Wpisz i kliknij enter

Akustyczny Wszechświat

Okazuje się, że Wszechświat charakteryzuje się niesamowitą akustycznością. Dowodzą tego zakończone pod koniec października badania naukowców z Europejskiej Stacji Kosmicznej (ESA). Autorem tekstu jest Marcin Niewęgłowski
Informacja jest sprzed ponad tygodnia. Ale może nie każdy z Was słyszał o tym. A warto powiedzieć o tym kilka słów. Oto od 1995 roku Europejska Stacja Kosmiczna (ESA) we współpracy z amerykańską NASA realizują projekt "Soho" mający na celu poznanie wnętrza Słońca. Przy tych pomiarach wykorzystuje się francuski teleskop Corot, który analizuje i bada wewnętrzną strukturę oraz skład tej największej gwiazdy Układu Słonecznego. Proces ten nazywa się "gwiezdną sejsmologią" lub też asterosejsmologią. Dzięki któremu możemy poznać emisję światła, procesy zawirowania na powierzchniach, jak i wewnątrz danych gwiazd. Od ponad dwóch lat zainteresowanie naukowców z ESA poszerzyło się o badanie ciał niebieskich przypominających Słońce. Mowa o trzech obiektach o matematycznych nazwach: HD49933, HD181420 i HD181906.
Ten międzynarodowy, europejski zespół badaczy zarejestrował ostatnio dźwięki lub też (jak podaje ESA) trzęsienia pochodzące z tych wspomnianych gwiazd. Okazuje się, że każdy z tych trzech ciał niebieskich emituje inne fale, które jednak układają się w regularny, powtarzający się pulsacyjny wzór. By nie powiedzieć językiem aranżacyjnym – tworzą pętle. Dzięki samym falom naukowcy mogą dowiedzieć się wiele o wieku danej gwiazdy, jej kształcie oraz składzie chemicznym. Jeden z naukowców porównał swoją pracę do słuchania niezidentyfikowanego dźwięku, a następnie szukanie, z jakiego instrumentu on pochodzi. Jak widać, a raczej słychać Wszechświat opanowany jest przez muzykę. Fragmenty tych kosmicznych dźwięków są dostępne na stronie BBC. Niektóre przypominają wygładzony szum, a inne ambientowe pasaże bez osobistego dyrygenta – przewodnika.







Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Pan Mądraliński
Pan Mądraliński
15 lat temu

„…tej największej gwiazdy Układu Słonecznego” 🙂 Taka uwaga techniczna. Układ słoneczny nie może mieć największej gwiazdy, ponieważ posiada tylko jedną – Słońce. No chyba że największą i najmniejszą zarazem. Gwiazdy HD49933, HD181420 i HD181906 nie wchodzą w skład Układu słonecznego (choć niewykluczone że należą do drogi mlecznej).

Polecamy