Wpisz i kliknij enter

Opla – GTI

Tyle tam się dzieje, tyle możliwych interpretacji.

Zespół Opla – tworzony przez Huberta Zemlera i Piotra Bukowskiego – jest tworem szalenie żywotnym, a także nie dającym się zaszufladkować. Ich debiutancki krążek „Obertasy” zawierał złożone łamańce czerpiące wprost z muzyki ludowej. Potem nastąpił pamiętny album „Opla Stasiuk Trzaska”, którego tytuł mówi wszystko o składzie, ale niewiele o samej muzyce, a muzycznie był rzeczą unikalną. Ale nic nie zwiastowało tego, co właśnie nadeszło (ładna fraza, ale nieprawdziwa przecież, albowiem wszystko zwiastowało, że to właśnie nadejdzie).

Programowo odrzucający stagnację label Pointless Geometry doskonale wiedział co robi dając miejsce u siebie płycie zatytułowanej „GTI”. Duet ponownie jest sam oraz ponownie sięga do korzeni tradycyjnej muzyki polskiej, ale przedstawia ją w zupełnie innej formie. Przede wszystkim pojawia się więcej efektów gitarowych i perkusyjnych. Rytm nie staje się celem samym w sobie, a czasem bywa wręcz niepotrzebny („AWD”). Znajdujemy na płycie klimaty bardziej footworkowe, a utwory zawdzięczają wiele intuicji muzyków.

Tyle tam się dzieje, tyle możliwych interpretacji odczytywanych na nowo za każdym wysłuchaniem płyty. Minimalizm muzyczny nie oznacza mniejszych emocji. Wsłuchajmy się tylko w „LOP”, w te drobno posiekane dźwięki kumulujące w sobie energię elektronów. Albo weźmy doskonały początek „AWD”, z którego szumów rodzą się inspirowane oberkami frazy utrzymujące silne związki z surrealizmem. Jednocześnie wszystko jest tak dokumentnie plastyczne. Trudno myśleć o tym jak o podkładzie tanecznym, ale wyobraźnia kąpie się w tym znakomicie.

Opla nie dociska słuchacza jedynie na początku („YPN”) i na końcu („RAM”) dając najczytelniejsze utwory, co nie oznacza, że najsłabsze. Bo takich w ogóle brak na płycie. Najdłuższy z zestawu „FAX” został niemal całkowicie podporządkowany muzyce elektronicznej i tylko przebłyski gitary przypominają, że muzyka duetu oferuje znacznie więcej. Dodatkowym plusem jest ucieczka od surowego brzmienia, co nie było łatwym zadaniem biorąc pod uwagę chociażby skomplikowany charakter utworu „BAT”. To na pewno nie jest płyta jednorazowego użytku.

Pointless Geometry | 2023


Bandcamp: https://pointless-geometry.bandcamp.com/album/opla-gti
FB: https://www.facebook.com/oplaband
FB Pointless: https://www.facebook.com/pointless.geometry


 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy