Wpisz i kliknij enter

Forward Strategy Group – Labour Division

Mroczna przestrzeń.

Patrick Walker i Al Matthews nie są nowicjuszami na elektronicznej scenie. Pierwszy z nich z powodzeniem realizował od połowy minionej dekady solowe nagrania pod własnym nazwiskiem oraz wykorzystując pseudonimy (I)sodyne, 3Karbine czy Kyoto Young Team. Drugi – również zaczynał w tym samym czasie, publikując swe utwory jako Smear i Element Abuse. Choć obaj od razu skoncentrowali się na mocnym techno, każdy ozdabiał je na własną modłę. Walker wolał bardziej dubową obróbkę dźwięku, a Matthews – noise`ową.

Nic więc dziwnego, że dopiero kiedy połączyli siły, ich wspólny projekt Forward Strategy Group od razu zwrócił na siebie uwagę wyjątkowym brzmieniem. Twórczością duetu zainteresował się sam Perc – efektem czego okazały się trzy winylowe dwunastocalówki i wydany właśnie debiutancki album projektu – „Labour Division”.

Już otwierający płytę „Ident” zaskakuje oryginalnymi dźwiękami – łącząc w wyjątkowo pomysłowy sposób szorstkie uderzenia post-punkowej gitary z chmurnymi pasażami IDM-owych klawiszy. Dalej robi się jeszcze ciekawiej. „Mandate” to pulsujące minimalowym rytmem electro, które z powodzeniem mogłoby znaleźć się na jednym z wczesnych wydawnictw Portion Control, gdyby nie… falujące akordy zdubowanych syntezatorów podszyte hipnotycznym pochodem ciężkiego basu.

Wspomnienie perkusyjnego industrialu z lat 80. powraca natomiast w „Industry & Empire” – bo za podkład rytmiczny robią tu masywne uderzenia dudniącego bitu, a za tło – przemysłowe syki, szumy i zgrzyty. „Fading Centres” to z kolei zwrot w stronę preparowanego tribalu rodem z początkowych dokonań Zoviet France – pomysłowo podszyte majestatycznym wyziewem nisko zawieszonego dronu. Osadzony na minimalowej rytmice „Metal Image” przywołuje natomiast klasyczne dokonania Cabaret Voltaire z końca lat 70. – atakując jednocześnie rozjeżdżonymi pasażami toksycznych syntezatorów. A wieńczący całość „Cultivar” to znowu siarczysty post-punk – łączący marszową rytmikę o elektronicznym tonie ze zapętlonym akordem złowieszczej gitary.

Druga odsłona muzyki Forward Strategy Group rozpoczyna się od „Elegant Mistakes” – tym razem brytyjscy producenci sięgają po oldskulowy breakbeat, modelując go jednak na nowoczesne techno niczym ich włoscy koledzy ze Stroboscopic Artefacts. Anglicy dodają do tego jednak fabryczne odgłosy w tle – w efekcie czego kompozycja wypada niczym zaskakujące spotkanie Surgeona z Einsturzende Neubauten. W tytułowym „Labour Division” maczał palce chyba sam Perc – bo głównym wątkiem nagrania jest modulowany loop o industrialnym rodowodzie. Walker i Matthews idą jednak dalej – uzupełniając te dźwięki o niepokojący motyw syntezatorowy, kojarzący się z dawnymi utworami… Suicide.

Syntezą poprzednich dokonań obu brytyjskich twórców jest „Nihil Novi”. Z jednej strony mamy tu bowiem masywny puls dub-techno, a z drugiej – metaliczne stuki i zaszumione tło o noise`owej proweniencji. „TTH” to z kolei zwrot w stronę korzeni modnego znów dzisiaj IDM-u – o czym świadczy sugestywne połączenie skorodowanych partii rozjeżdżonych klawiszy z chrzęszczący podkładem rytmicznym o połamanym metrum.

Kiedy cichnie muzyka, wydaje się, że to już koniec – ale nie: po czterech minutach zaczyna się tajemniczy utwór ukryty na końcu krążka. Ku  zaskoczeniu słuchacza po brudnych i agresywnych dźwiękach, pojawiają się podniosłe tony strzelistych syntezatorów, układające się w majestatyczną melodię, przypominającą temat przewodni z niezapomnianego „Blade Runnera”. Wrażenie jest doprawdy niesamowite: to tak jakby Walker i Matthews wiedli nas przez ciemny i wilgotny tunel, aby na końcu niespodziewanie wyprowadzić na pełne słońce.

„Labour Division” jest wyjątkowo przemyślanym dziełem. Muzyka duetu brzmi bowiem tak, jakby sam Martin Hannet wstał z grobu i wyprodukował album w stylu techno. To niewiarygodne – ale w utworach brytyjskiego duetu jest właśnie taka sama mroczna przestrzeń, jak w najlepszych dokonaniach nieżyjącego producenta. Posłuchacie sami – to prostu rewelacja!

Perc Trax 2012

www.perctrax.bandcamp.com

www.facebook.com/PercTrax

www.myspace.com/forwardstrategygrouprecs

www.facebook.com/ForwardStrategyGroup?ref=tsJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy