Wpisz i kliknij enter

„Inicjatywa festiwalu stała się katalizatorem dla naszego kreatywnego procesu.” – wywiad z Antoniną Car i Niczos (+ KONKURS)

Dziś rozpoczyna się XV edycja Electrum Up To Date Festival, który potrwa przez najbliższe cztery dni, aż do niedzieli 2 czerwca. Wydarzeniem kończącym będzie Koncert Zamknięcia podczas którego Antonina Car i Niczos zaprezentują premierowo materiał „TOŃ”, przygotowany specjalnie na tegoroczną edycję ExUTDF. Przy tej okazji udało nam się porozmawiać z Artystkami i zapytać zarówno o wspólną pracę jak i plany każdej z Dziewczyn na przyszłość. Zapraszamy do lektury!

***

Za kilka dni wystąpicie z premierowym materiałem pt. „TOŃ” podczas tegorocznej edycji Electrum Up To Date Festival, który startuje już 30 maja. Opowiedzcie, jak zrodził się pomysł Waszego wspólnego występu?

Pomysł wspólnego występu zrodził się dzięki inicjatywie samego festiwalu. Zostałyśmy zaproszone do stworzenia unikalnego projektu, co było dla nas zarówno zaskoczeniem, jak i inspirującym wyzwaniem. Nie znałyśmy się wtedy osobiście, propozycja współpracy była więc niespodziewana, ale szybko odkryłyśmy, że mamy wiele wspólnych zainteresowań muzycznych i artystycznych wizji. Inicjatywa festiwalu stała się katalizatorem dla naszego kreatywnego procesu. Motywowała nas do intensywnej pracy i eksperymentowania z nowymi dźwiękami oraz technikami.

Słowo „toń” oznacza głębinę. W jaki sposób referuje to do Waszego projektu? Czego możemy się spodziewać i co chcecie wyrazić tym materiałem?

Nazwa „TOŃ” odnosi się zarówno do okoliczności, w jakich tworzyłyśmy muzykę, jak i do samego jej brzmienia. Całość tworzyłyśmy w nadmorskiej Gdyni, której atmosfera wywarła znaczący wpływ na twórczość Antoniny. Chciałyśmy także, aby nasza muzyka umożliwiała zanurzenie się słuchacza w głębokich, wielowarstwowych dźwiękach.

Nasza muzyka łączy współczesne brzmienia elektroniczne z elementami tradycyjnych dźwięków z Białegostoku, takich jak biały śpiew, język czy brzmienie skrzypiec. To zestawienie tworzy dźwiękową podróż, która przenosi słuchacza w przestrzeń, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Nasz materiał jest nowoczesny, a jednocześnie oddaje charakter podlaskiej ziemi. Możecie spodziewać się muzyki, która jest zarówno innowacyjna, jak i zanurzona w tradycji, a przede wszystkim – pełna emocji i artystycznej pasji.

Jak długo i w jaki sposób pracowałyście nad tym projektem?

Po raz pierwszy spotkałyśmy się w połowie marca i widywałyśmy się regularnie co kilka tygodni. Zaczęłyśmy od wymienienia się pomysłami i muzyką, która nas inspiruje. Te wstępne sesje były kluczowe dla zrozumienia naszych artystycznych wizji i ustalenia wspólnego kierunku pracy.

W miarę jak projekt nabierał kształtu, zaczęłyśmy intensywnie pracować nad konkretnymi pomysłami. Skupiłyśmy się na poszukiwaniu interesujących sposobów na modulowanie oraz przetwarzanie dźwięków, a także czerpaniu dźwięków z otoczenia (wykorzystany został na przykład dźwięk szeleszczących precli 🙂). Udało nam się uzyskać nowe, zaskakujące brzmienia, które są oryginalne i spójne z naszą wspólną wizją artystyczną.

To Wasza pierwsza współpraca? Czy miałyście już szansę pracować wspólnie wcześniej?

Tak, to nasza pierwsza współpraca. Przed zaproponowaniem projektu przez festiwal Electrum Up To Date nie znałyśmy się osobiście, ani nawet nie słyszałyśmy wzajemnie swojej muzyki. Jednak już po wymienieniu pierwszych wiadomości, szybko odkryłyśmy, że mamy wiele wspólnych zainteresowań muzycznych. Okazało się, że mamy podobne gusta i wizje artystyczne. Zaskoczyło nas, jak dobrze się rozumiemy i jak naturalnie układa się nasza współpraca. Dzięki temu, mogłyśmy stworzyć coś naprawdę wyjątkowego i ekscytującego. Cieszymy się, że festiwal dał nam okazję do połączenia naszych sił, ponieważ prawdopodobnie nie wpadłybyśmy na pomysł współpracy w innym przypadku, a już teraz widzimy, jak ciekawy i świeży materiał powstaje dzięki połączeniu naszych muzycznych światów.

Planujecie kolejne występy z projektem „TOŃ” czy też projekt ten będzie prezentowany wyłącznie podczas tegorocznej edycji Electrum Up To Date Festival?

Obecnie wkładamy maksimum energii i skupienia w dopracowanie niedzielnego koncertu, który będzie premierowym pokazem projektu “TOŃ” podczas festiwalu Electrum Up To Date. Naszym celem jest, aby każdy dźwięk w pełni oddawał esencję projektu i dostarczył niezapomnianych wrażeń wszystkim uczestnikom. Wierzymy, że interakcja z publicznością i możliwość prezentacji naszej muzyki na dużej scenie doda jej jeszcze więcej energii i głębi, które czujemy już teraz na etapie prób. Na pewno będziemy kontynuować naszą muzyczną podróż z tym projektem, występując razem na kolejnych scenach, więc zachęcamy do śledzenia nas na social mediach w celu bycia na bieżąco z naszymi działaniami.

Planujecie dalszą współpracę w przyszłości?

Tak, zdecydowanie planujemy dalszą współpracę. Praca nad projektem „TOŃ” była niezwykle inspirująca i satysfakcjonująca. Proces wspólnego tworzenia muzyki, łączenie współczesnych brzmień elektronicznych z tradycyjnymi dźwiękami, a także eksperymentowanie i poszukiwanie nowych inspiracji było dla nas bardzo rozwijające. Czujemy, że dopiero zaczęłyśmy odkrywać możliwości, jakie daje nasza współpraca, i mamy wiele pomysłów na kontynuowanie tego, a może i kolejnych projektów. Kończymy także ostatnie kroki związane z nagraniami pod wydanie materiału cyfrowo i fizycznie. W czwartym kwartale tego roku projekt “TOŃ” zostanie wydany w formie cyfrowej i winylowej przez wytwórnię Coastline Nothern Cuts.

Opowiedzcie też o swoich solowych planach na przyszłość.

Antonina: Czuję, że praca nad projektem “TOŃ” dała mi nowe perspektywy na moją pracę od strony produkcji muzyki. Do tej pory realizowałam muzykę całkowicie samodzielnie, zaczynając od procesu kompozycji i nagrań w mojej piwnicy, aż po proces miksowania i produkcji. Zaproszenie kogoś z zewnątrz było dla mnie czymś zupełnie nowym. Zazwyczaj sama szukam i określam charakter dla mojej twórczości, a tym razem musiałam się dodatkowo skupić na znalezieniu wspólnego języka zarówno w pracy, jak i w materiale. Wiele mnie to nauczyło, nie tyle w kategoriach pracy nad muzyką, ale również z perspektywy udziału w pracy nad większym, bardziej zorganizowanym projektem. Aktualnie myślę o wznowieniu pracy nad moim drugim solowym albumem. Rozważam nawet zaproszenie kilku instrumentalistów do współpracy nad poszczególnymi utworami. Mam też w planach zaangażowanie się w projekty niekoniecznie tylko koncertowe, takie jak instalacje dźwiękowe czy teatr.

Nika: Aktualnie nadal chcę się skupiać na pozostałych projektach, w których działam, a mianowicie zespół Hajda Banda, z którym właśnie zbieramy fundusze na wydanie drugiej już płyty, a także projekt #indawoods, który współtworzę z producentem Sw@dą i z którym również szykujemy premierę albumu w tym roku. Dzięki projektowi “TOŃ” odkryłam nowy kierunek, w którym mogę się rozwijać i który daje mi ogrom satysfakcji. Mam nadzieję, że będziemy współpracować z Antoniną dalej, a materiał, nad którym pracowałyśmy zostanie ciepło przyjęty. W przyszłości zamierzam dalej eksplorować muzykę osadzającą się w tradycji Podlasia, natomiast cały czas szukam w tym wszystkim siebie i każde z tych doświadczeń, brzmień i przygód przybliża mnie do tego celu.

Dziękuję Wam za rozmowę.

~~~ K O N K U R S ~~~

Bang! Jest i o on – coroczny konkurs w ramach współpracy Nowamuzyka.pl z Electrum Up To Date Festival 🙂 W tym roku mamy dla Was dwa pojedyncze karnety na wydarzenia festiwalowe w ramach sekcji Outoor Industrial (imprezy nocne w piątek i sobotę). Aby je zdobyć wystarczy napisać na adres aniapietrzak@nowamuzyka.pl i odpowiedzieć na pytanie: Pod jakim adresem w Białymstoku odbyła się pierwsza edycja festiwalu Up To Date?

Naturalnie kto pierwszy udzieli poprawnej odpowiedzi, ten lepszy. Dwoje zwycięzców poinformujemy o wygranej mailowo.

~~~ GOOD LUCK ~~~Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Ania Pietrzak
Ania Pietrzak
18 dni temu

Konkurs rozstrzygnięty – zwycięzcy zostali poinformowani mailowo o wygranej. 🙂

Polecamy

3 pytania – Suwal

Kolejnym artystą, który odpowie na nasze 3 pytania jest Suwal, którego EP „Sygnał” ukazał się niedawno nakładem Flirtini/Asfalt Records.