Wpisz i kliknij enter

Unsound – kolejni artyści

Krakowski festiwal złoży muzyczny hołd Johanowi Jóhannssonowi.

Na początku tego roku dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci JÓHANNA JÓHANNSSONA – islandzkiego kompozytora i autora muzyki filmowej („Sicario”, „Teoria wszystkiego”), który był dwukrotnie nominowany do Oscara, a w 2015 roku otrzymał Złoty Glob. Mimo olbrzymiej popularności, Jóhannsson nie odciął się od swoich eksperymentalnych korzeni. Były one dla niego na tyle ważne, że mając do wyboru oscarową galę i występ na Unsoundzie, które odbywały się w tym samym czasie w Australii, artysta wybrał występ z Zephyr Quartetem. Koncert poświęcony jego pamięci odbędzie się dwa razy: na zakończenie tegorocznego festiwalu w Krakowie oraz 31 października w katowickim NOSPR-ze. Wezmą w nim udział SINFONIETTA CRACOVIA oraz przyjaciele kompozytora, współpracownicy, fani oraz artyści, których cenił: HILDUR GUÐNADÓTTIR, SAM SLATER, ERIK SKODVIN i ROBERT AIKI AUBREY LOWE.

W 2014 roku Unsound stworzył własną linię perfum. Zapach EPHEMERA powstał z inspiracji muzyką Tima Heckera, Bena Frosta oraz Steve’a Goodmana, a jego autorem jest niemiecki perfumiarz GEZA SCHOEN. W tym roku Ephemera będzie miała kolejną odsłonę. Wspólnie z Gezą Schoenem Unsound przygotowuje bowiem „Foris” – wydarzenie oddziałujące na trzy zmysły: słuch, wzrok i węch. Muzyka oparta będzie na rejestracjach CHRISA WATSONA – legendarnego realizatora dźwięku i współpracownika Davida Attenborough. Za stronę wizualną odpowiada MFO, a „zapach lasu”zostanie przygotowany przez Schoena.

Jednym z ważniejszych wydarzeń muzycznych ostatnich miesięcy jest debiutancki album transgenderowej artystki SOPHIE, zatytułowany „Oil of Every Pearl’s Un-Insides”. Sophie połączyła na nim pop z muzyką eksperymentalną, tworząc w ten sposób dzieło wielowymiarowe i na wskroś współczesne. W swoich utworach artystka opowiada o problemach osób transseksualnych. Kolejną osobą zaproszoną na festiwal jest LOTIC. Jego debiutancki album „Power” to również bardzo osobisty i nietypowy materiał: jest tu muzyka klubowa, pop i trudne do sklasyfikowania brzmienia. Podważaniem normatywnych form ekspresji zajmuje się również EARTHEATER. Jej ostatni album „IRISIRI” (wytwórnia PAN) został przez niektórych uznany za kontrowersyjny – Eartheater w intrygujący sposób łączy na nim technologie z seksualnością, a muzykę klasyczną z tym, co cyfrowe.

Kolejny projekt, którego premiera odbędzie się na Unsoundzie w Krakowie, powstaje we współpracy z Fundacją Zofii Rydet. Artystka ZOFIA RYDET (1911-1997) to jedna z najwybitniejszych polskich fotografek. Rydet z niezwykłą pieczołowitością dokumentowała polską rzeczywistość. Dorobek artystki składający się z kilkudziesięciu tysięcy zdjęć jest w dalszym ciągu wywoływany, digitalizowany oraz odczytywany na nowo. Na Unsoundzie przy pomocy muzyki zrobią to PAWEŁ ROMAŃCZUK z Małych Instrumentów oraz TOMOKO SAUVAGE – japońska artystka mieszkająca w Paryżu.

Wyjątkowy będzie również występ TODDA BARTONA. Barton w 1985 roku nawiązał dość zaskakującą współpracę z cenioną pisarką science-fiction URSULĄ K. LE GUIN. Ich wspólny album zatytułowany „Music and Poetry of the Kesh” to quasi-etnograficzny zapis wymyślonej cywilizacji. Jest on dopełnieniem powieści „Wracać wciąż do domu”. Z okazji reedycji tego wyjątkowego albumu, będziemy mieli przyjemność posłuchać go na żywo. Do Bartona dołączy THE KESH ENSEMBLE, wokalno-instrumentalny zespół, który powstał specjalnie na potrzeby tego premierowego koncertu.

AUDINT to z kolei grupa badawcza zajmująca się militarnym aspektem dźwięku. W skład Audintu wchodzą STEVE GOODMAN (aka KODE9), TOBY HEYS i ELENI IKONIADOU. Ich wspólny performans to opowieść o Białym Domu pod rządami Donalda Trumpa, wyzwolonej sztucznej inteligencji i tajemniczych atakach na amerykańskie ambasady w Hawanie i Kantonie, które wydarzyły się w ostatnich latach. Z kolei Brian Leeds, amerykański producent muzyki housowej, znany jako HUERCO S., pojawi się na Unsoundzie pod swoim innym pseudonimem – PENDANT. Artysta zagra materiał ze świetnie przyjętej płyty „Make Me Know You Sweet”, która jest obecnie jego najbardziej znanym krążkiem.

Skupienia będą wymagały również inne występy. Na przykład trzygodzinny koncert PHILLA NIBLOCKA, amerykańskiego minimalisty i badacza. Artysta słynie z koncertów, które są jednocześnie intensywne i monotonne. W Krakowie będzie świętował swoje 85. urodziny! Z zupełnie innego pokolenia muzyków pochodzi SARAH DAVACHI – kanadyjska muzykolożka i pianistka. W swoich pracach Davachi zgłębia właściwości różnych instrumentów klawiszowych, tworzy ambientowe kompozycje pełne elektronicznych i organicznych brzmień. Z kolei włoska artystka CATERINA BARBIERI specjalizuje się w muzycznych pejzażach nawiązujących do klasyki muzyki elektronicznej. Na Unsoundzie pokaże swoje nowe widowisko audiowizualne, które tworzy wspólnie z RUBENEM SPIRIM. Traktować ma ono o psychofizycznych efektach repetycji w muzyce.

W klubowej części festiwalu usłyszeć będzie można LENĘ WILLIKENS oraz OBJEKTA. Willikens i Objekt spotkają się za konsoletą po raz pierwszy. Przywiozą do Krakowa najciekawsze odmiany muzyki techno i nie tylko. W formule b2b wystąpią również: nasza rezydentka OLIVIA oraz włoska dj-ka ELENA COLOMBI, znana ze swoich odważnych pod względem muzycznym setów. Następnie mamy przyjemność przedstawić unsoundowej publiczności RROXYMORE – czyli techno w jaskrawej, psychodelicznej odmianie. Wpływ krautrocka czuć z kolei w muzyce irlandzkiego producenta DAVY’EGO KEHOE’A (na scenie pojawi się z zespołem). House’owo zagra natomiast POWDER, japońska dj-ka, która swoją europejską trasę zakończy euforycznym setem w Krakowie.

Po znakomitym występie w zeszłym roku nie mogliśmy nie zaprosić ponownie EWY JUSTKI, która tym razem wystąpi wspólnie z brytyjskim producentem techno MANNIM DEE. Ich szaleńcza wizja muzyki klubowej to istne przeładowanie zmysłów, przekraczające stałe normy uderzeń na minutę. Mocnym rytmom towarzyszy zmieniające percepcję ruchu widowisko świetlne. Światłem grać będzie również GÁBOR LÁZÁR, który wreszcie wystąpi na Unsoundzie. Węgierski artysta wydał w tym roku świetny album „Unfold” – i właśnie ten materiał posłuchamy podczas festiwalu.

Wszystkie informacje:

www.unsound.plJest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

3 pytania – Suwal

Kolejnym artystą, który odpowie na nasze 3 pytania jest Suwal, którego EP „Sygnał” ukazał się niedawno nakładem Flirtini/Asfalt Records.