Wpisz i kliknij enter

Use Knife – Peace Carnival EP

Na rozkręconej rzeczywistości.

Nie wiem czy pamiętacie / znacie sprzed dwóch lat album niezwykłej grupy Use Knife „The Shedding of Skin”? Ja odnotowałem to wydawnictwo na mojej liście z podsumowaniem płytowym roku 2022. Jeśli nie mieliście okazji wcześniej słyszeć tej płyty to koniecznie zmieńcie ten stan.

 

Use Knife nie wzięli się znikąd. Muzycy tej formacji wywodzą się z belgijskiego avant-folkowego zespołu Kiss The Anus Of A Black Cat (w składzie z irackim perkusistą Saifem Al-Qaissym), którzy połączyli siły z multidyscyplinarnym artystą  i scenografem Younissem Ahamadem. Po jakimś czasie dołączył do nich producent, muzyk Radwan Ghazi Moumneh z Jerusalem In My Heart.

Debiutowali w 2020 roku EP-ką „Tropentarn”, ale to właśnie dopiero materiał „The Shedding of Skin” przyniósł im zasłużoną rozpoznawalność i docenienie (m.in. BBC Radio 6, The Quietus). Zachwycili też koncertowo publiczność chociażby na Le Guess Who? i Sonic City. W 2023 roku Use Knife wypuścili tylko jeden singiel „Sowieso F​*​*​*​ed”, choć dotykający mocno tematu kryzysu w Palestynie i Gazie.

Nadchodząca EP-ka „Peace Carnival” to znakomite reinpretacje, remiksy trzech wybranych nagrań z wspomnianej wcześniej „The Shedding of Skin”. Zestaw otwiera utwór „To Feed the Gentry (feat. Radwan Ghazi Moumneh)” przefiltrowany przez producencką maestrię Libańczyka Rabiha Beainiego z Morphine Records. Działalność jego wytwórni liczby sobie już prawie 20 lat! Mam wrażenie, że Beaini oblepił tę kompozycję jeszcze większym transem, wywołując silny podmuch bliskowschodnich perkusjonaliów, poprzetykany akcentem dęciaka, hipnotycznego oudu i mantrycznie zapętlonych głosów.

Kompozycję „Ptolemaic” wzięła na warsztat z kolei francusko-irlandzka artystka Zoë Mc Pherson (pamiętacie jej album „String Figures”?), chłoszcząc nas bezkompromisowymi breakami z okolic drum’n’bassowego tornada z odcieniami wręcz post-punkowymi / post-industrialnymi i trzymającymi do końca w objęciach gęstej, basowej elektroniki. 10-calowy winyl domyka „Coupe d’état” w wykonaniu palestyńskiego producenta Muqata’a, który chyba najwierniej opłynął oryginał, co tylko posłużyło do nadania temu nagraniu autorskiego nurtu, tnącego samplami materię dźwiękową.

„Peace Carnival” to tylko 18-minut muzyki, ale porywającej i pokazującej jak powinna, jak może dziś brzmieć muzyka elektroniczna, która została wypełniona po brzegi świeżością.

Morphine Records | kwiecień 2024


Strona FB Use Knife: https://www.facebook.com/useknife

Strona Morphine Records: https://www.morphinerecords.com/

Strona FB: https://www.facebook.com/morphinerec/

 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy