Wpisz i kliknij enter

Nowości z Zoharum

„Memories Compiled: Three Tapes” to trzy rewelacyjne zestawy ambientowe zrealizowane na przełomie lat 80. i 90. przed holenderskiego artystę, działającego jako Vidna Obmana. Teraz wracają w pięknej reedycji.

Vidna Obmana „Memories Compiled: Three Tapes”

„Memories Compiled: Three Tapes” to druga trylogia projektu Vidna Obmana, jaka ukazuje się pod szyldem Zoharum. Tym razem zbiera ona ambientowe nagrania, zarejestrowane we wczesnym okresie działalności projektu, opublikowane pierwotnie na trzech różnych kasetach w latach 1989-1991: „Gathering In Frozen Beauty”, „Near The Flogging Landscapes” i „Refined On The Gentle Clouds”, a które do tej pory nie doczekały się wznowienia w żadnej innej formie.

Teraz w pełni odświeżone, zmasterowane przez Dirk Serries’a i opatrzone grafiką opartą na zdjęciach Matriny Verhoeven, stanowią wspólnie ciekawe pod względem muzycznym wydawnictwo archiwalne, charakteryzujące się wysoką jakością i niewiarygodnie dobrym brzmieniem. Na każdy z zestawów składają się kojące i amorficzne kompozycje, które z powodzeniem można nazwać klasyką nowoczesnego ambientu. Aphex Twin na pewno słuchał tych kaset, zanim nagrał drugą część „Selected Ambient Works”.

Reformed Faction „Vota”

“Vota” to debiutancki album grupy powołanej przez dawnych członków Zoviet France: Andy’ego Eardleya, Marka Spybeya i Robina Storeya. Został on opublikowany pierwotnie przez Klanggalerie w 2004 roku i z czasem stał się coraz trudniej dostępnym rarytasem kolekcjonerskim. Dopiero teraz, po niemalże osiemnastu latach, doczekał się należnej oprawy: w całości poddany został ponownemu masteringowi i opatrzony odświeżoną nieco szatą graficzną.

Krążek zawiera dwanaście nagrań, które układają się w psychodeliczną suitę. To industrialny ambient w czystej postaci: muzyka, która łączy fabryczne hałasy i szumy o zredukowanym tonie z wolno płynącą elektroniką. Brzmi to świetnie – i z pewnością może być wzorcem tego rodzaju eksperymentów dla wielu młodych twórców gatunku. Wznowiony w Zoharum album dostępny jest w dwóch wersjach: na nośniku CD w sześciopanelowym digipacku oraz na kasecie magnetofonowej.

Moljebka Pvlse „Borrowed Scenery”

Dwie długie kompozycje wypełniające obie strony tego winylowego krążka, tworzą bardzo spójny i zwarty materiał muzyczny, który doskonale wpisuje się w ramy stylistyczne estetyki dronowego ambientu. Mathias Josefson ze swoją partnerką podjęli się próby zapisu podróży odbywających się w świecie naszej wyobraźni, gdzieś na pograniczu snu i jawy, posługując się przy tym swoistym językiem, którym komunikują się ze swoimi słuchaczami od lat.

Konsekwentnie rozwijają oni tutaj wcześniej obrany kierunek, w ramach którego gęsta materia dźwiękowa ustępuje miejsca niezwykle przestrzennym dźwiękom, opartym na całej gamie ciepłych i eterycznych brzmień, wydobywanych się z bogatego instrumentarium, licznych sampli i nagrań terenowych. Z tej kruchej i ulotnej substancji duet uczynił podstawę, na której osadził swoje silnie oddziałujące na wyobraźnię słuchaczy muzyczne słuchowisko.Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy