Wpisz i kliknij enter

Move D & Dman – All You Can Tweak

Głęboko, oszczędnie i hipnotycznie.

Dirk Mantel znany jako Dman był jednym z prekursorów w promowaniu house’u w południowych Niemczech. To za jego sprawą na imprezach z cyklu „Planet Bass” i „Hot Lemonade” grało się winyle rodem z Chicago już pod koniec lat 80. Tego mu było jednak mało i na początku kolejnej dekady założył w Mannheim dwa własne kluby – Milk! i HD800. Tam poznał podobnego sobie fana nowych brzmień zza oceanu – Davida Moufanga, który wymyślił dla siebie pseudonim Move D.

Efektem tego okazało się założenie w Heidelbergu wspólnego studia nagraniowego – Blaues Zimmer. Spotykali się tam wszyscy pionierzy house’u i techno z tego regionu Niemiec: Robert Gordon, Eric D. Clark, Nils Hess czy DJ Cle. Pierwszym efektem powstającej tam muzyki okazała się być EP-ka „Homeworks 1”, nagrana przez Dmana i Move D, a wydana przez wytwórnię Moufanga Source w 1994 roku. Były to tylko cztery nagrania – a resztę dostajemy dopiero teraz.

„All You Can Tweak” to godzinny zestaw, na który składa się siedem długich utworów. Move D i Dman balansują tutaj między deep techno a deep house’m, raz lokując się bliżej pierwszej („Colon.ize”), a raz drugiej („Luvbyrds”) estetyki. Aranżacje poszczególnych nagrań są zdecydowanie minimalistyczne („Hokusai”) i opierają się o wolno rozwijające się motywy syntezatorowe, poddawane oszczędnym modulacjom („Colon.ize”).

Z równie aptekarską dokładnością niemieccy producenci stosują wokalne sample, układające się w chwytliwe refreny („All You Can Beat”). W „Doomscrolling” słychać dalekie echa dubu, a w „All You Can Sweep” – rytmikę w stylu nowojorskiego garage’u. Najciekawiej wypada tu jednak utwór „Wired To The Mothership 2021”, który w pomysłowy sposób przywołuje wspomnienie sheffieldzkiego bleepu w stylu LFO czy Forgemasters, wpisując je w ramy detroitowego deep house’u.

Najbliżej muzyce z „All You Can Tweak” do późniejszych nagrań Davida Moufanga z Benjaminem Brunnem na płytach „Songs From The Beehive” i „Let’s Call It A Day” z 2008 i 2006 roku. To hipnotyczna i oszczędna muzyka, która jest równie mocno zakorzeniona w techno i house’ie, co w ambiencie i minimalu. W siedmiu nagraniach z krążka wydanego przez nieoceniony Smallville, jest jedynie więcej melodii. Dzięki temu słucha się ich z większą przyjemnością.

Smallville 2022

www.smallville-records.com

www.facebook.com/smallvillerecordsJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy