Wpisz i kliknij enter

3 pytania – Mats Gustafsson

Na trzy krótkie pytania padły trzy krótkie odpowiedzi od Matsa Gustafssona – obecnie jednego z najlepszych free-jazzowych saksofonistów.

Mats Gustafsson to szwedzki saksofonista. Po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę miłośników muzyki improwizowanej w ramach duetu z Christianem Munthe (1986), jako członek projektu Vario Guntera Christmanna i jego zespołu Gush (1988). Gustafsson przez te wszystkie lata współpracował z różnymi muzykami jak choćby z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Derekem Bailey’em, Otomo Yoshihide, Jimem O’Rourkem, Orenem Ambarchi’m czy Sonic Youth.

Jego dyskografia, tak jak liczba wspólnych projektów i składów, jest imponująca. Pod koniec ubiegłego roku Mats Gustafsson wydał materiał z amerykańskim znakomitym saksofonistą Colinem Stetsonem, pt. „Stones” (Rune Grammofon). Sprawdźcie jak wypadł na tym krążku pojedynek na dwa saksofony, a może jest to typowa współpraca, poszukajcie sami klucza do tego albumu.

Na tym nie koniec dobrych wiadomości związanych z Matsem Gustafssonem, gdyż w styczniu 2013 roku ukazał się nowy longplay pt. „Exit” (Rune Grammofon) ognistej orkiestry, czyli grupy Fire! Orchestra. Trzonem tej formacji jest trio w składzie: Mats Gustafsson, Johan Berthling (Tape) i perkusista Andreas Werliin (Wildbirds & Peacedrums).

Na płycie „Exit” pojawiło się aż 28 gości i jest to zapis ich wspólnego koncertu, który odbył się w słynnym klubie Fylkingen w Sztokholmie. Album „Exit” wypełniły dwie długie kompozycje oparte o leniwą i rozciągniętą w czasie, do granic możliwości, sekcję rytmiczną, która kojarzy się krautrockiem. Całościowo album przypomina o wspaniałych czasach twórczości Sun Ra. Na płycie pojawiła się m.in. wokalistka Mariam Wallentin z zespołu Wildbirds & Peacedrums. „Exit” to zdecydowany pewniak do grona najlepszych płyt roku 2013.

Czego ostatnio słuchasz?

  • Andreas Staier – słucham wczesnych fortepianowych nagrań Staiera z muzyką Mozarta.
  • Skull Defects
  • Clifford Brown With Strings
  • Lars Lystedt – „Jazz Under The Midnight Sun”
  • Fugazi
  • Rune Lindblad

Nad czym obecnie pracujesz?

Pracuję nad sobą, wspomagając się muzyką… no i buduję swój dom.

Gdzie zagrasz w najbliższym czasie?

Gram na całym świecie, jestem w niekończącej się podróży.

 

Oficjalna strona Matsa Gustafssona »
Słuchaj na Soundcloud »
Oficjalna strona Colina Stetsona »
Rune Gramofon »Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
99vadim
99vadim
11 lat temu

Exit! to najciekawsza płyta jazzowa, jaką ostatnio słyszałem – ma ten power tradycyjnego jazzowego big-bandu (czuć ducha Coltrane’a), a zarazem ta tradycja jest wpychana w zupełnie nowe wymiary.

ja
ja
11 lat temu

Lubię jazz:)

Polecamy