Wpisz i kliknij enter

Datasette – Datasette


O wszechstronności J.M. Daviesa vel Datassette (również Datashat) świadczy pokaźny zbiór darmowych empetrójek na stronie http://www.datassette.net: od electro i dubu, poprzez ambient i folk, aż do coverów Kate Bush, Human League, a nawet Interpolu. Kryptonim Londyńczyka nawiązuje do nazwy magnetofonu kasetowego dla ośmiobitowych komputerów Commodore i wyraźnie wskazuje na fascynację latami 80., jednak jego pełnometrażowy debiut nosi wszelkie znamiona nowoczesności.
Datasette – „Running Away”

„Datassette” ukazał się w trzech wersjach: standardowy czarny naleśnik (500 sztuk), przezroczysty winyl w kolorze zielonym (80 sztuk) i płatne mp3 (z dodatkowym utworem „Worms”). Zawartości krążka blisko do muzyki Vector Lovers i Anthonyego Rothera, a także do Kraftwerk z okresu „Computer World” oraz świetnej płyty „Orchestra of Bubbles” duetu Apparat-Ellen Allien. Podobnie jak oni, Davies przerabia dźwięki z przeszłości na współczesną modłę i robi to z niebywałym wyczuciem. Trudno wyłonić jeden reprezentatywny utwór, ponieważ klarowne podziały gatunkowe są tu płynnie przekraczane.
Datasette – „Pluck”

Dowodzi tego imponująca kareta asów: porywający w swej nostalgii opener „Running Away”; przepiękny „Plug” z doskonale poprowadzonym samplem gitary i szeleszczącą pulsacją w stylu clicksncuts; melancholijne minimal techno „Damage Report”, jakże intrygujące na tle nudnego obecnie kierunku; wreszcie „Vapour Tales”, udany mariaż dubstepu z pokrytymi patyną barwami i jedna z najlepszych kompozycji na płycie. Ale w tym zestawie nie ma słabych numerów, wszystko jest starannie przemyślane i zarazem zupełnie bezpretensjonalne. Całość wieńczy „Melting Faces”, przywodzący na myśl soundtrack Vangelisa do filmu „Blade Runner”.
Datasette – „Melting Faces”

Mimo że chwilami brzmi jak symfonia maszyn w fabryce samochodów, robotoidalny retro-funk Datassette nie jest odhumanizowany. Wręcz przeciwnie – w cyfrowym kokonie bije wielkie, analogowe serce. Warto wsłuchać się w jego rytm.
2008Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy