Wpisz i kliknij enter

Sote – Ministry of Tall Tales

Zmiennokształtność.

Słysząc pierwsze dźwięki „Ministry of Tall Tales” pomyślałem z marszu: że też mu się to nie znudzi. On, czyli Sote, a to, czyli jego persko-brzmiąca muzyka. Właściwie od samego początku znane miłośnikom twórczości Ate Ebtekara dźwięki dopadają słuchacza. Druga myślą było: ale czy jest sens cokolwiek zmieniać? I na to pytanie odpowiada już otwierający najnowszy krążek utwór „River of Pain”.

Migiem syntetyczny dźwięk oszałamia swą hipnotycznością. Krystaliczne dźwięki pląsają z wielką zgrabnością, aż do wyraźnego momentu przełamania, które zwiastuje dalszy bieg rzeczy na płycie. Bieg rzeczy ustaje w „Lips Seeking the Forbidden”, w którym czai się dezorientacja, rytmika komplikuje się, a przestrzeń jest szersza. I człowiek zastanawia się czy dźwięki, które słyszy pochodzą z tradycyjnych instrumentów czy też są efektem elektronicznych przetworzeń.

Centralnym punktem jest „Separating Ingredients Of Rituals” będący kolejną zmianą klimatu. Może mroczniejszą, bardziej paranoidalną. Po mocnym uderzeniu otwierającym górę biorą dźwięki elastyczne, ale dodatkowo w towarzystwie szalenie bogatych faktur. Właśnie ta zmiennokształtność jest najwspanialszym składnikiem płyty. Łatwo sobie wyobrazić, że „Reign Of Insanity” zgubił się gdzieś w nagraniach Depeche Mode.

Tymczasem twórca „Prallel Persia” nie zapomniał o swym przywiązaniu do drapiącego w uszy noise`u. Stosuje go z rozmachem w „Kangaroo Court” i jest to rozmach w wysokiej rozdzielczości przechodzący niepostrzeżenie ze stanu lekkiego w maniakalny wręcz. Swoiste rozgorączkowanie stylistyczne Sote słychać także w „Propagandistic Ambition” – krótkim wstępie do ostatniego „1401 Beautiful Souls”, gdzie promienista melodia, trzepoczące drony uwypuklają wcale nieskrywaną tęsknotę.

O niezgodzie artysty na polityczny krajobraz dnia dzisiejszego, a także terror dezinformacji, dogmatów, korupcji na społeczeństwach świadczą tytuły utworów, ale również opis płyty. Twórca wierzy, że jego muzyka oddaje stan ducha w abstrakcyjnej formie. Jeśli tak, to bardzo serio należałoby potraktować utwory „Motion In Morality” i „Death-dealing”. Pierwszy z przytłaczającą, szarpaną nerwowością i drugi napełniony bólem. Być może najdotkliwszym efektem naszej, cyfrowej epoki będzie osłabienie przyczepności ludzi do rzeczywistości namacalnej. Czas pokaże.

Svbkvlt | 2024


Bandcamp: https://svbkvlt.bandcamp.com/album/ministry-of-tall-tales
FB: https://www.facebook.com/ata.sote.ebtekar
FB Svbkvlt: https://www.facebook.com/Svbkvlt


 







Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Meridian Brothers – wywiad

Udało nam się porozmawiać z Eblisem Álvarezem, liderem kolumbijskiego zespołu Meridian Brothers, o ich niedawno wydanej płycie „¿Dónde Estás María?”.