Wpisz i kliknij enter

Nowości z Zoharum

A wśród nich reedycje klasycznych już dziś albumów z kręgu dark ambientu – niemieckiej grupy Maeror Tri.

Maeror Tri był projektem działającym od połowy lat 80. do 1997 roku, kiedy wydał swój ostatni krążek zatytułowany ”Emotional Engramm”. W swojej twórczości tworzący go muzycy penetrowali takie gatunki, jak minimal music, ambient i industrial, pożyczali techniki dronowe od muzyków klasycznych. Poza siedmioma płytami, które ujrzały światło dzienne na na kompakcie i winylu, wydali kilkanaście kaset. Zawierały one znacznie surowsze nagrania od tych z regularnych krążków tria.

Trzecim wydawnictwem w tej serii jest ”Archaic States” wydany oryginalnie w 1993 roku przez japońską wytwórnię G.R.O.S.S. Tapes. Była to dziewiąta kaseta w dyskografii Maeror Tri. Zoharum prezentuje teraz reedycję tego materiału wzbogaconą o dodatkowe nagranie pochodzące z kompilacji ”My Lom II” wydanej w 1998.

Czwartym wydawnictwem w tej serii jest ”Ultimate Time” wydany oryginalnie w 1994 roku przez włoską wytwórnię Old Europa Cafe. Była to dziesiąta kaseta w dyskografii Maeror Tri. Reedycja Zoharum została wzbogacona o dodatkowe nagranie pochodzące z kompilacji ”The Art of Marginal Talent” wydanej w 1997.

Sphyxion to nowa nazwa w katalogu Zoharum, choć stoją za nią dobrze znani francuscy muzycy. Sphyxion to bowiem drugi projekt braci Frédérica i Oliviera Charlot, znanych z duetu Maninkari. Ich płyta ”2” to eksploracja minimalistycznej i rytmicznej muzyki elektronicznej w stylu minimal wave.

Faktura utworów rozwija się na zasadzie powtarzalności, gdzie automat perkusyjny pozostaje elementem dominującym. Prowadzi on słuchacza pomiędzy dźwiękami w mollowej tonacji, pełnych melancholii i nostalgii. Niektóre utwory w zależności od swojego klimatu są zbudowane na dronach. Urywki głosów pojawiają się regularnie w nagraniach i są czymś w rodzaju wspomnień krążących po pamięci.

Nowym projektem wśród zespołów wydających w Zoharum jest kołobrzeski Mothertape. Ich premierowy album ”Unexplained Mind Bruises” to drugi pełnowymiarowy krążek duetu po debiutanckim ”Problems with Talking to Aliens”. W swoim dorobku ma on także EP-kę ”Mothertape” ze splitem z Radio Noise Duo.

Ich drugi krążek to ponad 40 minut elektroakustycznych improwizacji czerpiącej pełnymi garściami z całego dorobku muzyki awangardowej. Muzycy sami o sobie mówią, że w swoich nagraniach łączą wschodni mistycyzm z zachodnim konkretem. Swój niepowtarzalny styl szlifują podczas licznych występów koncertowych. A jaki jest tego efekt, można się przekonać w siedmiu utworach zawartych na krążku ”Unexplained Mind Bruises”.

W czerwcu minęły dwa lata od wydania poprzedniego albumu Rary ”W//\TR”. Zespół aktualnie pilnie pracuje nad kolejnym krążkiem. W przerwie pomiędzy jednym a drugim wydawnictwem projekt znalazł czas, żeby przygotować poszerzoną reedycję swojej debiutanckiej płyty ”Planet Death Architecture” z 2015 roku, wydaną w niewielkim nakładzie na kasecie i CD-Rze.

Ten znakomity krążek z okolic post-rocka i eterycznej elektroniki był początkiem artystycznej drogi projektu Rara. Nowa edycja została rozszerzona o dodatkowy utwór, który dopełnia oryginalny album. Ale to nie wszystko, bo w skład albumu wchodzi także dodatkowy krążek zawierający rejestrację koncertu w Radiu Gdańsk, który odbył się jesienią 2017 roku. Rara zagrała wtedy w poszerzonym 5-osobowym składzie.

”Silence” to kolejna, już czwarta płyta Aquavoice w katalogu Zoharum. Dwa lata po wydaniu kompilacji ”Early Recordings”, ukazuje się zupełnie nowy album, na który składa się 13 kompozycji, stylistycznie utrzymanych w konwencji, do jakiej przyzwyczaił nas Tadeusz Łuczejko na poprzednich materiałach. ”Silence” to klasyczny ambient z elementami kosmische musik – bogata, ciekawa, nasycona wieloma dźwiękami muzyka elektroniczna zarówno dla fanów ambientu, jak i Berlin School.

Wszystkie informacje:

www.zoharum.com







Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy