Wpisz i kliknij enter

Halfway Festival Białystok 2015 – zapowiedź i bilety

W czerwcu odbędzie 4. edycja festiwalu, podczas którego będzie można wspólnie celebrować święto muzyki folkowej i songwriterskiej. Sprawdźcie tegoroczny line-up!

Podobnie jak w latach poprzednich organizatorzy szykują mnóstwo koncertowych atrakcji i nie tylko (np. panele dyskusyjne, warsztaty). W tym roku pojawią się też wystawy: „Pamiętaj, to nie jest podróż kulinarna – powiedziała anku” i „Grenlandia” – zbiór fotografii Carstena Egevanga oraz zostaną wyświetlone filmy: „Heima” (reż. Dean DeBlois) i „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” (reż. Felix Herngren). Część tych wydarzeń wpisuje się w projekt Halfway Festival. Nordic zrealizowany dzięki dotacji Nordic Culture Fund.

Celem tej inicjatywy jest przybliżenie uczestnikom festiwalu kultury i sztuki krajów nordyckich głównie poprzez koncerty Maggie Björklund (Dania), VÖK (Islandia) i Moddiego (Norwegia), który wystąpi w specjalnym projekcie z muzykami Orkiestry OiFP, ale także za sprawą projekcji wspomnianych filmów i wystaw. – Dzięki działaniom w ramach Halfway Festival. Nordic Wind pragniemy sprowokować dyskusję i międzynarodowy dialog, którego owocem będzie wymiana poglądów, ale także dać szansę na lepsze poznanie kultury i sztuki krajów nordyckich oraz umożliwić międzynarodową współpracę artystyczną – piszą organizatorzy festiwalu.

Goście tegorocznej edycji to The Antlers (USA), Sharon van Etten (USA), William Fitzsimmons (USA), Maggie Björklund (DK), Moddi (NO), Vök (IS), She Keeps Bees (USA), Gabriel Ríos (BE), Garbanotas Bosistas (LT), .K (BY), Sister Wood (UK/PL), Nathalie and the Loners (PL), Jóga (PL) i Oly. (PL).

 

Halfway Festival Białystok 2015 odbędzie się w dniach 26 – 28 czerwca w Amfiteatrze OiFP.

Strona festiwalu: www.halfwayfestival.com

Strona Facebook: www.pl-pl.facebook.com/halfwayfestival

 

BILETY:

1 maja – 26 czerwca (karnety)

180 zł – karnet normalny

160 zł – karnet ulgowy*

Karnety można kupić TUTAJ

1 czerwca – 28 czerwca

Piątek 26.06. – 80 zł normalny/70 zł ulgowy* KUP

Sobota 27.06. – 90 zł normalny/80 zł ulgowy* KUP

Niedziela 28.06. – 90 zł normalny/80 zł ulgowy* KUP

*uczniowie, studenci do 26 roku życia, doktoranci, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne (aby skorzystać ze zniżki, przed wejściem na teren festiwalu należy okazać dokument uprawniający do ulgi)
Dzieci do 7 roku życia 50% ceny.

 

KONKURS: W związku ze zbliżającym się festiwalem mamy do rozdania: jeden karnet i jedno podwójne zaproszenie na piątek (26.06.2015). Pytanie: proszę wymienić artystów, którzy na tegorocznej edycji HF wystąpią po raz pierwszy w Polsce. Piszcie na adres: lukasz.komla@nowamuzyka.pl. Na Wasze odpowiedzi czekam do niedzieli (31.05), do godz. 20.00, a zwycięzców powiadomię drogą mailową. W tytule maila proszę wpisać: „Halfway 2015”.

 

 

PROGRAM:

26 czerwca:

17.00 „Heima” reż. Dean DeBlois, klub ZMIANA KLIMATU

19.30 Lekkie granie DJ

20.30 Nathalie and the Loners

21.45 .K

22.45 Moddi

00.20 Gabriel Rios

 

27 czerwca:

16.00 Lekkie granie DJ

17.00 Jóga

18.20 Garbanotas Bosistas

19.50 She Keeps Bees

21.45 Vök

23.30 William Fitzsimmons

 

28 czerwca:

14.00 „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” reż. Felix Herngren, Scena Kameralna OiFP

16.00 spotkanie z Gosią Żuk i rozmowa o jej wystawie i pobycie na Islandii, Scena Kameralna OiFP

16.00 Lekkie granie DJ

17.00 Maggie Björklund

18.35 Sister Wood

20.20 Oly.

21.50 Sharon Van Etten

23.50 The Antlers

The-Antlers-Press-Photo-by-Shervin-Lainez (2)

The Antlers czyli Peter Silberman, Michael Lerner i Darby Cicci, przylecą do Polski bezpośrednio z Nowego Jorku specjalnie na Halfway Festival Białystok 2015. The Antlers mają w swoim dorobku 5 płyt. Dwa pierwsze albumy to autorskie dzieło Petera Silbermana niekwestionowanego lidera zespołu. „Hospice” (2009) to pierwszy longplay nagrany w trzyosobowym składzie – Peter Silberman, Michael Lerner i Darby Cicci – dzieło absolutnie kultowe wśród fanów alternatywnego grania. Krążek „Burst Apart”, który ukazał się 3 lata później ugruntował pozycję zespołu na rynku muzyki niezależnej. W czerwcu 2014 roku zespół zaprezentował przyjętą ciepło płytę „Familiars”. Jesienią tego samego roku grupa wyruszyła w trasę po Europie, niestety pomijając Polskę. Pomimo tak bogatego dorobku wydaje się, że The Antlers, całkiem świadomie, raczej nigdy nie będą grywali koncertów na stadionie i brylowali w mainstreamie. Grupa ma jednak wielu oddanych fanów, także w naszym kraju. W Polsce Peter Silberman i koledzy gościli dotychczas raz, w 2012 roku, podczas Off Festival w Katowicach. Muzyka The Antlers to intymne, przesiąknięte intensywną emocjonalnością opowieści Petera Silbermana.

sharon_van_etten_photo by Dusdin Condren

Sharon Van Etten to nowojorska artystka słynąca z niezwykłej wrażliwości. Dziennikarze muzyczni „Rolling Stone”, „The New Yorker” i „The Guardian” są zgodni – album Sharon Van Etten „Are We There” to wyśmienity zbiór niezwykle osobistych i przemyślanych utworów, które idealnie obrazują emocjonalność artystki. „As We There” jest płytą wymagającą od odbiorcy zaangażowania – chcąc wejść w muzyczny dialog z Sharon trzeba skupić się na słuchaniu, zarówno melodyjnych dźwięków, jak i chwytających za serce melancholijnych tekstów. W kwietniu tego roku, światło dzienne ujrzała nowa EPka Sharon zatytułowana „I Don’t Want To Let You Down”. Występ Sharon Van Etten na Halfway Festival Białystok 2015 będzie pierwszym pełnowymiarowym koncertem artystki w Polsce. Do tej pory gościła w naszym kraju tylko raz i zagrała jako support The National.

william fitzsimmons_fot. erin brown

William Fitzsimmons – amerykański songwriter z długą brodą. Psychoterapeuta, który muzykę traktuje jako element komunikacji i swoistej terapii. Rodzinny dom Williama pełen był muzyki i przeróżnych instrumentów. Jego niewidomi rodzice muzykę traktowali jako bardzo ważny element komunikacji z synem. Nic dziwnego, że William Fitzsimmons po kilku latach pracy jako psychoterapeuta powrócił do muzyki. Debiutował w 2005 roku bardzo intymną płytą „Until When We Are Ghosts”. Tworzy emocjonalną muzykę z bardzo osobistymi tekstami. Jego płyty w dużym stopniu są kameralną opowieścią historii rodzinnej. Utwory „Passion Play” i „Please Don’t Go” zostały wykorzystane przez twórców serialu „Chirurdzy”. William Fitzsimmons nagrał dotychczas 5 płyt. Ostatnia „Lions” ukazała się wiosną 2014 roku. Muzyk do Polski przyjedzie z USA tylko na ten jeden koncert. Towarzyszyć mu będzie 3-osobowy zespół.

Maggie Bjőrklund

Maggie Bjőrklund duńska mistrzyni gry na pedal steel, która znana jest głównie w swoim rodzinnym kraju i w… USA. Współpracowała m.in. z Jackiem White’em, Markiem Laneganem czy członkami grupy Calexico. Na swojej drugiej płycie „Shaken”, która ukazała się jesienią 2014 roku, skompletowała znakomity super band. Pomagali jej: Jim Barr (Portishead), John Parish, Kurt Wagner (Lambchop). To bardzo osobista płyta, która jest zapisem doświadczenia związanego ze śmiercią matki duńskiej instrumentalistki. Maggie tworzy wyjątkową stylistyczną mieszankę muzyczną. Znajdziemy w jej utworach elementy americana, folku, country, indie-rocka, psychodelii, a nawet dość mrocznego popu. Występ na Halfway Festival będzie pierwszym koncertem artystki i jej zespołu w Polsce.

VÖK fot. Eygló Gísla

VÖK to działająca od 2013 islandzka formacja, w której skład wchodzą Margrét Rán, Andri Enoksson i Ólafur Alexander. Zespół rozpoczął działalność mocnym akcentem – grupa zwyciężyła w prestiżowym konkursie Músíktilraunir, który wyłania najlepszych islandzkich muzyków. VÖK charakteryzują elektroniczne tony połączone z melodyjnym wokalem, czystym dźwiękiem gitary i brzmieniem saksofonu. Do tej pory VÖK ma na swoim koncie jedną EP-kę zatytułowaną Tension, a debiutancki album zespołu ma zostać wydany w tym roku. Koncert w ramach Halfway Festival. Nordic Wind.

she_keeps_bees_photo by Anna Groth Shive

She Keeps Bees pochodzą z Brooklynu i przyjaźnią się z Sharon Van Etten, która wspomagała ich wokalnie w kilku utworach. Czasami także na scenie. W zeszłym roku wydali bardzo dobry album „Eight Houses”, który zebrał świetne recenzje zagranicznych dziennikarzy. Duet to perkusista Andy LaPlant oraz gitarzystka i wokalistka w jednej osobie – Jessica Larrabee, której barwa głosu wprawia nas w przyjemną melancholię.

Gabriel Rios fot. Michael Sewandono studio

Gabriel Rios urodził się w San Juan (Puerto Rico), ale w młodości przeniósł się do Belgii, gdzie studiował malarstwo i tworzył muzykę. Przez kilka lat mieszkał w Nowym Jorku. Kilka lat temu poznał kontrabasistę Rubena Samama i wspólnie postanowili tworzyć muzykę. Po kilku próbach do składu dołączyła wiolonczelistka Amber Docters Van Leeuwen (prywatnie żona Rubena) i tak oto powstała płyta na której znalazł się utwór „Gold”, który w zremiksowanej przez Thomasa Jacka wersji podbija listy przebojów.

.K

.K pod tym pseudonimem kryje się białoruski człowiek z gitarą, Jauhien Kuczmiejna. Solo, a w zasadzie w duecie, ze swoją gitarą po przejściach, tworzy swój mikroświat – dość introwertyczny, niepokojący, ale wciągający. Przed publicznością występuje od 3 lat i w tym czasie nagrał dwa albumy „OK” i „Unison”. Dopiero ten drugi jednak spowodował, że .K zaistniał w szerszej świadomości, nie tylko słuchaczy, ale i krytyków. Płyta „Unison” zamknęła 10 najlepszych albumów roku 2014 w rankingu portalu experty.by, zarówno głosami białoruskich krytyków, jak również według krytyków z krajów ościennych.

JÓGA_fot.Krzysztof Glistak

JÓGA – młody polski duet, uwielbia Björk, zna się od piaskownicy i pochodzi ze Śląska. Rafał Skowroński (wokal, teksty, muzyka) i Kamil Łukasiuk (gitara, muzyka) czarują islandzkimi dźwiękami w Polsce, a pod wrażeniem ich występu był nawet Low Roar. W październiku ubiegłego roku miała miejsca premiera pierwszej EP-ki zespołu – „Skin”.

sister wood_fot. Yulia Krivich

Sister Wood – perkusisty Łukasza Moskala w Polsce nikomu nie trzeba przedstawiać – jego gra napędza m.in. Zakopower i solowy skład Nosowskiej. Siostry Sarah i Rachel Wood od dekady zdobywają doświadczenie na brytyjskiej scenie. Połączył ich Londyn i miłość do podobnych brzmień: melodyjnych, lecz ambitnych, poszukujących, ale ujmujących. Koncertowo mocne bębny znakomicie uzupełniają grę klawiszy i skrzypiec. Pełne przestrzeni dźwięki dopełniają wokale sióstr Wood. Za pierwszy singiel „Under Covers” zespół został nominowany do nagrody Fryderyka 2015 w kategorii Debiut Roku.

nathalie_and_the_loners

Nathalie And The Loners to solowy projekt pochodzącej z Białegostoku Natalii Fiedorczuk, posiadaczki jednego z najbardziej intrygujących kobiecych wokali w polskiej alternatywie. Muzyka Nathalie And The Loners to delikatne harmonie, prowadzone przez ciepły i przejmujący wokal Natalii. To oddech od pióropuszy na głowie i ukłon w stronę wrażliwości i melodii. Koncert Nathalie And The Loners otworzy tegoroczną edycję Halfway Festival Białystok 2015.

Oly. Fot. Joanna Cisek

Oly. to 20-letnia singer-songwriterka o charakterystycznym głosie i niezwykle dojrzałej melodyce. Pochodzi z Nałęczowa, studiuje w Warszawie. Jest muzycznym samoukiem obdarzonym nieprzeciętną wrażliwością i talentem kompozytorskim, które uderzają od pierwszych dźwięków. Zadebiutowała gościnnym występem w piosence Fismolla „The Healing”, która ukazała się w sierpniu 2014 na kompilacji „Tunnel Vision vol.1: Slow Burning”, wydawanej przez wytwórnię Nextpop. Piosenki Oly. to niebanalne opowiadania, każda zawiera historię i oryginalny pomysł na jej opowiedzenie. Powstają przy akompaniamencie niewielkich instrumentów – ukulele i kalimby, na których Oly. gra również na koncertach.Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy