Wpisz i kliknij enter

Four Tet – Three

Jak zwykle z wybitnym spokojem.

Oczywistym był fakt, że spodziewać się po nowym Four Tecie należało albumu raczej wyciszającego. Pomijając niejednokrotnie wybuchowe kolaboracje, zwłaszcza te u boku Skrillexa, Freda Again.., czy Madliba, solowo Hebden sumiennie zdołał przyzwyczaić słuchaczy do spokoju. Warto jednak zwrócić uwagę z jak wielkim kunsztem i profesjonalizmem do nowego wydania producent podszedł. Wciąż z wielką rolą żywych instrumentów, ponownie z dużym naciskiem na przestrzeń i budowanie klimatu wokół swojego muzycznego dorobku. Oto więc na świat przychodzi następca dwóch wydań z roku 2020.

Czy z listy utworów wybierzemy trip-hopowe „Love”, czy na przykład rozklejony ambient, pełen szeleszczących przeszkadzajek („Gliding Through Everything”), widzimy ciągłą zabawę idącą za tworzeniem nowych tracków. W całej dźwiękowej polewie znajdą się tradycyjnie odwołania do rozmaitych gatunków od boom bapu, przez jazz, na folku kończąc. Brak jak zwykle zbędnych szufladkowań. Producent ponownie ufa jedynie swojej muzycznej intuicji, a ta zdaje się wciąż nie zawodzić, raz zmuszając go do zabawy z brzmieniem gitarowym („Skater”), raz uderzając w surowy deep house z wykręconą dynamiką („31 Bloom”).

Bardzo długi, poznany już w formie singla, zamykający album „Three Drums” miażdży zmysły gęstością perkusji i nałożonymi falami syntezatorowymi. Inny powód do zachwytu przynosi „Daydream Repeat” wraz z partiami klawiszy skaczącymi na perkusyjnym bicie. Zarówno melodyjność jak i rytmika albumu to bardzo starannie przez warsztat Four Teta dopieszczone aspekty. To wyczucie pozwala mu się poruszać z wyjątkowo psychodelicznym wydźwiękiem po rozmaitych klimatach.

Wszystkie z kompozycji bliskie są medytacyjnej formie, tak mocno widoczne w powolnych rdzennych tempach, jak i klubowych odskokach. Dwunasty pełnogrający album, a forma Four Teta nadal jeszcze nie została skażona nudą lub brakiem oryginalności. Dalej jest to bardzo świadoma, artystyczna droga, bogata w uczucia i intymny rodzaj odpłynięcia.

Text Records 2024

Four Tet:

Profil na BandCamp »
Profil na Facebooku »

Text Records:

Profil na Facebooku »

 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy