Wpisz i kliknij enter

Damian Schwartz – The Dancing Behaviour

Od kiedy Detroit leży niedaleko Madrytu?

Damian Schwartz studiował jazz – nic więc dziwnego, że kiedy zachwycił się nową elektroniką w naturalny sposób zwrócił uwagę na detroitowe techno i house. Początkowo współpracował z hiszpańską wytrwórnią Net28, która skupiała wokół siebie najważniejszych twórców tych gatunków z półwyspu iberyjskiego na początku minionej dekady. To ona opublikowała osiem lat temu jego debiutancki album – „Party Lovers”.

Potem jednak wypuścił się na szersze wody, realizując niezliczoną ilość singli, które umieszczał w katalogach Cmyk Musik, Apnei czy Raum… Musik. Nie pogardził również komponowaniem bardziej ilustracyjnej muzyki do kinowych i telewizyjnych filmów dokumentalnych. Teraz madrycki producent wraca z nowym album, który firmuje już jego wytwórnia A Harmless Behaviour, prowadzona wspólnie z kolegą po fachu – J.C.

„The Dancing Behaviour” przypadnie do gustu każdemu, kto ceni sobie szlachetne brzmienia z Motor City. Schwartz niczym Carl Craig czy Kenny Larkin sięga po klasyczny house i techno, w którym jest miejsce zarówno na twarde bity i mocne basy, jak również nastrojową elektronikę o niemal kosmicznym rozmachu („The Present”, „A Sea” czy „Trophic Cascade”). Nie obce jest mu również electro pod znaku Drexcyi i Dopplereffekt, czego efektem wypełnione melodyjnymi klawiszami utwory „Frau Odd” i „A World Of Issues”. Echa tych brzmień słychać nawet w ambientowych nagraniach – „No Waltz” i „A Remark I Made”.

Nie jest to oczywiście nic nowatorskiego, ale trzeba przyznać, że hiszpańskiemu producentowi udaje się oddać ducha tradycyjnych brzmień rodem z Detroit z prawdziwym wdziękiem. Nie ma tu miejsca na eksperymenty i modne wtręty – ale chyba nikt by tego nie chciał. Schwartz potrafi wycisnąć ze swych analogowych maszyn solidne rytmy, nasycić je wyrazistymi melodiami i nadać temu wszystkiemu przyjemny nastrój. Taka muzyka zawsze się będzie bronić – na pewno więc nie braknie chętnych, który zechcą sięgnąć po „The Dancing Behaviour”.

A Harmless Deed 2016

www.aharmlessdeed.com

www.facebook.com/pages/Damian-Schwartz/245440885505590Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy