś pomiędzy future jazzowowym groove’em a elektroniczną konsystencją. „Low” przemyca z kolei drum’n’bassowe wątki przemieszane z bardzo dobrym neo-soulowym wokalem Carvalho. Jamesie Blake’u posłuchaj ich! Thundercatowe bas pętle w „Death Implies Life” momentami katapultują się w okolice garage.

Najświeższe ich nagranie, jakie można odsłuchać w sieci, nosi tytuł „Hooked”. Ukazało się we wrześniu tego roku. Dużo tu ciekawego eksperymentowania z brzmieniami, przewracania, formowania czegoś po swojemu. EP-ka „We Went Clubbing” – jak i „Hooked” – wskazują na nieustanny progres, wychodzenie poza klisze, mimo prześwitujących i często wyraźnych inspiracji, udaje się Whosputo wydostać na powierzchnię i zaznaczyć swoją obecność.

Chodzą słuchy, że na początku 2023 roku ma się pojawić nowy długogrających album Portugalczyków. Czekam z dużą ciekawością!

 

Strona Facebook: www.facebook.com/whosputo

Strona Bandcamp: whosputo.bandcamp.com/music

Strona YouTube: www.youtube.com/channel/

Strona Spotify: www.open.spotify.com/artist/Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy