LDY OSC – sōt
Paweł Gzyl:

Click & cuts na nowo.

Nick Cave and the Bad Seeds – Ghosteen
Jarek Szczęsny:

Pomnik żałoby.

Pablo Mateo – Weird Reflections Beyond The Sky
Paweł Gzyl:

Techno do tańca.

Danny Brown – uknowhatimsayin¿
Jarek Szczęsny:

Gorączkowe wizje rapera.

9t Antiope – Grimace
Jarek Szczęsny:

Mikrus.

Malin Genie – Anthropomorphic Sympathy
Paweł Gzyl:

Stylowe electro i IDM w duchu lat 90.

Telefon Tel Aviv – Dreams Are Not Enough
Mateusz Piżyński:

Gdy w Tel Avivie zgaśnie światło…

Philipp Gorbachev – Kolokol
Paweł Gzyl:

Prawosławie i elektronika.

BNNT is Jerusalem in My Heart – Multiversion #4
Jarek Szczęsny:

Część czwarta.

rRoxymore – Face To Phase
Paweł Gzyl:

Introwertyczne bity.

The Big YES! – The Big YES!
Łukasz Komła:

Free jazzowy wybuch!

HTRK – Venus In Leo
Maciej Kaczmarski:

Miłość w czasach zarazy.

Matthias Schaffhauser – Hedonism, What Else
Paweł Gzyl:

Muzyka jako przyjemność.

Manu Delago – Circadian
Jarek Szczęsny:

Cykle snu.AUKSORDONE w Tychach

Tegoroczna edycja multidyscyplinarnego festiwalu odbędzie się od 4 do 6 października.

AUKSODRONE to dziewięć koncertów podzielonych na trzy cykle – Contemporary Opera, New Wave Jazz i Electronics Studies, ale też szereg wydarzeń towarzyszących poświęconych temu, jak rodzi się muzyka – spotkania z artystami, warsztaty dla dzieci i dorosłych, DJ sety.

Contemporary Opera

Cykl wypełnią w tym roku trzy akty tryptyku „Drach. Dramma per musica”, dramatu muzycznego autorstwa Alka Nowaka do libretta Szczepana Twardocha. Za kanwę dzieła, którego premiera będzie miała miejsce na festiwalu, posłużyła powieść Twardocha. W partiach solowych usłyszymy Joannę Freszel, Jana Jakuba Monowida i Sebastiana Szumskiego. Akompaniować będzie orkiestra AUKSO oraz Marcin Świątkiewicz (basso continuo).

4–6 października, godz. 18:00

W sobotę, 5 października o godz. 16:00 zapraszamy na spotkanie z twórcami „Dracha”, które poprowadzi Michał Nogaś.

New Wave Jazz

Podczas pierwszej edycji AUKSODRONE cykl koncertów jazzowych poświęcony był rodzimym gigantom gatunku, a tym razem usłyszymy, jak brzmi przyszłość tej muzyki. Leszek Możdżer skonstruuje ją z materiałów odnalezionych w dalszej i bliższej przeszłości – usłyszmy więc utwory z albumu „Earth Particles”, powstałego na zamówienie zespołu Holland Baroque, ale też autorskie podejście pianisty do dziedzictwa Krzysztofa Komedy (4 października). Skrzypek Adam Bałdych pojawi się w Tychach w towarzystwie norweskiego Helge Lien Trio (5 października), z którym nagrał dwa znakomite albumy – „Bridges” i „Brothers”. Z kolei saksofonista Maciej Obara, nasz człowiek w kultowym labelu ECM, zaprosi na scenę wirtuoza fortepianu Dominika Wanię, a orkiestrowe aranżacje na ten koncert przygotuje Nikola Kołodziejczyk (6 października).

Koncerty rozpoczynają się o godz. 19:30

Electronics Studies

Ten cykl będzie na tegorocznym AUKSODRONE bezprecedensową wyprawą do analogowych źródeł elektroniki. Jacaszek po raz pierwszy przełoży minimalistyczną strukturę swoich utworów na tak duży skład (4 października). Stefan Wesołowski, skrzypek i kompozytor biegle łączący sacrum z profanum, zastąpi elektroniczną warstwę swojej muzyki brzmieniami akustycznymi (5 października). Marcin Lenarczyk – DJ Lenar – w swoich plądrofonicznych eskapadach zapuści się do Grecji, eksplorując pogranicze muzyki ludowej i popularnej (6 października).

Start koncertów o godz. 22:00

Wydarzenia towarzyszące (foyer Mediateki, wstęp bezpłatny):

Spotkania z artystami New Wave Jazz i Electronic Studies – codziennie o godz. 17:30

Koncertom towarzyszyć będą trzy serie warsztatów, realizowane równolegle w foyer Mediateki. Paweł Romańczuk, kompozytor i konstruktor, lider jedynych w swoim rodzaju Małych Instrumentów, poprowadzi warsztaty, których głównymi bohaterami będą woda, metal i drewno oraz ich zastosowanie w procesie kreacji i wykonywania muzyki. Joanna Bronisławska (Asi Mina) dowiedzie w praktyce, że najlepszym instrumentem i inspiracją do tworzenia muzyki jest człowiek, ale też rośliny i zwierzęta. Michał Mendyk, dziennikarz, wydawca i kurator, zbada jaki wpływ na Studio Eksperymentalne Polskiego Radia miały władze i atmosfera Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Warsztaty – codziennie od godz. 18:30

O oprawę muzyczną wydarzenia zadba duet HCH, czyli Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński. Swoją selekcją nagrań eksplorować będą rok 1969, którego wydarzenia zmieniły muzykę i cały świat kultury.

DJ sety HCH – godz. 21:30

Mediateka, al. Marszałka Piłsudskiego 16, Tychy

Więcej informacji: www.auksodrone.com

 

 

Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze