Wpisz i kliknij enter

Festiwal Wigrosfera: 2 – 3 lipca 2021

W tym roku Festiwal Wigrosfera wystartuje na początku lipca. Szykują się bardzo ciekawe koncerty!

Festiwal Wigrosfera to dźwiękowa odpowiedź na naturalną ludzką potrzebę obcowania z naturą i kulturą. To wydarzenie nietuzinkowe, jedyne w swoim rodzaju, łączące kulturę wysoką z pięknem i walorami turystycznymi Suwalszczyzny.

Druga edycja festiwalu odbędzie się 2 i 3 lipca 2021 na terenie Wigierskiego Parku Narodowego oraz w Suwałkach. Wydarzenia będą dostępne zarówno dla widowni na miejscu oraz dzięki wysokiej jakości transmisji audio video na żywo – również w Internecie. Główna scena usytuowana będzie na plaży PTTK w Starym Folwarku z widokiem na jedno z najpiękniejszych polskich jezior – Wigry. W mieście Suwałki koncerty będą się odbywały na terenie malowniczych bulwarów przy Czarnej Hańczy.

Idea artystyczna zakłada prezentację najbardziej kreatywnych polskich twórców, którzy łączą w swoich dokonaniach tradycję muzyki klasycznej oraz najnowsze jej osiągnięcia, w tym również technologiczne. W ciągu dwóch dni festiwalu odbędzie się pięć koncertów, podczas których wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich kwartetów smyczkowych wraz z wybitnym trębaczem jazzowych; znakomity duet skrzypce i wiolonczela wykorzystujący najnowsze zdobycze technologiczne, eksperymentujący perkusista wraz z elektroniką  i wideo oraz psychodeliczna grupa neo-rockowa.

Zaproszeni artyści to: NeoQuartet, Emil Miszk, Roshko Brothers, Krzysztof Arszyn Topolski oraz zespół Ludojad.

Festiwal Wigrosfera

PROGRAM:

Festiwal Wigrosfera

Dzień I – 2.07.2021 – Suwałki – Bulwary przy Czarnej Hańczy

Godz. 20.00
NeoQuartet – „Acoustic World Tour”

Jeden z najciekawszych i najbardziej aktywnych europejskich zespołów specjalizujących się w muzyce nowej zaprezentuje program złożony z utworów napisanych przez współczesnych kompozytorów z Japonii, USA, Syrii, Polski, Korei Południowej i Finlandii. Amerykański minimal, nawiązania do starożytnych japońskich tradycji, buddyjskie mantry, arabskie melizmaty, czy fińska tradycja ludowa, to wszystko usłyszmy podczas koncertu. Muzyczna podróż dookoła świata będzie przeplatana anegdotami na temat przedstawianych dzieł oraz ich twórców.

Festiwal WigrosferaGodz. 21.00
Krzysztof Arszyn Topolski – „Arszyn plays De Maria”

Rodowity suwalczanin, mieszkający w trójmieście, Krzysztof Arszyn Topolski to artysta dźwiękowy, perkusista oraz autor projektów z dziedziny muzyki i sztuki dźwięku. W jego twórczości ważne miejsce zajmuje  field recording, akustyczna ekologia i projektowanie krajobrazu akustycznego. Podczas koncertu artysta zaprezentuje materiał ze swojej solowej płyty, która inspirowana jest twórczością amerykańskiego pioniera sztuki konceptualnej Waltera De Marii.

Godz. 22.00
Wigrosfera Wajdy
Krzysztof Arszyn Topolski, NeoQuartet, Roshko Brothers

Na zakończenie wieczoru zaprezentowane zostaną dwa wczesne dzieła Andrzeja Wajdy, do których muzykę na żywo wykonają artyści związani z tegoroczną edycją festiwalu.

Dzień II – 3.07.2021 – Plaża PTTK w Starym Folwarku

Godz. 19.00
Emil Miszk &
 NeoQuartet |Projekt Nieunikniony

Zarówno NeoQuartet, jak i Emil Miszk są laureatami prestiżowej Pomorskiej Nagrody Artystycznej oraz artystami, którzy koncertują na całym świecie. Ich wspólny projekt łączący jazz, współczesną muzykę improwizowaną i elektronikę będzie miał swoją premierę na festiwalu Wigrosfera.

Festiwal WigrosferaGodz. 20.00
Roshko Brothers

Bracia Roszkowscy to technologiczni smyczkowcy. Reprezentują nurt new classical, który wyraża się poprzez nowe podejście do klasycznie znanych formuł muzycznych oraz zastosowań akustycznego instrumentarium. Bracia, oboje wykształceni w duchu muzyki klasycznej ale od zawsze byli zafascynowani elektroniką. Pokazuje to ich ostatni projekt #RoshkoHitTheRoad, w którym muzycy improwizują i aranżują hity za pomocą smartphonów. Ich najnowsza muzyka to połączenie tych stylów a zarazem zapowiedź debiutanckiej płyty.

Festiwal WigrosferaGodz. 21.00
Ludojad

O ile stwierdzenie, że zespół „łączy wiele gatunków” to frazes wytarty bardziej niż stare jeansy, tak w przypadku Ludojada warto jednak go użyć. Swobodnie przeskakują z funkujących rytmów do etnojazzu, nie stroniąc przy tym od elektroniki. Jest psychodelia, jazz, yass, dub, reggae, country, blues, folk, drum’n’bass, czy nawet techno – ekstremalnie szeroki wachlarz. I to jest ich największą siłą, bo swym wariactwem muzycznym wyróżniają się pośród zespołów zamkniętych w gorsetach gatunków.

Na koncert 3 lipca na plaży PTTK w Starym Folwarku obowiązują bilety wstępu:
normalny 15 zł,
ulgowy 10 zł

Wydarzenia odbywające się na Plaży PTTK w Starym Folwarku będą transmitowane online.

Po każdym koncercie odbędzie się studio festiwalowe, w którym artyści będą opowiadać o koncercie. Prowadzącym studio będzie Andrzej Bajguz z Radia Białystok.

Partnerzy festiwalu: Wigierski Park Narodowy, Suwalski Ośrodek Kultury

Organizator: Fundacja ART – SOS Alicji Roszkowskiej, Stowarzyszenie NeoArte

Festiwal dofinansowano ze środków: Gmina Suwałki, Miasto Suwałki, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Województwo Podlaskie, Stowarzyszenie Suwalsko – Sejneńska Lokalna Grupa Działania.

 Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy