Wpisz i kliknij enter

Zobacz młodych polskich zdolnych

W dniach 28 – 29 maja w warszawskiej Hydrozagadce odbędzie się druga edycja festiwalu Magnetofon. W lineupie znajdziecie przekrój przez młode polskie projekty – jak najbardziej obiecujące. Jak piszą organizatorzy: „Festiwal skupia wokół siebie najciekawszych artystów o nieszablonowym podejściu do muzyki i entuzjazmie. Druga edycja to prawdziwy przekrój gatunkowy – od słonecznego popu, przez folkowy liryzm, kończąc na delikatnym gitarowym brzmieniu”.

  • Piątek: Shiny Beats, Twilite, Indigo Tree
  • Sobota: Microexpressions, Shame On You, Tin Pan Alley
  • 28 – 29 maja 2010
  • Hydrozagadka, Warszawa, ul. 11 Listopada 22
  • Bilety: 20 zł – jeden dzień, 25 zł – dwa dni

Więcej na MySpace – Myspace.com/magnetofonfestiwal

Shiny Beats

Shiny Beats to dźwięki neonów, światła gitar i blask elektrycznych tamburynów. Muzyka zespołu należy do szeroko pojętego nurtu indie, z mocnymi wpływami shoegazeu oraz odrobiną nu raveu. Shiny Beats powstało latem 2009 roku w Trójmieście; zdobyli uznanie słuchaczy i wyruszyli na podbój odległych galaktyk. Obecnie trwają prace nad albumem studyjnym, będącym zapisem owej niezwykłej podróży.

Twilite

Twilite to dwóch przyjaciół, którym opatrzność podpowiedziała, żeby chwycili za akustyczne gitary i, robiąc z nich pożytek, dali światu swoją muzykę. Paweł Milewski i Rafał Bawirsz nie lubią sprzeciwiać się opatrzności. Bardzo długo nazwa Twilite była kojarzona z Irlandią, to właśnie tam w 2006 roku członkowie osiedli po kilku miesiącach wspólnego „grania” – internetowej współpracy kompozytorskiej, kiedy to jeden z nich mieszkał w Biskupcu, a drugi w Krakowie.

W maju 2008 r., zauważeni i zaproszeni przez braci Kapsa z Contemporary Noise Quintet, Milewski i Bawirsz nagrali w Electric Eye Studio materiał na debiutancki album „Bits & pieces”, który jest zbiorem kompozycji z ostatnich dwóch lat przebywania muzyków w Dublinie. Ich pierwsza płyta trafiła do sklepów 24 stycznia 2009. Obecnie zespół pracuje nad nowym krążkiem, który światło dzienne ujrzy już w tym roku.

Indigo Tree

Duet Indigo Tree tworzą gitarzysta i wokalista Peve Lety oraz basista Filip Zawada (ex AGD, Pustki). W roku 2009 ukazuje się ich debiutancki album pt. Lullabies of love and death. Płyta zbiera bardzo dobre recenzje i pojawia się w wielu podsumowaniach muzycznych roku. W niespełna 2 miesiące po debiucie zespół gra, uznaną przez Piotra Stelmacha za jedną z najciekawszych, Offsesję w radiowej Trójce. Wrocławska Gazeta Wyborcza wręcza zespołowi nagrodę WARTO, Pulp nominuje do Odkrycia Roku, G-punkt do Szczytów Kultury. Zespół jest jednym z pierwszych wykonawców zaproszonych na Mysłowicki OFF Festival 2010. Prywatnie starają się więcej milczeć niż mówić.

Microexpressions

Microexpressions to zespół z Jeleniej Góry tworzący eklektyczną muzykę nawiązującą do takich gatunków jak indie, synthpop, postpunk, elektronika czy ambient. Utwory Microexpressions łączą w sobie gitarową energię z eksperymentalną elektroniką i popową przebojowością. Aktualny skład grupy to Michał Stambulski (wokal, gitara, elektronika) i Szymon Szczęśniak (perkusja, elektronika).
Najnowsza płyta Deep Snow EP (marzec 2009) inspirowana jest bieżącymi trendami w muzyce niezależnej.

Słychać na niej m.in. wpływy organicznej elektroniki Animal Collective, neo-soulowych brzmień w stylu TV On The Radio, zamiłowania do eksperymentalnych aranżacji Menomomeny, czy też klasycznego gitarowego indie zespołów takich jak Pavement i Modest Mouse, ale także dużo dalej sięgających zainteresowań muzycznych każdego z członków zespołu. Epka została entuzjastycznie przyjęta przez główne polskie portale zajmujące się muzyką niezależną takie jak Porcys (7.3/10), Screenagers (7/10), wearefrompoland czy uwolnijmuzyke.pl.

Shame On You

Shame On You mają nieograniczone ambicje i niezwykły artystyczny potencjał. To muzyka gwałtowna, głośna, niepokojąca, jednak nie pozbawiona piosenkowego uroku i mrocznego liryzmu. Jak sami mówią, początkiem każdej kreacji Shame On You nie jest rynkowa kalkulacja czy stylistyczne wprawki, lecz międzyludzka energia. Epka „Kill All The Comics”, wydana pod koniec 2009 roku, zawiera cztery utwory, które stanowią unikalną fuzję nowej fali, no-wave i noise-u, naznaczoną piętnem szczególnej wrażliwości trójki muzyków: Magdy Staroszczyk, Michała Sufina i Patryka Mogilnickiego. „Kill All The Comics” to zapowiedź pełnowymiarowego albumu grupy zapowiadany na pierwszą połowę 2010 roku.

Tin Pan Alley
Tin Pan Alley powstał w 2007 roku, aby dać upust fascynacji amerykańskim garażowym graniem. Ten bydgosko-toruński kolektyw jest obecnie tworzony przez czterech doświadczonych muzyków: Mateusza Jagielskiego, Roberta Majewskiego, Twixa i TMWWTH. Twórczość kwartetu jest silnie inspirowana amerykańskim rockiem niezależnym z lat dziewięćdziesiątych, jednak nie zamyka się w tych ramach i jest podatna na zmiany, jakie przynoszą najnowsze osiągnięcia wykonawców popularnych i awangardowych.

Muzyka Tin Pan Alley to mariaż niestabilnych, dysonansowych dźwięków gitar, mocarnej i energetycznej pracy sekcji rytmicznej, rozbudowanych brzmieniowo partii syntezatorowych oraz z jednej strony liryczności piosenek w duchu klasyków popowego grania, a z drugiej bezkompromisowego i eksperymentalnego podejścia w kwestii timbreu, ekspresji oraz warstwy tekstowej.Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy