Wpisz i kliknij enter

Autobot-1000 – 3 Dimensions Of Space

Tak brzmi techno bass.

O ile powszechnie docenia się dzisiaj wielki wkład projektów Drexciya i Dopplereffekt w rozwój electro, tak twórczość duetu Aux 88 wydaje się być niesłusznie pomijana. Tymczasem Tony Hamilton i Keith Tucker stworzyli swymi płytami z połowy lat 90. całkowicie nowatorską i oryginalną wersję gatunku ochrzczoną przez nich samych terminem „techno bass”. To przede wszystkim nagrania z dwóch albumów – „88 FM” i „Is It Man Or Machine?”. Ta sugestywna i ekspresyjna muzyka nie miała zbyt wielu naśladowców. Jednym z nielicznych był projekt Autobot-1000.

Pod pseudonimem tym krył się na początku XXI wieku czarnoskóry producent Douglas Patterson. Zarejestrował on wówczas cztery winylowe dwunastocalówki oraz jeden kompaktowy album, które wydała mu wytwórnia Hoodwink z północnej Karoliny. Jego twórczość nie została dostrzeżona ani w rodzimych Stanach Zjednoczonych, ani w Europie – nic więc dziwnego, że w końcu machnął ręką na tworzenie muzyki. Minęły jednak dwie dekady i jedyny album projektu powraca do nas w winylowej reedycji za sprawą duńskiej wytwórni Inherent Futurism.

„3 Dimensions Of Space” zawiera typowe electro w wersji techno bass spod znaku Aux 88: szybkie bity, acidowe loopy, wokoderowe wokalizy i rapowe refreny. Patterson uzupełnia jednak ten wzorzec wypracowany przez Hamiltona i Tuckera o własne pomysły. Może to być dubowy bas w „1+1”, funkowe klangowanie w „3D Revolution”, energetyczny cowbell w „Cosmic Techno” lub smyczkowe klawisze w „Electro”. Brzmienia te ozdabiają dźwiękowe efekty w stylu sci-fi rodem z klasycznych dokonań Kraftwerku („3 Dimensions Of Space”).

Nie jest to jakaś wysublimowana muzyka, ale właśnie jej moc polega na prostocie. Siedem nagrań z albumu (dwie kompozycje to syntezatorowe miniatury o ilustracyjnym tonie) uderza mocną energią, niesioną przez dudniące breaki i basy – a reszta nagrań tworzy jedynie futurystyczny klimat. Dlatego zestaw ten powinien szczególnie przypaść do gustu didżejom. Większość nagrań z „3 Dimensional Space” świetnie sprawdzi się w klubie. Tak brzmi techno bass w czystej postaci – jedyna w swym rodzaju mutacja detroitowego electro.

Inherent Futurism 2023 Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy