Wpisz i kliknij enter

Up To Date Festival 2015

Ekipa z Białegostoku zamyka tegoroczny line-up. Jesteście ciekawi, kto jeszcze znalazł się w festiwalowym rozkładzie jazdy? Sprawdźcie!

Znamy już komplet artystów, którzy w pierwszy weekend września (4-5.09.2015) wystąpią na trzech scenach Up To Date Festival.

Dla przypomnienia zerknijcie na dwa poprzednie wpisy, gdzie prezentowaliśmy tegoroczny program:

Przed nami 6. edycja festiwalu, która od pierwszych przekazywanych nam informacji zapowiadała się co najmniej wyjątkowo. Nowe logo, nowy termin i nowa formuła, w której zabrakło miejsca dla utożsamianego z festiwalem Cinka. O powodach tego rozstania poinformowali nas organizatorzy imprezy w oficjalnym filmie z ich udziałem. Jak się później okazało, stał się on początkiem pasma nieoczekiwanych zdarzeń, w wyniku których zespół postanowił – pomimo wcześniejszych deklaracji – przygotować kolejny film promujący tegoroczną edycję.

Bilety na festiwal w drugiej, tańszej i ograniczonej puli będzie można kupować jeszcze do 24.08.2015! Wszelkie informacje o dostępności biletów znajdziecie na stronie internetowej Up To Date Festival.

 

Kolejni artyści Up To Date Festival 2015:

Scena Beats:

Gza (Wu Tang Clan) – 20th Anniversary Of Liquid Swords Tour (USA)

Przygotujmy się na spotkanie z legendą, bo trudno się nie zgodzić z tym, że Wu-Tang Clan to najważniejsza grupa rapowa wszechczasów. Ogrom wpływów, jakie wnieśli w kształtowanie kultury hiphopowej, zarówno razem jak każdy z osobna. Unikalny wszechświat utkany z inspiracji kulturą dalekiego wschodu, religią, nauką i codziennym życiem na Brooklynie. Wreszcie miliony albumów sprzedanych na całym świecie; wszystko to stawia ich na najwyższym muzycznym podium. Najstarszym członkiem grupy, założycielem i jej duchowym przywódcą jest GZA znany także jako The Genius. Pseudonim ten nie jest przypadkowy, wiąże się z jego nieprzeciętnym talentem lirycznym pełnym wielopoziomowych metafor, kompleksowych rymów i perfekcyjnego opanowania ich techniki.

W wolnych chwilach GZA gra w szachy, prowadzi wykłady na temat wszechświata na uniwersytecie McGill i promuje zainteresowanie nauką wśród najmłodszych. Wydany w 1995 roku album „Liquid Swords”, zaliczany do najważniejszych rapowych albumów wszechczasów tylko ugruntował pozycję GZA jako niekwestionowanego geniusza. Już kilka miesięcy po premierze osiągnęła status złotej płyty, wciąż zadziwia i inspiruje i pozwala się odkrywać na nowo przy każdym kolejnym odsłuchaniu. Do Białegostoku GZA przyjeżdża w ramach dwudziestolecia wydania „Liquid Swords”.

The Panacea (Niemcy)

Projekt The Panacea uosabia Mathis Mootz, człowiek o dość nietypowych korzeniach muzycznych. Jako dziecko uczył się grać na pianinie i flecie, a do tego był członkiem słynnego niemieckiego chóru chłopięcego Windsbacher Knabenchor. Dopiero podczas zajęć w School of Audio Engineering bliżej zainteresował się muzyką elektroniczną, a szczególnie rozkwitającym wtedy drum’n’bassem. Zadebiutował w 1997 roku albumem „Low Profile Darkness” jako producent, który przesuwa granice d’n’b bliżej rejonów industrialu i hardcore. Do tej pory wydał 7 albumów i kilkadziesiąt EP-ek m.in. nakładem sławnej rave’owej wytwórni Kniteforce, PRSPCT, L/B Rec. i własnej oficyny Position Chrome. Jego twórczość zawsze była pomostem między brytyjskim klasycznym brzmieniem perkusji i basu, a taneczną rave’ową estetyką – pełną wokalu, klawiszy, oldschoolowym junglem, acidowymi naleciałościami, brutalnym belgijskim gabberem, digital-hardcore i industrialem. Ostatni występ The Panacea w berlińskim Boiler Roomie okrzyknięty został najbardziej hardcore’owym i bezkompromisowym w jego historii.

