Wpisz i kliknij enter

„Kraftwerk. Publikation” – czyli lektura obowiązkowa

Właśnie ukazała się pierwsza w Polsce książka o najważniejszym zespole dla muzyki elektronicznej – Kraftwerk.

Jej autorem jest brytyjski dziennikarz David Buckley. Mimo wszelkich starań, zarówno Ralf Hutter, jak i Florian Schneider odmówili mu udzielenia jakichkolwiek informacji. Mimo to nie poddał się – i przeprowadził sążniste wywiady z dawnymi członkami zespołu oraz z wieloma muzykami, którzy w różny sposób byli z nim związani na przestrzeni lat. Jest wśród nich oczywiście Karl Bartos i Wolfgang Flur, ale też Michael Rother z Neu!, Hans-Joachim Roedelius z Clustera, Andy McCluskey z OMD, Martin Ware z Heaven 17 czy John Foxx.

Z ich opowieści oraz zebranych z mediów materiałów, wyłania się wręcz sensacyjny obraz działalności Kraftwerku. Mimo, iż jego liderzy niemal od początku zacierali wszelkie ślady wiążące zespół z ich życiem prywatnym, Buckley buduje swoją opowieść w typowo biograficzny sposób, obalając jednak przy tym wiele mitów związanych z Kraftwerkiem. Poznajemy bowiem ekscentryczne rodziny Huttera i Schneidera, środowisko, w którym dorastali obaj muzycy, dwuznaczne moralnie praktyki stosowane przez nich podczas współpracy z innymi artystami, prywatne kompleksy i fascynacje.

Oczywiście to subiektywna wersja wydarzeń – ale liderzy Kraftwerku sami zdecydowali się pozbawić siebie prawa głosu w książce. Jej niewątpliwą zaletą jest natomiast szeroko odmalowane tło działalności formacji – zarówno muzyczne, jak również społeczne i polityczne. Buckley nie ukrywa swej fascynacji Niemcami, stąd w jego książce aż roi się od ciekawych obserwacji i trafnych diagnoz dotyczących społeczeństwa mieszkającego nad Renem i tworzonej przez nie kultury. Poznając losy Kraftwerk, dowiadujemy się choćby sporo o historii muzyki popularnej w Niemczech, w tym o ciągle o mało u nas znanym zjawisku kraut-rocka.

Buckley pisze z werwą, ciekawie, objawiając swą erudycję bez zbędnego popisywania się. Dlatego książkę o Kraftwerku przeczytają z zainteresowaniem nie tylko wierni fani zespołu. Miejmy nadzieję, że biografia ta utoruje drogę do polskich tłumaczeń innym ważnym publikacjom z zakresu muzyki elektronicznej, o których wydaniu nad Wisłą nie mieliśmy nawet do niedawna co marzyć.

David Buckley „Kraftwerk. Publikation”

Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2013

Przekład: Maciej Szymański, wstęp: Karl Bartos.







Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Grzesiek Bojanek
10 lat temu

To była moja wakacyjna lektura. Genialna książka! Przy okazji łoję od nowa wszystkie płyty 🙂

Grzesiek Bojanek
10 lat temu

Dzięki. Raczej na bank to kupię. Warto zapoznać się też z książką Wolfganga Fluera „Kraftwerk. I was a robot”. Ja to zgarnąłem gdzieś na allegro w wersji anglojęzycznej. Ciekawostką jest, że był proces wytoczony oczywiście przez „milczących” członków grupy, po którym był wyrok, który na jakiś czas zakazywał publikacji książki w Niemczech. Dobra rzecz! Polecam!

Polecamy