Wpisz i kliknij enter

Chilly Gonzales i Aukso Orkiestra na rozpoczęcie Tauron Festiwalu

Tradycją TFNM są specjalne koncerty otwarcia. Siódmą edycję imprezy otworzy Gonzales, który wystąpi wraz z Orkiestrą Kameralną Aukso pod batutą Marka Mosia.

Jego kariera zaczęła się w wieku lat trzech, kiedy pod okiem starszego brata opanował grę na fortepianie. Zamiast jednak zostać twórcą muzyki poważnej lub jazzu, zdecydował się na pisanie musicali i grę w rockowej kapeli Son, co zapewniło mu spory sukces w rodzinnej Kanadzie.

Prawdziwy geniusz nigdy jednak nie tkwi zbyt długo w jednym miejscu, dlatego pod koniec lat 90-tych Gonzales wylądował w Berlinie, gdzie podjął niezrozumiałą dla wielu decyzję o zostaniu raperem. Przyjmując sceniczny image superłotra o imieniu Chilly Gonzales nagrał w 2000 roku album Gonzales Über Alles udowadniając wszystkim niedowiarkom, że jest równie wybitnym tekściarzem co muzykiem.

Minęło kolejnych parę lat, w trakcie których pisał następne przebojowe single i albumy, jednak w 2004 roku po raz kolejny zaskoczył fanów i krytyków, nagrywając płytę Solo Piano.

Szesnaście miniatur na fortepian okazało się niespodziewanym sukcesem, a dziennikarze na całym świecie prześcigali się w komplementach, uznając kanadyjskiego wirtuoza na najlepszego spadkobiercę legendarnego Erica Satie. Gonzales po raz kolejny pokazał, że czegokolwiek się dotknie zmienia w złoto.

Nie byłby jednak sobą, gdyby na tym poprzestał. Jego następny album – Soft Power – to wycieczka w stronę klasycznego soulu i disco, płyta najeżona tanecznymi przebojami i setkami pomysłów, które znalazły swoją kontynuację w opublikowanym dwa lata później Ivory Tower (oraz w filmie pod tym samym tytułem, ponieważ poza tworzeniem muzyki, Gonzales znajduje również czas na aktorstwo, malarstwo, własny internetowy serial komediowy Superproducer i współpracę z gwiazdami pokroju Peaches, Feist czy Jamie Lidell).

Ubiegły rok przyniósł kolejny mistrzowski album w jego karierze i powrót do postaci rapującego superłotra Chilly’ego – The Unspeakable Chilly Gonzales.

Jak twierdzi sam autor, to „pierwszy na świecie album rap-orkiestrowy”, a przy jego tworzeniu kluczową okazała się współpraca ze wspomnianym już wcześniej bratem, Chrisem Beckiem, który w międzyczasie został cieszącym się olbrzymim powodzeniem kompozytorem muzyki filmowej.

To właśnie Gonzales będzie gwiazdą koncertu otwierającego tegoroczną edycję festiwalu. Już 23 sierpnia, po raz pierwszy w Polsce będziecie mieli okazję posłuchać kanadyjskiego geniusza, który w katowickim Szybie Wilson zaprezentuje między innymi materiał z zapowiadanej na ten rok kontynuacji swojego bestsellerowego albumu – Solo Piano 2.

Wszystkie informacje o Festiwalu znajdziecie na stronie www.festiwalnowamuzyka.plJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
czaszka
czaszka
12 lat temu

Gonzales po raz pierwszy w Polsce? A to dziwne, sam byłem na jego koncercie ładne parę lat temu w warszawskim CDQ.
You better check it out Krzysiek!

Polecamy