Taco Hemingway (Polska)

Taco Hemingway jest pochodzącym z Warszawy 24-letnim raperem, który w tym roku przebojem wdarł się na scenę szeroko pojętej muzyki alternatywnej. Muzycznie zadebiutował rapowymi nagraniami w języku angielskim, jednak uznanie przyniosła mu twórczość po polsku. Opublikowana pod koniec 2014 roku koncepcyjna, fabularna EP-ka „Trójkąt Warszawski” to opowiedziana przy pomocy siedmiu piosenek klasyczna historia trójkąta miłosnego pulsującego wśród nocnej Warszawy. Idąc za ciosem, Taco nagrał równie ciepło przyjętą EP-kę „Umowa o dzieło” z czerwca bieżącego roku. Choć akcja jego utworów rozgrywa się na stołecznych ulicach, uniwersalność poruszanych wątków pozwoliła projektowi przyjąć się z powodzeniem w całym kraju. Współpracuje z Asfalt Records, został zaproszony na tegoroczny alter-stage festiwalu Opener, gdzie wystąpił przy pełnej frekwencji i żywej reakcji publiczności. Taco tworzy zgrany zespół z producentem muzycznym Rumakiem.

Kenobit Live (Włochy)

Jeśli wydaje się Wam, że słyszeliście już wszystko to jesteście w błędzie. Nie słyszeliście jeszcze artysty, który grając na scenie zamiast płyt, syntezatorów czy mikserów używa wyłącznie dwóch, wydałoby się już zapomnianych, niepozornych przenośnych konsol GameBoy. Miłość do 8-bitowego świata w przypadku Fabio Bortolottiego rozpoczęła się w 1985 roku, gdy odkrył grę Circus Charlie. Ta pasja trwa do dziś. Na co dzień jest dziennikarzem zajmującym się grami komputerowymi, a po godzinach przenosi on swoją miłość do tej estetyki na klubowe parkiety, wyciskając z poczciwych Game Boyów wszystko co się da.

Du:It (Polska)

Producent, absolwent Red Bull Music Academy Bass Camp. Znany ze swoich energetycznych oraz skrupulatnie przygotowywanych setów. Możecie go kojarzyć z takich składanek jak Niewidzialna Nerka czy sygnowanych przez Flirtini – Heartbreakes & Promises. Jego utwory bardzo trudno zaszufladkować do któregokolwiek gatunku jako że Du:it ma wiele inspiracji. Z całą pewnością pełno w nich ciepłego brzmienia, chwytliwych melodii, samplowanych wokali i tanecznego rytmu. Właśnie ukończył pracę na solowym albumem, który niebawem ujrzy światło dzienne.

Mortem (Polska)

Polska scena muzyki drum’n’bass jest silna jak nigdy przedtem, a potwierdza to również przykład Mortema. Pierwsze wydawnictwo Karola Ziobra na drum’n’bassowym labelu IM:LTD datowane jest na rok 2010. Od tego czasu stopniowo buduje swoją pozycję na światowych parkietach. Kolejne lata to wydawnictwa dla Horizons Music, Demand Rec., Critical: Modulations, a ostatnio – legendarnego labelu Goldiego: Metalheadz. Jego utwory doceniły takie tuzy jak Alix Perez, Dbridge, Spectrasoul, Kasra, Lenzman, Dj Hype. W piątek na scenie Beats bądźcie przygotowani na polski drum’n’bass w najlepszym wydaniu!

Polish Juke Showcase (Polska)

Wydawałoby się, że taniec footwork i muzyka juke to fenomen czysto chicagowski, hermetyczny i izolowany dla tanecznych pojedynków. Stopniowo zaczyna jednak zyskiwać na popularności, w szczególności dzięki ludziom zgromadzonym w TEKLIFE Crew. Za sprawą Mike’a Paradinasa i Addisona Groove’a również Europa zaczęła fascynować się tą stylistyką. W 2012 roku narodziła się platforma Polish Juke, promująca chicagowskie brzmienie w tempie 160bpm i zrzeszająca Polskich producentów tego gatunku. Na koncie ma już wiele albumów, kompilacji i EP-ek ciepło przyjętych przez światową scenę. Podczas tegorocznej edycji Up To Date Festival juke’owy repertuar zaprezentują Lux Familiar, Comoc, Rhythm Baboon oraz Dubsknit.

Na łamach Nowej Muzyki Bartek Woynicz prowadzi od jakiegoś czasu swój cykl, pt. „Polish Juke Rekomendują”, gdzie przepytuje artystów związanych z tym projektem.

Scena Technosoul:
SNTS (??)

SNTS to artysta oraz wytwórnia płytowa, zaangażowanie w anonimowość i winyl jako format, który jest podstawą siły sceny muzyki elektronicznej. Artysta wierzy, że żadne słowa ani zdjęcia nie oddają tego, co niesie ze sobą jego muzyka. Jego tożsamość nie ma znaczenia.

O/H (Rich Oddie Of Orphx + Dave Foster Of Huren/Teste) – USA

O/H to jeszcze świeży mariaż dwóch gigantów sceny muzycznej: Davida Fostera i Richa Oddiego. Obaj panowie tworzyli na pograniczu techno, noise’u i industrialu już od ponad 20 lat. Foster założył legendarny techno – projekt Teste we wczesnych latach 90., a pod pseudonimem Huren oddaje się łączeniu techno i tzw. „power electronics”. Zaś Rich Oddie, to artysta związany głównie z duetem Orphx, który tworzy z Christiną Sealey oraz projektem Eschaton (Orphx + Ancient Methods). Orphx są również autorami remiksu Michała Wolskiego na drugim wydawnictwie Technosoul pt. „Magma EP”. Projekt O/H czerpie nazwę od Ontario Hospital, słynnego szpitala dla umysłowo chorych i bezkompromisowo łączy w sobie techno, EBM i industrial z wokalami Fostera traktującymi o absurdach współczesnego życia. Będzie to pierwszy występ duetu w Polsce.

Echoplex Pres. Neuroband Live (Polska)

Piotr Śliwiński aka Echoplex to jeden z najbardziej uznanych na świecie polskich artystów techno. Zapoznał się z muzyką elektroniczną w wieku lat 9 przez winylowy album Marka Bilińskiego oraz przez eksperymentalne audycje Polskiego Radia. Pod koniec lat 80. przeprowadził się do Włoch, gdzie miał możliwość słuchać undergroundowego radia i uczestniczyć w rave’ach. W wieku zaledwie 16 lat był już rezydentem klubu Ladispoli. Wkrótce potem przeprowadził się do Kanady, skąd miał bliski dostęp do wszystkiego co dzieje się w Detroit. Rozpoczął produkcje ucząc się obsługi analogowych instrumentów w wynajmowanych studiach nagraniowych. Po powrocie do Polski w 1998 roku, poznał Damona Wilda i dołączył do Synewave Records. Dalsza część tej niesamowitej historii to otwarcie Soleil Records i wiele tras po Europie, Japonii, Australii i Ameryce. W tym okresie udało się Piotrowi wydać materiał w między innymi Nova Mute, M_nus, Soleil, Synewave, Soundform, Kanzleramt, Missile, Torema, Technique i wielu innych wytwórniach. W 2013 roku zaś, otrzymał specjalne zaproszenie od Marcela Fenglera, by wystąpić w Berghain. Wkrótce był już na pokładzie labelu Index Marcel Fengler, dla którego obecnie szykuje nowy materiał. Stał się stałym bywalcem sceny w Berghain i przygotowuje utwory na szereg kolejnych wytwórni (remiksował również Piotra Klejmenta dla Technosoul). Na festiwalu zaprezentuje premierowo projekt Neuroband. Czego się spodziewać? Tego dowiemy się na scenie Technosoul 5 września 2015.

Rookas (Litwa)

Rookas to młody litewski DJ pochodzący z Wilna. Rozpoczął swoją karierę DJ-ską i promotorską w 2010 roku. Od samego początku należy do ekipy DAI, która jest odpowiedzialna za jedne z najlepszych (i najbardziej bezkompromisowych) wydarzeń techno w stolicy tego kraju. Do tej pory gościł u siebie takich artystów jak Abdulla Rashim, Kobosil, Polar Inertia, SNTS, Acronym, Violet Poison, SHXCXCHCXSH czy Sleeparchive. Po litewsku rokas znaczy mgła i ten fakt jest symboliczny dla tworzenia atmosfery podczas setów artysty. Rookas stara się zanurzyć słuchacza w swojej wizji techno, gdzie inspiracje czerpie się z najlepszych pierwowzorów nieustannie wyostrzając słuch i wzrok na to, co przyniesie przyszłość.

Olivia (Polska)

Olivia to didżejka w pełni tego słowa znaczeniu i wyznawczyni kultu płyt winylowych. Na polskiej scenie muzyki elektronicznej od 12 lat. Ze swoim bratem Kinzo Chrome tworzy kolektyw Chrono Bross. Była współtwórcą (wraz z Chino) klubo-galerii Radar jednego z najoryginalniejszych miejsc w Polsce sprofilowanych na muzykę techno. Radar teraz funkcjonuje jako kolektyw didżejko-producentski w skład którego wchodzi: Chino, Olivia i Kinzo, a jako ekipa organizują w różnych miejscach Krakowa imprezy techno, acid i house. Olivia również prowadzi wraz z Gosią Płysą i Łukaszem Warną – Wiesławskim audycję „Unsound Interferencje”. W audycji opowiada o najciekawszych wytwórniach wydających szeroko rozumianą muzykę elektroniczną z pogranicza acid, house, techno i disco. Słynie ze świetnej selekcji muzycznej i bardzo dobrych umiejętności technicznych. Jej sety nigdy nie są takie same i zawsze zaskakują dużą odwagą i oryginalnością w doborze numerów.

Najbardziej lubi surowe i mroczne brzmienie muzyki techno, kwasowość muzyki acid, głębię cosmic, prostotę elektro i ciepło muzyki house. Dzięki swojemu bratu pokochała również muzykę disco i italo z lat 70. i 80., gatunki dzięki którym nastąpił rozwój muzyki tworzonej z syntezatorów i nowości technicznych. Olivie inspiruje Detroit wraz z twórcami sceny Detroit techno ( Mike Mad Banks, Jeff Mills, Robert Hood, Juan Atkins, Scan 7) oraz holenderska scena muzyczna z pod znaku Crème Organization, Bunker, Viewlexx, Clone i Rush Hour.

Fascynuje ją stylistyka science fiction z lat 70. i związane z tymi czasami retro roboty, które kolekcjonuje oraz nieskończoność kosmosu i paranormalne zjawiska. Należała do kolektywu Oto Studio, Vestax Team Polska oraz przez 2 lata wraz z Kinzo i Fonixem prowadziła w Radiofonii audycję Elektroniczny Azyl. Grała w większości miast w Polsce, zorganizowała i występowała na wielu bardzo ważnych imprezach m.in na Unsound Festival i festiwalu Nachtdigital supportował m.in: Underground Resistance, Legowelt, Xosar, Blawan, Ada, Nick Hoppner, Carsten Jost, Linkwood, Pantha Du Prince, Marc Houle, Jacek Sienkiewicz, Dj TLR, Lee Jones, Truss aka MPIA3, Pier Bucci, Frivolus, Alexander Robotnic, Jeff Milligan, Jacek Sienkiewicz, Fairmont, Tiger & Woods, Click Box, Oliver Hacke, Funkineven i wielu innych.

Teraz chce zrobić kolejny krok do przodu i skupia się na produkcji muzycznej. Dla Olivii granie to całe życie uważa, że dobry didżej kształtuje gusta, a nie naśladuje innych lub krótkotrwałe mody w muzyce dlatego zawsze wybierając kolejną płytę kieruje się sercem i swoją niezwykłą intuicją muzyczną.

Technosoul (Polska)

Technosoul to kolektyw, który rozpoczął swoją działalność w 2008 roku za sprawą Essence’a i Dtekka. Tuż po założeniu szeregi TS zasilili Piotr Klejment oraz Gem, natomiast w 2014 roku nieodłączną częścią załogi stali się Michał Wolski, a także Błażej Malinowski. Na przestrzeni siedmiu lat działalności ekipa Technosoul zagrała setki imprez w Polsce i za granicą oraz zorganizowała szereg eventów w polskich klubach. Wśród zaproszonych przez TS gości znalazły się legendy światowego techno, jak choćby Juan Atkins, Robert Hood, Luke Slater, Aux 88, Regis, Surgeon, James Ruskin, Shifted, Silent Servant, DVS1, Milton Bradley, Rrose, Ancient Methods… i wielu, wielu innych.

Technosoul jest nieodłącznie związany z Up To Date Festivalem, w ramach którego od samego początku organizuje własną scenę. Dzięki nietypowym działaniom promocyjnym i akcji „Pozdro Techno” twórcom tego projektu udało się przebić do niemalże masowej świadomości – na szczęście bez konieczności chadzania na muzyczne kompromisy. 2014 rok był dla załogi Technosoul szczególnie ważny – to właśnie wtedy jej działalność poszerzyła się o wydawnictwo, o tej samej zresztą nazwie. Dotychczas ukazały się trzy winylowe krążki, które zostały przyjęte nadzwyczaj dobrze na scenie, zarówno polskiej, jak i międzynarodowej. W grudniu tego samego roku Technosoul jako pierwszy polski kolektyw doczekał się sesji Boiler Room, czyli jednego z najpopularniejszych dziś na świecie serwisów strumieniowych poświęconych muzyce elektronicznej.

Osmo Nadir (Polska)

Osmo Nadir to artysta multidyscyplinarny. Tworzy eksperymentalne projekty audiowizualne, wideo art i instalacje. Jest kompozytorem i projektantem. W 2012 roku zapoczątkował prace nad projektem. Instrumentarium – innowacyjnej stacji-laboratorium do tworzenia muzyki i efektów wizualnych. Z prototypem projektu supportował występ Williama Basinskiego w Białymstoku, a premierowy pokaz odbył się w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Jedną z nowatorskich technik, które Nadir stosuje podczas swoich występów, jest powodowanie pętli feedbacku (FLING – Feedback Loop Inducing), czyli rejestrowanie na żywo dźwięków i obrazu otoczenia, które – elektronicznie przetworzone, stają się żywą częścią kompozycji. Jego projekty były pokazywane m.in. w Paryżu, Berlinie, Londynie i na wielu wystawach i wydarzeniach muzycznych w kraju i za granicą. W tym roku ukaże się debiutancki album, pt. „Singularity”.

Centralny Salon Ambientu:

Rapoon Live (Anglia)

Robin Storey to artysta o wielu zainteresowaniach i gigantycznym doświadczeniu. Urodził się w 1955 roku w Anglii, a jego zainteresowania skupiły się na muzyce podczas studiowania sztuk pięknych na Sunderland Univerity. Po latach fascynacji Krautrockiem, muzyką eksperymentalną Stockhausena czy industrialem, w 1992 roku Robin wydał swój pierwszy album jako Rapoon. Poza wydaniem ponad 50 (!) solowych albumów, Storey może pochwalić się wieloma wyjątkowymi projektami tworzonymi we współpracy z takimi sławami jak Joachim Roedelius, Steven Wilson czy Nigel Ayers.

Rapoon zajmuje się również udźwiękawianiem filmów kina niezależnego (np. nagradzane „The Three Trials” Randiego Griefa i „Effaced” Nadine Shamounki) programów telewizyjnych (jest autorem dwóch najlepiej sprzedających się bibliotek loopów dla Sony Media) czy spektakli teatralnych wystawianych w londyńskich teatrach. Będziemy mieli możliwość posłuchać jego talentu w Sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej podczas autorskiego występu A/V.

Netherworld Live (Włochy)

Netherworld to pseudonim Rzymianina Alessandro Tedeschiego. Jego brzmienia powstają głównie przez daleko idącą manipulację i przetwarzanie fragmentów muzyki klasycznej i nagrań terenowych. Mając za sobą sesje nagraniowe w takich miejscach jak podbiegunowe lodowce czy tereny występowania zorz polarnych. Alessandro zachwyca słuchaczy kolejnymi swoimi wydawnictwami w takich wytwórniach jak Fario, Angle, Umbra, a także doskonałym Glacial Movements, którego jest właścicielem i kuratorem. Wydawszy dotychczas takich gigantów gatunku jak Loscil, bvdub czy Aidan Baker. Alessandro może pochwalić się jednym z najciekawszych katalogów w sferze ambientu. Do tej pory Netherworld występował u boku między innymi Apparata, Monolake’a czy Francisco Lopeza, ale jego występ będzie pierwszym w Polsce.

 Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
kuk
kuk
6 lat temu

Ło matko, Rapoon, juz zapomniałem, że istnieje

Polecamy