Wpisz i kliknij enter

Festiwal Muzykofilia: natura dźwięku

25 maja w Toruniu wystartuje 2. edycja festiwalu Muzykofilia pod hasłem: natura dźwięku.

Druga edycja festiwalu Muzykofilia jest kontynuacją dobrze przyjętej edycji pierwszej: człowiek-głos-instrument (2016 r.) i ma na celu prezentację najbardziej oryginalnych instrumentalistów z Polski, tworzących szeroko rozumianą muzykę aktualną. Główną osnową i pretekstem do realizacji drugiej edycji festiwalu jest osoba Zdzisława Piernika, wybitnego tubisty, mistrza muzyki współczesnej, związanego w przeszłości z Toruniem, którego zasługi dla promocji polskiej muzyki na świecie są niebagatelne. Festiwal realizowany będzie wokół określonego motywu przewodniego, którym tym razem są instrumenty akustyczne. W dniu 25 maja w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu odbędą się koncerty festiwalowe. Dodatkowym wydarzeniem będzie wykład mistrzowski Zdzisława Piernika, który odbędzie się 26 maja w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”.

Koncerty w ramach festiwalu Muzykofilia są dobrane w sposób przemyślany i będą urzeczywistnieniem konkretnej koncepcji artystycznej.  Eksplorują na różny sposób współczesną muzykę instrumentalną i instrumenty akustyczne – mają uzmysłowić słuchaczom, że bogactwo i rozpiętość brzmień i barw instrumentów akustycznych jest ogromna, często niedoceniana. Przygotowane koncerty pokażą też, że instrumenty akustyczne nie muszą być zawsze traktowane na tradycyjne sposoby, gdyż posiadają ogromny potencjał dla eksperymentów, niekonwencjonalnych zestawień czy wydobywania fenomenów brzmieniowych.

  • 25 maja: Sala Wielka Dworu Artusa, Rynek Staromiejski 6
  • 26 maja: Centrum Sztuki Współczesnej, Wały gen. Sikorskiego 13
  • Kurator i pomysłodawca festiwalu Muzykofilia: Rafał Iwański
  • Organizator: Fundacja Korzenie Kultury
  • Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018

Wystąpią:

– trio Zdzisław Piernik (tuba, tuba prepearowana, instrumenty perkusyjne) i HATI (Rafał Iwański i Rafał Kołacki – bębny, gongi i instrumenty perkusyjne, instrumenty dęte), trio swój pierwszy improwizowany koncert zagrało w marcu 2017 r. w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie.

– Sławomir Janicki (kontrabas, także w duecie ze Zdzisławem Piernikiem), który jest jednym z ciekawszych w Polsce muzyków eksperymentujących z kontrabasem, odpowiedzialnym za wprowadzenie Zdzisława Piernika w świat muzyki improwizowanej.

– duet Wojciech Jachna (trąbka) i Jacek Buhl (perkusja), stworzony przez bardzo oryginalnych i doświadczonych muzyków działających w nurcie muzyki improwizowanej i około jazzowej.

Program:

25.05.2018 (piątek), godz. 19.00 – Sala Wielka Dworu Artusa

Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/192348601546558/

Koncerty:

Zdzisław Piernik i HATI

Sławek Janicki

Zdzisław Piernik i Sławek Janicki

Jachna /Buhl

Wspólna improwizacja

26.05.2018 (sobota), godz. 12.00 – Centrum Sztuki Współczesnej

Wykład mistrzowski i spotkanie ze Zdzisławem Piernikiem

Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/192348601546558

fot. Julia Gensina

Zdzisław Piernik – tubista urodzony w 1937 r. w Płowcach na Kujawach. W młodości związany z Toruniem, gdzie uczył się w szkole muzycznej i grał w zespołach jazzowych. Ukończył studia w warszawskiej PWSM. Po otrzymaniu nagrody w 1970 na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku rozpoczął swoją karierę jako solista. Wkrótce potem odniósł wiele sukcesów na recitalach w kraju i za granicą, m.in. na festiwalach i kursach wakacyjnych w Bayreuth, Witten, Darmstat, Bourges, Sztokholmie, Los Angeles. Jako pierwszy tubista w Polsce do swej gry na tubie wprowadził frullato, flażolety, glissanda, wielodźwięki i tzw. dźwięki czyszczące. Rozpoczął także eksperymenty sonorystyczne z tubą preparowaną. Jest on pomysłodawcą oryginalnej preparacji tuby. Polega ona na dołączeniu w miejsce krąglików dźwięczników od trąbki, skrzydłówki i puzonu. Zabieg ten czyni z tuby instrument posiadający cztery różne barwy. Używając oprócz tego do grania ustników od saksofonu i fagotu oraz tłumików, można wydobyć z tuby dźwięki dalekie od jej naturalnej barwy. Zdzisław Piernik jest interpretatorem muzyki współczesnej. Ściśle współpracował z wieloma kompozytorami demonstrując im możliwości tuby naturalnej i preparowanej. Swoje dzieła dedykowali mu m.in. Benno Ammann, Zbigniew Bargielski, Andrzej Bieżan, Marian Borkowski, Andrzej Dobrowolski, Roman Haubenstock-Ramati, Wojciech Kilar, Krzysztof Knittel, Andrzej Krzanowski, Krzysztof Penderecki, Bogusław Schaeffer, Elżbieta Sikora, Witold Szalonek.

HATI – duet z Torunia (Rafał Iwański i Rafał Kołacki) bazujący na brzmieniu instrumentów akustycznych, etnicznych oraz obiektów z recyklingu. Członkowie HATI doświadczenie w muzyce improwizowanej i perkusyjnej wykształcili podczas setek koncertów zagranych na festiwalach, w galeriach, teatrach, obiktach sakralnych i klubach w niemal całej Europie i w USA oraz nagrań, realizowanych także z innymi muzykami, takimi jak m.in. Z’EV, Jerzy Mazzoll, PURE, Sławomir Ciesielski czy John Zorn. Od 2007 r. podstawowy skład HATI to Rafał Iwański (występujący solo jako X-Navi:Et oraz m.in. w grupach Kapital i Alameda 5) i Rafał Kołacki (m.in. T’ien Lai i Mammoth Ulthana). Obaj współtworzą kolektyw Innercity Ensemble, są też pomysłodawcami i kuratorami międzynarodowego festiwalu CoCArt Music Festival w CSW Znaki Czasu w Toruniu. Sięganie po obiekty z odzysku, preparowanie instrumentów oraz skupienie na fenomenach brzmieniowych sprawiają, że poszukiwaniom duetu HATI blisko jest do twórczości Zdzisława Piernika, z którym nagrali wspólny materiał na album płytowy.

Sławomir Janicki – kontrabasista, współzałożyciel i współwłaściciel legendarnego bydgoskiego klubu Mózg, a także producent i filmowiec. W latach 90-tych Janicki wraz z Tomaszem Gwincińskim i Jackiem Buhlem współtworzył zespoły Trytony i Henryk Brodaty. Jako jedni z pierwszych w Polsce – równolegle z muzycznym środowiskiem Wybrzeża – zaczęli grać w zupełnie nowym stylu. Gatunek muzyczny, z którym kojarzona jest grupa to yass. W 1999 roku Janicki rozpoczął współpracę z genialnym tubistą Zdzisławem Piernikiem. Inni muzycy, z którymi współpracował to m.in. Andrzej Przybielski, Peter Brotzmann, Jon Dobie, Jerzy Mazzoll, William Parker, Billy Bang, Audrey Chen,  Tomasz Gwinciński, Janusz Zdunek, Jacek Majewski, Kazik Staszewski.

Jacek Buhl – perkusista i improwizator, związany jest z Bydgoszczą i klubem Mózg. Członek zespołów Alameda 5 i Glabulator, wraz z Wojciechem Jachną tworzy duet Jachna/Buhl, wraz z Jackiem Mazurkiewicz tworzą trio Jachna/Mazurkiewicz/Buhl. Od lat 80. grał w zespołach Variété, Henryk Brodaty, Trytony, 4 Syfon, 5 Syfon, the Cyclist, Sami Szamani, Spejsu, Trzy Tony. Na koncie ma kilkanaście wydanych płyt w ramach zespołów, które współtworzył. Współpracował także z wieloma muzykami w ramach koncertów i nagrań improwizowanych – z  Markiem Kądzielą, Tomkiem Glazikiem, Tomaszem Pawlickim, Jakubem Ziołkiem, Piotrem Mełechem, Jarosławem Majewskim i wieloma innymi.

Wojciech Jachna – trębacz i improwizator. Absolwent Historii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Jazzu i muzyki rozrywkowej na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W jego dorobku znajduje się przeszło 20 albumów nagranych z różnymi wykonawcami, w tym z zespołami Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope, Jachna/Buhl, Innercity Ensemble. Współpracował z wieloma artystami, między innymi legendą polskiej sceny improwizowanej, Andrzejem Przybielskim, a także z Irkiem Wojtczakiem, Markiem Kądzielą, Tomkiem Glazikiem, Rafałem Gorzyckim, Tomaszem Pawlickim, Rafałem Kołackim, Tomkiem Gadeckim, Marcinem Dymitrem, Jacaszkiem, Anną Zielińską, Ksawerym Wójcińskim, Jackiem Mazurkiewiczem, Arturem Maćkowiakiem, Jakubem Ziołkiem, Rafałem Iwańskim, Pawłem Szpurą i Zbigniewem Chojnackim.

 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy