Wpisz i kliknij enter

Eklektik Session 2018 Wrocław

Trzy wyjątkowe lokalizacje i dwudziestu artystów z USA, Norwegii, Niemiec, Szwajcarii oraz Polski – znamy program Eklektik Session! Festiwal odbędzie się między 5 a 7 października 2018.

Tegoroczna edycja zostanie zrealizowana pod hasłem „Manual”. W przestrzeniach Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, w klubo-galerii Surowiec i w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA wystąpią norweski trębacz Nils Petter Molvaer oraz Building Instrument, nowojorski duet Paris Monster i reprezentacja berlińskiego festiwalu XJAZZ. Tradycyjnie, na wielki finał zagra międzynarodowa Eklektik Orchestra.

Niebanalne lokalizacje, nietuzinkowe połączenia dziedzin kultury i sztuki oraz międzynarodowe kooperacje artystyczne to wyznaczniki platformy Eklektik Session. Motywem przewodnim ubiegłorocznej edycji była architektura, a wydarzenia festiwalu odbyły się w miejscach kształtujących przestrzeń i historię Wrocławia. Podczas tegorocznej odsłony Eklektik Session muzycy wejdą m.in. w interakcje z twórczością wrocławskich artystów malarzy.

Od ASP przez Surowiec po CeTĘ

W pracowniach profesorów Krzysztofa Skarbka oraz Wojciecha Lupy na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta odbędzie się inauguracja festiwalu. Swój koncert da zespół Building Instrument, o którym rozpisują się już nie tylko norweskie media. W 2014 roku pisaliśmy na Nowej Muzyce o debiutanckiej płycie „Building Instrument” (Hubro) i następnym krążku „Kem Som Kan Å Leve” (Hubro, 2016). Tego samego dnia w klubo-galerii Surowiec wystąpi Paris Monster, duet z Nowego Jorku z charyzmatycznym Joshem Dionem.

Drugiego dnia festiwalu przestrzenie Centrum Technologii Audiowizualnych gościć będą XJAZZ Festival z Berlina. W ramach prezentacji XJAZZ wystąpi kwartet Studnitzky oraz duet Ätna. Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) powstało w wyniku przekształcenia wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Instytucja jest obecnie sukcesorem i kontynuatorem tradycji Wytwórni, która rozpoczęła działalność 1 stycznia 1953 roku. Zrealizowano tu ponad 500 filmów, w tym klasykę polskiego kina jak filmy Wojciecha Jerzego Hasa oraz Romana Polańskiego.

Wielki finał z Molvaerem i Eklektik Orchestra

W tej samej przestrzeni odbędzie się finał Eklektik Session 2018. Ostatniego dnia festiwalu wystąpi Nils Petter Molvaer, znany na całym świecie norweski trębacz. Płytą „Khmer”, wydaną w 1998 roku przez wytwórnię ECM, zrewolucjonizował myślenie o nowoczesnej muzyce improwizowanej. We Wrocławiu u jego boku wystąpią dobrze znany w Polsce gitarzysta Eivind Aarset oraz szwajcarski perkusista Samuel Rohrer. Wszyscy dołączą do koncertu finałowego Eklektik Orchestry, który jak co roku będzie absolutnym zaskoczeniem. Eklektyczna orkiestra z udziałem gości festiwalu wykona niepowtarzalny muzyczno-wizualny spektakl pod przewodnictwem Radka Bonda Bednarza. Koncert nagłośni Roli Mosimann, a za oprawę wizualną festiwalu odpowiadać będzie Tord Knudsen, związany m.in. z norweskim festiwalem Punkt.

 







Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy