Wpisz i kliknij enter

250kg – Podważna

Mało po(d)ważny free jazz.

Kolejny nowo powstały projekt 250kg jedynie utwierdza mnie w przekonaniu, że rodzima scena free jazzowa funkcjonuje na dalekim marginesie muzycznego obiegu.

Suavas Lewy, czyli jedna druga duetu 250kg, to improwizujący gitarzysta, zajmujący się także komponowaniem muzyki do filmów i przedstawień teatralnych. Artysta nie tylko obraca się wokół muzyki improwizowanej, jazzowej czy rockowej, ale też udziela się w różnych przedsięwzięciach wykorzystujących elektronikę oraz nagrania terenowe. Warto wymienić kilka projektów związanych z Lewym: Dźwięk-Bud, Bogowie, B.I.E.D.A, Prząśniczki, Midi Orchestra, O.I, LoopAnsamble czy GLM. W 2011 r. Lewy założył niezależne wydawnictwo Nasze Nagrania.

Obok Suavasa w 250kg występuje znakomity free jazzowy saksofonista Tomasz Gadecki. Wieczny poszukiwacz prawdy do ostatniego dźwięku. W 2007 r. Gadecki wspólnie z Marcinem Bożkiem powołał do życia zespół Olbrzym i Kurdupel. Kilka lat później doszło do współpracy pomiędzy Gadeckim, Mikołajem Trzaską oraz Rafałem Mazurem i powstała grupa Czary mary. Współuczestniczył też jako saksofonista w spektaklu „Sprawa operacyjnego rozpoznania”, mającym premierę w 2011 r. w gdańskim Teatrze Wybrzeże.

250 kg - podważna

Na początek instrukcja obsługi od autorów:

Weź głęboki wdech, wstrzymaj go na 5 sekund i wypuść powoli zgromadzone powietrze. Jeśli masz odwagę, czyniąc wydech, możesz jednocześnie wydobyć z siebie dowolny, długi i ciągły dźwięk. Powtórz czynność minimum 5 razy.

Następnie nie pozostaje nam nic innego jak włączyć debiutancki album duetu 250kg – „Podważna”. Na płycie mamy siedem improwizowanych utworów na saksofon tenorowy i preparowaną gitarę. Obaj artyści z dużą swobodą poruszają się po free jazzowej estetyce. Najczęściej to Gadecki swoimi partiami narzuca szaleńcze tempo, które doskonale napędza Lewego i jego gitarowe wygibasy. Bardzo mi się podobają te momenty, kiedy Gadecki wyrzuca serię mocnych dźwięków ze swojego instrumentu, a Lewy podłapuje temat i rozpętuje się prawdziwy muzyczny huragan. Techniki oddechowe jakie stosuje Gadecki wyraźnie nawiązują do stylu Alberta Aylera, Joe McPhee czy Petera Brötzmanna. W przypadku Suavasa Lewego nie da się uciec od skojarzeń z twórczością japońskiego gitarzysty i skrzypka Tetuzi Akiyamy oraz samego Dereka Bailey’ego.

Według muzyków nastrój na ich płycie miał być poważny, ale przez małe „pe” i wydaje się, że ta idea została przez nich zrealizowana. Na krążku „Podważna” jest sporo trudnej, ciężkiej (250kg do czegoś zobowiązuje) oraz niedostępnej muzyki improwizowanej, a z drugiej strony – artyści pokazali, jak świetnie można się bawić grając poważny free jazz.

15.06.2013 | Nasze Nagrania

 

Nasze Nagrania »
Profil na Facebooku »
Słuchaj na Soundcloud »Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy