Wpisz i kliknij enter

Tom Richards – Heavier Sideways EP

Wyizolowane iluzje.

Brytyjski producent i didżej Tom Richards tworzy muzykę elektroniczną przy użyciu zaprojektowanych przez siebie instrumentów. Niegdyś opracował i skonstruował niedokończony dźwiękowy system graficzny syntezatora „Mini Oramics” Daphne Oram. Richards studiował także na Akademii Sztuk Pięknych, gdzie łączył w swoich pracach elektronikę, dźwięk i film. Obecnie zajmuje go doktorat poświęcony twórczości Oram – pionierki muzyki elektronicznej oraz członkini-założycielki BBC Radiophonic Workshop.

Wspomnę, że Brytyjczyk debiutował płytą Pink Nothing w 2018 roku. Najnowsza jego EP-ka Heavier Sideways powstała podczas covidowej izolacji, a także – co jest stałym czynnikiem – w wyniku improwizowanych sesji. Richards podkreśla, że na Heavier Sideways najmocniej zbliżył się do house’owego rytmu, jak nigdy przedtem. Efektem house’owych odniesień jest ekstrawagancki i podszyty klubowo-rave’owym pulsem Equilovely. W kolejnym i znakomitym nagraniu Big House Tune więcej jednak dubowego zawieszenia, rozkołysania niż kompulsywnych wywijasów. Tyle że dub – jak i np. house – u Richardsa nie dygoczą w samotności, a wręcz przeciwnie – w towarzystwie fascynujących i modularnie wykręconych dźwięków.


Elektroniczny warkot pomrukuje w tytułowym Heavier Sideways, po czym łączy się z analogową tkanką syntezatorów, vocodera z lat 90. czy starego radzieckiego automatu perkusyjnego z lat 80. Eksperymentalne brzmienia w tym fragmencie same podsuwają skojarzenia z dokonaniami Oram – z tą różnicą, iż owe inspiracje zostały przeniesione przez Richardsa do współczesności. W zamykającym EP-kę Minor Breach pojawiło się jeszcze więcej eksperymentu z rozmaitymi brzmieniami, do których doszły także fale odbiornika radiowego, a po przefiltrowaniu i licznych modulacjach ułożyły się w niezwykle ciekawe sprzężenia zwrotne.

Heavier Sideways utwierdza mnie w przekonaniu, że Tom Richards konsekwentnie zmierza ku rozwojowi, co idzie w parze z kreowaniem oryginalnych przestrzeni dźwiękowych opartych na analogowej elektronice, która u Richardsa nabiera pełnego i nowoczesnego oddechu.

Nonclassical | lipiec 2020

 

Strona Nonclassical »
Profil na Facebooku »Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy