Wpisz i kliknij enter

Mabe Fratti – Se Ve Desde Aquí

Pełna, piękna, a przy tym krucha.

Szerzej dała się poznać w roku 2021 płytą „Será que ahora podremos entendernos”. Urodzona w Gwatemali wiolonczelistka, kompozytorka, a praktycznie multiinstrumentalistka Mabe Fratti wydała w tym roku kolejną płytą, która oddaje jej artystyczny charakter polegający na ciągłej zmianie. Od filozoficznej strony brzmi to dobrze, ale sprawdza się również w zakresie muzyki, która tym razem – według słów samej twórczyni – jest bardziej sucha. To określenie tak dobrze oddaje naturę albumu, że lepszego szukał nie będę.

Cenię sobie u niej poważne potraktowanie albumu jako całości, a nie tylko zlepku przypadkowych fragmentów. I dlatego na początku otrzymujemy „Con Esfuerzo”, który ma charakter przedłużonego intro. Fratti nie straciła nic ze swej intensywności. Więcej, mam wrażenie, że nowe utwory są pogłębione, bardziej dramatyczne, a przy tym intensywniejsze. „Desde ec Cielo” zdaje się potwierdzać moje przypuszczenia. Oto utwór zachwycający, a jednocześnie tajemniczy. Nastrojowy, a jednocześnie wystawny. Pełny, piękny, a przy tym kruchy.

„Esta Vez” przypomina nam o głównym instrumencie artystki oraz czerpie swoją siłę z minimalistycznej aranżacji, która nie wyklucza pomysłowości i ekstrawagancji. Znajdziemy na płycie również takie fragmenty jak „Cuestión de tiempo” będący eksperymentalnym przerywnikiem ustawiony w odpowiednim momencie, gdyż otwiera drogę do cudownego „Algo Grandioso”, o którego sile decyduje gitara akustyczna i niesamowity głos wokalistki. Warto też wsłuchać się w tło, które wypełniają brzmienia syntezatorów.

Twórczość Mabe Fratti jest nad wyraz dojrzała. Nie ma niepotrzebnych albo zbyt gwałtownych zmian tempa lub porywów melodycznych. W „Deja de Empujar” króluje błogi nastrój, który potrzebuje czasu, aby znaleźć swój harmonijny i elektroniczny nastrój. Dojrzałość, o której pisze, wymaga cierpliwości, ale to uwaga skierowana do słuchaczy. Nagrodą za ten jakże niewielki trud będą takie utwory jak „Siempre Tocas Albo”, których wrażliwość jest zaraźliwa, a środkowe pęknięcie wprowadza niezbędny pierwiastek hałasu. Nad wszystkim czuwa jednak niepowtarzalny głos z nieusuwalną nutą surowości.

Unheard of Hope | 2022
https://tinangelrecords.bandcamp.com/album/se-ve-desde-aqu
https://www.facebook.com/listenmabefrattiJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy