Wpisz i kliknij enter

Zemiter oraz Surreal Voyagers

Zajrzyjcie pod Antennę.

Antenna Non Grata to jeden z tych wydawców, którzy muzykę – najczęściej nazywaną eksperymentalną – lubią wydawać. Śmiało o niej można pisać także jako o elektronicznej, elektroakustycznej, awangardowej i stosować wszelkie określenia, których wspólnym znaczeniowym mianownikiem jest nieszablonowość. Wiadomo, że jak Antenna wydaje kolejną płytą, to warto się z nią zapoznać. Zaglądać więc pod Antennę należy koniecznie, a niżej znajdziecie dwa najaktualniejsze powody ku temu.

Rok bez płyt z udziałem Huberta Zemlera i Marcina Dymitera, to rok stracony. Obaj nagrywają, wydają lub uczestniczą w przeróżnych albumach regularnie. Natomiast jako Zemiter spotykają się niezbyt często. Ostatnio było to w roku 2019. Jeśli już decydują się na współpracę, to widać coś ich do tego skłoniło lub wystąpiło przyciąganie silne niczym magnes. Najnowszy owoc ich współpracy nosi tytuł „Studiolo” i zrobić z nich miał jeden organizm. Ów organizm składa się z dwóch zestawów elektronicznych.

Każdy zagarnął pod siebie połowę płyty. I bez opisów można się zorientować, która do kogo należy. I tak „Szelest” posiada kilka warstw od tej rozwibrowanej po ambientową. Istotą jest dźwięk, jego natężenie i efekt, który daje. Z kolei już sam początek „Sztormu” wyznaczony jest przez rytm, a więc można wnioskować, że perkusista był tu głównym rozwojowym. Ale te granice stylistyczne między nimi zacierają się w trakcie każdego z utworów. Chyba najlepiej słychać to w „Sztormie” właśnie, gdzie struktury rytmiczne są przykrywane przez elektroniczną atmosferę. Interesujący obiekt doświadczalny.

Muszę przyznać, że więcej emocji towarzyszyło mi w trakcie słuchania drugiej płyty, czyli „Seeking Mother” duetu Surreal Voyagers. Tworzą go Aleksander Wnuk i Michał Lazar – obaj muzycy z gatunku tych poszukujących czy to dźwięku czy budowania atmosfery w teatrach. Zasadniczo kieruje nimi chęć wytworzenia atmosfery bez ukierunkowywania się na konkretny gatunek muzyczny. Choć w przypadku akurat tej płyty najważniejszy jest ambient w wersji ciemnej, izolacyjnej.

Duet dużo robi, abyśmy poczuli się zagubieni w ich przestrzeni muzycznej. Opuszczona kraina, którą tworzą staje się miejscami klaustrofobiczna. Do tego dochodzi budzący ciarki tytuł albumu. Człowiek czuje się jakby czas się zatrzymał lub jakby mijał nas obok. Trzeba nieco wytężyć słuch, aby wyłapać, że podstawą faktur muzycznych jest również perkusja i gitara elektryczna. Widmowe tu wszystko i żerujące na wewnętrznych lękach. O lekkostrawności sugeruję zapomnieć. Nie jest to płyta, do której będę wracał z przyjemności, ale też nie tego szukać tam należy.

Zemiter – Studiolo | Antenna Non Grata 2024
Surreal Voyagers – Seeking Mother | Antenna Non Grata 2024


Bandcamp 1: https://antennanongrata.bandcamp.com/album/zemiter-studiolo
Bandcamp 2: https://antennanongrata.bandcamp.com/album/surreal-voyagers-seeking-mother
FB: https://www.facebook.com/AntennaNonGrata


 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy