Wpisz i kliknij enter

AUKSORDONE w Tychach

Tegoroczna edycja multidyscyplinarnego festiwalu odbędzie się od 4 do 6 października.

AUKSODRONE to dziewięć koncertów podzielonych na trzy cykle – Contemporary Opera, New Wave Jazz i Electronics Studies, ale też szereg wydarzeń towarzyszących poświęconych temu, jak rodzi się muzyka – spotkania z artystami, warsztaty dla dzieci i dorosłych, DJ sety.

Contemporary Opera

Cykl wypełnią w tym roku trzy akty tryptyku „Drach. Dramma per musica”, dramatu muzycznego autorstwa Alka Nowaka do libretta Szczepana Twardocha. Za kanwę dzieła, którego premiera będzie miała miejsce na festiwalu, posłużyła powieść Twardocha. W partiach solowych usłyszymy Joannę Freszel, Jana Jakuba Monowida i Sebastiana Szumskiego. Akompaniować będzie orkiestra AUKSO oraz Marcin Świątkiewicz (basso continuo).

4–6 października, godz. 18:00

W sobotę, 5 października o godz. 16:00 zapraszamy na spotkanie z twórcami „Dracha”, które poprowadzi Michał Nogaś.

New Wave Jazz

Podczas pierwszej edycji AUKSODRONE cykl koncertów jazzowych poświęcony był rodzimym gigantom gatunku, a tym razem usłyszymy, jak brzmi przyszłość tej muzyki. Leszek Możdżer skonstruuje ją z materiałów odnalezionych w dalszej i bliższej przeszłości – usłyszmy więc utwory z albumu „Earth Particles”, powstałego na zamówienie zespołu Holland Baroque, ale też autorskie podejście pianisty do dziedzictwa Krzysztofa Komedy (4 października). Skrzypek Adam Bałdych pojawi się w Tychach w towarzystwie norweskiego Helge Lien Trio (5 października), z którym nagrał dwa znakomite albumy – „Bridges” i „Brothers”. Z kolei saksofonista Maciej Obara, nasz człowiek w kultowym labelu ECM, zaprosi na scenę wirtuoza fortepianu Dominika Wanię, a orkiestrowe aranżacje na ten koncert przygotuje Nikola Kołodziejczyk (6 października).

Koncerty rozpoczynają się o godz. 19:30

Electronics Studies

Ten cykl będzie na tegorocznym AUKSODRONE bezprecedensową wyprawą do analogowych źródeł elektroniki. Jacaszek po raz pierwszy przełoży minimalistyczną strukturę swoich utworów na tak duży skład (4 października). Stefan Wesołowski, skrzypek i kompozytor biegle łączący sacrum z profanum, zastąpi elektroniczną warstwę swojej muzyki brzmieniami akustycznymi (5 października). Marcin Lenarczyk – DJ Lenar – w swoich plądrofonicznych eskapadach zapuści się do Grecji, eksplorując pogranicze muzyki ludowej i popularnej (6 października).

Start koncertów o godz. 22:00

Wydarzenia towarzyszące (foyer Mediateki, wstęp bezpłatny):

Spotkania z artystami New Wave Jazz i Electronic Studies – codziennie o godz. 17:30

Koncertom towarzyszyć będą trzy serie warsztatów, realizowane równolegle w foyer Mediateki. Paweł Romańczuk, kompozytor i konstruktor, lider jedynych w swoim rodzaju Małych Instrumentów, poprowadzi warsztaty, których głównymi bohaterami będą woda, metal i drewno oraz ich zastosowanie w procesie kreacji i wykonywania muzyki. Joanna Bronisławska (Asi Mina) dowiedzie w praktyce, że najlepszym instrumentem i inspiracją do tworzenia muzyki jest człowiek, ale też rośliny i zwierzęta. Michał Mendyk, dziennikarz, wydawca i kurator, zbada jaki wpływ na Studio Eksperymentalne Polskiego Radia miały władze i atmosfera Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Warsztaty – codziennie od godz. 18:30

O oprawę muzyczną wydarzenia zadba duet HCH, czyli Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński. Swoją selekcją nagrań eksplorować będą rok 1969, którego wydarzenia zmieniły muzykę i cały świat kultury.

DJ sety HCH – godz. 21:30

Mediateka, al. Marszałka Piłsudskiego 16, Tychy

Więcej informacji: www.auksodrone.comJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy