Phillip Sollman – Monophonie
Paweł Gzyl:

Muzyczna maszyneria.

Vladislav Delay & Sly Dunbar & Robbie Shakespeare – 500-Push-Up
Paweł Gzyl:

„Rakka” uzupełniona o dubowy puls.

Zguba – Pomór
Jarek Szczęsny:

Nieustający marsz kostuchy.

Richu M – House Of The Vaporising Sun
Bartek Woynicz:

Ten tytuł mówi wszystko. Richu M, czyli faktycznie Michał Ratajczak to producent, który debiutował w 2015 roku recenzowaną tu kasetą „Unexpected Flight Safety Shortcomings”, później wydawał swoją twórczość zarówno na MC (MOST), CD (Oaktopus Records) jak i na wosku (Astropical […]

Maenad Veyl – Reassessment
Paweł Gzyl:

Muzyka z sali operacyjnej.

Flaner Klespoza – Wędrówka po lesie, w którym mieszkają bogowie i rosną wszechświaty
Jarek Szczęsny:

Spójna opowieść.

The Advent – Life Cycles
Paweł Gzyl:

Futurystyczne electro w oldskulowym stylu.

Field Works – Ultrasonic
Jarek Szczęsny:

Nietoperze jako podstawa twórcza.

Apparat – Capri-Revolution (Soundtrack)
Mateusz Piżyński:

Pierwsza odsłona serii muzyki filmowej Saschy Ringa.

Grischa Lichtenberger – KAMILHAN; il y a péril en la demeure
Paweł Gzyl:

Chrzęszczące ballady.

KeiyaA – Forever Ya Girl
Jarek Szczęsny:

Niepasujące do siebie puzzle.

Atom™ & Jacek Sienkiewicz – Stal
Jarek Szczęsny:

Gotujące się chemikalia.

Kush K – Lotophagi
Łukasz Komła:

Zjadacze lotosu.

Wodorosty – Natura ślepca
Jarek Szczęsny:

Wychłodzona nieustępliwość.Richu M – House Of The Vaporising Sun

Ten tytuł mówi wszystko.

Richu M, czyli faktycznie Michał Ratajczak to producent, który debiutował w 2015 roku recenzowaną tu kasetą „Unexpected Flight Safety Shortcomings”, później wydawał swoją twórczość zarówno na MC (MOST), CD (Oaktopus Records) jak i na wosku (Astropical Tapes, Young Adults, Monologues Records). W zeszłym roku zasilił oryginalnym bitem doceniony krążek rapowego duetu Jetlagz, a na początku roku nakładem lokalnej oficyny FASRAT wypuścił zawierającą sześć utworów deep-house’ową epkę dystrybuowaną jedynie cyfrowo. W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć, że Richu M jest również intrygującym malarzem, jego akryl przyozdobił niedawno okładkę wydanej w oficynie Eltrona epki „Night Conclusion” autorstwa 2shy’ego.

Półgodzinna epka za pomocą otwierającego „Machu Picture” rozkręca się niespiesznie poprzez kliki i nawarstwiające się plamy elektrycznego pianina, synthów i krótkich sampli oraz ośmiobitowych wrzutek. Dopiero w połowie dostajemy house’owe, akustycznie brzmiące bicie, które zaczyna rozbudowany i potoczysty dialog z funkującą linią basu. Kolejny numer „IFR” prowadzi narrację ku bardziej kanciastym i acidowym rewirom, z kosmicznymi odgłosami w tle, najbardziej słonecznie-leniwą aurę zaś rozściela przed słuchaczem „Untitled (Lazarek 2014)”.

Za półmetkiem epki spotykamy „Honky JD”, gdzie wita nas rozmyty, bluesowy wokal wprowadzający w rozklekotane rozmowy wielu dźwiękowych ścieżek i klawiszowych sampli. Całość za pomocą kroczącej perkusji i basu posuwa się do przodu, ale sprawia wrażenie jakby niedługo miało się rozpaść – ciekawa próba poszerzania granic gatunkowych.

Przedostatni kawałek „Church” charakteryzuje solidnie ciosany deep-house’owy bit, który odbija się od prostej wkręcającej się melodyjki pianina, na którą domurowywane są kolejne kondygnacje z syntetycznego basu, mieniących się piszczałek, czy wtórującego cowbella. Sporo się dzieje w tej rozpędzonej bożnicy. Na koniec dostajemy „Don Corle1”, czyli bawiący się metrum numer o mocno funkowej aurze, którego doładowującym paliwem jest pojawiający się w połowie pędzący bas.

Oczywiście już sam tytuł ostatniej epki Richa M parafrazujący słynny przebój Animalsów podpowiada, że mamy do czynienia z pozytywnym i przyjemnym materiałem, ale jego zawartość to nie tylko słoneczny house. Dostajemy tu sporo niebanalnych dźwięków, sampli i aranży, a przede wszystkim wyróżniające tego producenta bardzo precyzyjne podejście do budowania struktur perkusyjnych i w ogóle rytmicznych.

06.01.2020 | Father And Son Records And Tapes

https://www.facebook.com/richumatajczak/
https://soundcloud.com/richumatajczak
https://soundcloud.com/fasrat

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze