Wpisz i kliknij enter

Emiter – Where old buildings once stood come new ones

Pod kołdrą szumów.

Płyta sprawia wrażenie niepozornej. Nosi długi tytuł „Where old buildings once stood come new ones” i wydaje się być czymś minimalistycznym, wycofanym. Pięć utworów z zaskakująco przyjazną muzyką (choć mogę się w tym miejscu mylić). Tylko, że to jedynie warstwa wierzchnia, gdyż album nagrany przez Emitera zawiera dużo więcej niż można by się po nim spodziewać po pobieżnym zapoznaniu się. Słuchanie „Where old buildings…” jest czymś nadzwyczajnym, a przynajmniej rzadko spotykanym.

W naturalny sposób skupiłem się na tym, co osobliwe i zagadkowe na albumie, a tymczasem umysł pobieżnie omiatał monotonię codzienności. Wróćmy do samej muzyki. Ciasno poutykane dźwięki, które rozgrywają się pod kołdrą szumów. I choć mamy do czynienia z mieszanką elektroniki i nagrań terenowych, to jednak znalazło się tu miejsce na żywe instrumenty reprezentowane przez wiolonczelę (Edyta Czerniewicz) i perkusję (Bartłomiej Adamczak).

Oszczędność środków wyraźnie dominuje w części pierwszej, której najjaśniejszym punktem jest utwór tytułowy. Okazała budowla szczelnie chroniąca słuchacza przed zakusami perkusji. To co dzieje się w części drugiej utworu, te (chyba) dzwony, to jedno z najintensywniejszych przeżyć jakie funduje nam muzyk. Stąd pewnie taka wyraźna pauza w samym środku. Pauza, której spokój generowany jest przez dźwięki wiolonczeli. Rozciągnięte piski raczej nie uspokajają. Podobnie zresztą jak końcowe frazy Czerniewicz.

Utworem okazałym, monumentalnym, słuchanym przeze mnie do szaleństwa jest „In my dreams I see calm East”. Składa się ze wschodnich wpływów, ale również przejmującej melodii, która wyciągnie z was najgłębiej pochowane tęsknoty. Mimo bardzo przejrzystych faktur muzycznych efekt jest rozbrajający. Człowiek wyzbywa się cynizmu i chce (gryzę się w palce) stać się lepszym. Szlag trafił próby powstrzymania górnolotności. Muzyka Emitera rozpycha się niemożebnie. W kwestii znaków interpunkcyjnych to mamy tu znaki zapytania, a nie wykrzykniki.

Pawlacz Perski | 2020
Bandcamp
Strona artysty
FB Pawlacz PerskiJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy