Wpisz i kliknij enter

Nowości płytowe z Denovali

Niemiecka oficyna Denovali prezentuje już ostatnie nowości w tym roku.  

TerminalSoundSystem_DustSongs

Terminal Sound System – „Dust Songs” (12.12.2014 | Denovali)

Projekt Terminal Sound System powstał pod koniec lat 90. w obskurnym magazynie w Melbourne. Liderem tego przedsięwzięcia jest Skye Klein. To, co proponują australijscy muzycy balansuje gdzieś na styku doom metalu, post-rocka, jazzu, elektroniki, drum’n’bassu czy dubu. Choć na tegorocznym albumie „Dust Songs” pojawiło się chyba najwięcej – jak do tej pory – partii wokalnych Kleina oraz brzmień gitary akustycznej. Z pewnością najnowszy krążek TSS przypadnie do gustu fanom twórczości Amona Tobina, Autechre, Blackfilm czy Klausa Schulze.

PoppyAckroyd+Lumen_EscapementVisualised

Poppy Ackroyd + Lumen – „Escapement Visualised” (DVD | 26.09.2014 | Denovali)

„Escapement Visualised” to wspólne wydawnictwo dwóch brytyjskich artystów: Poppy Ackroyd i Toma Newella (aka Lumen). Poppy Ackroyd to pianistka i skrzypaczka, a także członkini Hidden Orchestra, która zadebiutowała w barwach Denovali w 2012 roku. Płytę DVD „Escapement Visualised” wypełniły nagrania Ackroyd, do których Lumen dołożył swoje krótkie czarno-białe filmy.

Carlos Cipka

Carlos Cipa – „All Your Life You Walk” (21.11.2014 | Denovali)

Na początku roku pisałem o albumie „Relive” duetu Carlos Cipa & Sophia Jani. Carlos zaczynał jako perkusista udzielający się w wielu różnych zespołach. W 2012 roku wydał swój debiutancki materiał pt. „The Monarch and the Viceroy” (Denovali) i od tego momentu jego uwaga skupiła się wyłącznie na brzmieniu fortepianu. Obecnie artysta studiuje współczesną kompozycję w Monachium. W ciągu ostatnich trzech lat Carlos Cipa zagrał bardzo dużo koncertów w całej Europie, gdzie występował u boku Hauschki, Ólafura Arnaldsa i Valgeira Sigurdssona.

Teraz ukazał się drugi solowy krążek tego pianisty, „All Your Life You Walk”, a na nim mamy piętnaście fragmentów, które ułożyły się w swego rodzaju koncept album. W jego nagraniach wyraźnie słychać wpływy muzyki Mozarta, Debussy’ego, Ravela, Steve’a Reicha czy David Langa, a także pojawiają się nawiązania do zespołów The National i Mogwai.

PoppyAckroyd_Feathers

Poppy Ackroyd – „Feathers” (14.11.2014 | Denovali)

Poppy Ackroyd jest klasycznie wykształconą artystką, obecnie mieszkającą w Brighton. Tegoroczny album „Feathers” w większości składa się z kompozycji napisanych na fortepian i skrzypce, choć słyszymy także harmonium, klawikord, klawesyn i spinet. Na płycie nie zabrakło również dobrze poprowadzonych linii instrumentów smyczkowych czy też wstawek filmowych i field recordingowych. Warto dodać, że Ackroyd nagrywała swój materiał przy użyciu ponad pięćdziesięciu instrumentów klawiszowych pochodzących z przedziału XVI – XIX wiek. „Feathers” to delikatne impresje pełne harmoniczno-rytmicznych zawiłości oraz niebanalnych melodii. Twórczość Poppy Ackroyd najbardziej mi się kojarzy z dokonaniami Maxa Richtera, Hauschki, Nilsa Frahma czy Jóhanna Jóhannssona.

 

Strona Denovali Records »
Profil na Facebooku »
Słuchaj na Soundcloud »Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy