Wpisz i kliknij enter

Nôze – Songs On The Rocks


Skłonność do muzyki tanecznej łączył z eksperymentami próbującymi wpisać w jej formułę inne gatunki. Kwintesencją tych działań jest trzeci album grupy – „Songs On The Rocks”.

Członkowie Nôze postanowili tym razem połączyć miejski folk z różnych stron Europy z klubowymi bitami. W efekcie powstała wyjątkowo rozśpiewana płyta. W każdym nagraniu pojawiają się wokaliści – raz jest to filuternie śpiewająca swym falsetem Danii Siciliano („Dance Avec Moi”), a kiedy indziej zawodzący bluesową skargę Jonathan Illel („Childhood Blues”) lub wesoło podśpiewujący chórek złożony z członków Nôze („You Have To Dance”). W efekcie, elementy francuskiej chanşon („L`Inconnu Du Placard”) spotykają się tu z rozbuchaniem bałkańskich pijackich piosenek („Slum Girl”) czy bliskim muzyce latino iberyjskim przyśpiewkom („Ethiopo”).

Melodię wprowadzają do tych kompozycji nie tylko ludzkie głosy. Sporo na krążku chwytliwych partii pianina, gitary, smyczków czy dęciaków („Childhood Blues”), które, zaaranżowane z wdziękiem, sprawiają, że nagrania z „Songs On The Rocks” szybko wpadają w ucho i mogą się spodobać nie tylko fanom nowoczesnej elektroniki.
A może nawet wręcz przeciwnie – ci ostatni niewiele znajdą na albumie ciekawego dla siebie. Gdyby utwory Nôze odrzeć z bogatych aranżacji wokalno-akustycznych, pozostaną jedynie proste struktury rytmiczne o przeważnie minimalowym charakterze, uzupełniane jedynie od czasu do czasu perkusyjnymi ozdobnikami („Ethiopo”) czy wątłym plumkaniem ciepłych klawiszy („You Have To Dance”). Dowodem na to najsłabsza na płycie, co prawda śpiewana, ale pozbawiona akustycznego miąższu kompozycja „Remember Love” – szczęśliwie umieszczona pod koniec płyty.
„Songs On The Rocks” to właściwie pop, trochę flirtujący z klubową elektroniką, trochę z tradycją etno, ale jednak pop. Może krążek Nôze nie odniesie takiego sukcesu, jak podobne w koncepcji płyty Gotan Project, ale na pewno najbardziej spodoba się podobnemu, niegroźnie snobistycznemu gronu odbiorców.

physical-music.com | getphysicalmusic | noze.blogspirit.com | myspace.com/nozecircus
2008Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy