Wpisz i kliknij enter

Wojciech Kucharczyk – Fake Scores volume 1 – „The Whole”

Nie ma filmu – jest muzyka.

Tylko tak barwny człowiek jak Wojciech Kucharczyk mógł wymyślić, skomponować i nagrać muzykę do filmu, który nie istnieje. Nie jest to byle jaki film. Otóż nosi on tytuł „The Whole”, a w rolach głównych występują (bądź wystąpić mogliby) Léa Seydoux oraz Adam Driver. Autor muzyki za kamerą widzi Noah Baumbacha, a także był na tyle uprzejmy, że zarysował główny wątek fabularny. A więc przenosimy się do Paryża, gdzie odnaleziono tajemniczy obiekt z kosmosu, który zmienia życie głównych bohaterów.

Dalej pojawiają się (a jakże!) naukowcy, którzy muszą zbadać tajemniczy obiekt. I tenże obiekt ma zmienić ludzkość. Tyle w skrócie, a szczegółową wizję możecie sobie przeczytać na stronie Bandcampu. Ważniejsze, że nad całością roztaczają się dźwięki muzyki elektronicznej z rozmachem godnym science-fiction. Najlepsze, że muzykę Kucharczyka można, a nawet trzeba, pochłaniać bez obrazu. Musi nam wystarczyć własna wyobraźnia, którą utwory z „The Whole” zapładniają.

Natrafić możemy na sceny z dużą ilością tajemniczości („I Have Found The Doppel Book”) albo spotkania z obcą formą życia („Name: Novian”). Dużą przyjemność daje to samodzielne „reżyserowanie” filmu. Są również chwile symfonicznego rozpostarcia („The Taxi Is Not Taxing”), wszakże to film amerykański, z rozmachem. Pewności nie mam, ale wydaje się, że w „Nightnoght” słychać echa słynnego utworu zespołu The Prodigy.

Są w końcu momenty wychodzące poza filmowe ramy. Trzy części utworu „Surname” gwarantują rzadko spotykane przeskoki stylistyczne. „Name: Darang” świetnie operuje rytmem i nerwowością. W końcu duet „Rival” i „Smar” wpuszcza nieco eksperymentalizmu, a „The Old Space” poradziłby sobie poza jakimkolwiek filmowym uniwersum. Warto podkreślić szaloną różnorodność („Level M”!) tej ścieżki dźwiękowej, która zdradza niepospolity talent jej autora. I tak radziłbym twórcom filmu albo seriali, żeby czym prędzej angażowali Kucharczyka.

Mik.Musik.!. | 2023


Bandcamp: https://mikmusikarchive.bandcamp.com/album/fake-scores-volume-one-the-whole
FB Mik Musik: https://www.facebook.com/mikmusik


 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy