Wpisz i kliknij enter

Société Étrange – Chance

Szczęśliwe spotkanie.

Być może niewiele Wam mówi nazwa Société Étrange, ale już na wstępie zaręczam, że warto ją zapamiętać, a przede wszystkim odkryć jej zawartość muzyczną. Na początku był to duet uformowany przez Antoine Belliniego (elektronika) i basistę Romaina Hervaulta, którzy od wielu lat mieszkają i tworzą w obrębie pięknych oraz historycznych okolic Lyonu, czyli w tzw. Pasażu Gonina, upamiętniającego rodzinę Goninów. Antoine Gonin był słynnym farbiarzem jedwabiu, zaś jego ojciec André rozpoczął działalność w zakresie farbowania – udoskonalając proces utrwalania czerni pozyskiwanego z meksykańskiego drewna campeche. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Hervault jest także członkiem grupy Omertá, której historia zaczęła się jakieś 20 lat temu, czyli jeszcze długo przed powstaniem Société Étrange.

Société Étrange
Société Étrange, fot. mat. prasowe

W tak przesiąkniętej historią dzielnicy powstaje równie zjawiskowa muzyka Société Étrange. Bellini i Hervault działają razem od 2012 roku, ale dopiero po kilku latach zebrali się do wydania debiutanckiego albumu Au Revoir (S.K Records, 2015). Au Revoir nagrali w duecie i pod wpływem post-punka, elementów industrialu/hip-hopu czy niemieckich zespołów z lat 70., z Cluster na czele. Wykorzystali wówczas bity płynące z automatu perkusyjnego. Do nagrania drugiej płyty Chance zaprosili jednak perkusistę z krwi i kości – Jonathana Grandcollota. Elektroniczne bity pozostały u Francuzów na podorędziu, ale już przy wsparciu żywej sekcji rytmicznej. To rozwiązanie okazało się świetnym i świeżodajnym pomysłem.

Doskonale to nakreśla otwierająca album kompozycja La Rue Principale de Grandrif. Od pierwszych chwil brzmienie basu Hervaulta aż biegnie w stronę Serge’a Gainsbourga i jego wspaniałej Ballade de Melody Nelson. Dalej to inna historia dźwięków i ich przetwarzania. Znakomicie odnalazł się tu również pogłos, poszerzając przestrzeń dla wybrzmienia pozostałych instrumentów. Skojarzenia odlatują w rejony post-punka z wczesnych lat 80. i z post-rocka z drugiej połowy lat 90., czyli fani A Certain Ratio, Pere Ubu, Suicide czy Tortoise powinni wytężyć słuch.

Nute eksploruje astralne gęstwiny. To powolnie rozpędzający się wehikuł zasilany syntezatorowymi pulsacjami, zdekonstruowaną dubową hipnozą o psychodelicznym posmaku. Następnie skręcamy do New New York, w którym to przeplatają się space-rockowe i post-punkowe wizje, lecz autorstwa Société Étrange. Smakowity, mroczny minimalizm odsączony z aury dokonań chociażby African Head Charge czy Cabaret Voltaire został przekuty we własną opowieść.

Sur la Piste de Danse uwodzi niebanalnym nastrojem z powykręcanym dubowym echem, eksperymentami i bardzo dobrze wszytą ambientową nitką. Ten fragment przypomina najlepsze czasy austriackiego tria Radian. Oniryczny stan podtrzymuje À L’Intérieur Au Numéro 97 z tropikalno-ambientowo-azjatycką mieszanką mogącą spokojnie pulsować tuż obok nagrań Kraftwerk, Yasuakiego Shimizu, Davida Sylviana w duecie z Robertem Frippem, Briana Eno czy Davida Byrne’a z czasów, kiedy pisał muzykę instrumentalną do sztuk teatralno-tanecznych.

Album spina jeden z najbardziej dynamicznych utworów na Chance, czyli Futur. Odpowiednio umięśniony bas, synkopująca perkusja, kosmische klawisze. Wszystko na styku fascynujących światów Can, Throbbing Gristle i Francisa Bebeya.

Chance trwa zaledwie ponad 35 minut muzyki, ale dzieje się tu naprawdę dużo! Szczęśliwie nie ma natłoku miliona pomysłów zamkniętych w owe minuty. Société Étrange fundują nam za to fascynującą, minimalistyczną – mimo natłoku skojarzeń – i galaktyczną projekcję „filmu” w zamkniętym, wyludnionym i aksamitnie zaciemnionym kinie, gdzie każdy z nas może nakręcić własne obrazy.

Ps. Obraz zdobiący okładkę Chance namalowała Gaia Vincensini. – „To postać, która ma nadzieję i martwi się, jest podobna do nas” – Société Étrange.

Bongo Joe Records / Standard In Fi | marzec 2022

 

Strona Facebook Société Étrange: www.facebook.com/societeetrange3

Strona Bongo Joe Records: www.bongojoe.ch

Strona Facebook: www.facebook.com/BongoJoeRecords

Strona Standard In Fi: www.standard-in-fi.com

Strona Facebook: www.facebook.com/standard.in.fi


Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy