Wpisz i kliknij enter

Night Marks Electric Trio – EP

Nocne Marki nareszcie budzą nas swoim debiutanckim materiałem.

W skład zespołu wchodzą absolwenci katowickiego wydziału jazzu Marek Pędziwiatr (keyboards, vocal) i Adam Kabaciński (bass), a także odpowiedzialny za bity producent Spisek Jednego, czyli Piotr Skorupski. Zanim chłopaki z czołowego instrumentalno-konsoletowego trio wydali swój autorski materiał w znanej z hiphopowo-elektronicznej fuzji oficynie U Know Me Records, zdążyli zrobić doceniony przez Blue Note remix dla Roberta Glaspera, współpracować z en2akiem, Enveem czy udzielić się na „Niewidzialnej Nerce”.

Debiutancka EP-ka składa się z 7 utworów (w tym jednego remiksu autorstwa IAMNOBODI) i znajdziemy na niej sporo featuringów. Po krótkim rapowym „Intro” przechodzimy do pierwszego konkretnego dania, utworu „Breakfast” w którym rytmika mocno osadzona jest w prędkościach juke/footwork podkreślanych samplowanym krzykiem. Tło delikatnie rozmywa się w zwiewnych jazzowych harmoniach pianin, spokojnych pochodach basu i relaksacyjnej deklamacji przenosząc ten numer w 3-4 dekady wstecz. Dopiero pod koniec „Śniadania” wracamy na ścieżki współczesności za pomocą podkręcenia synth-potencjometrów.


Night Marks Electric Trio feat. Raashan Ahmad – „Glorious Tune”

„Walk Inside Your Dream” z wokalnym udziałem AB (kooperacje z Black Milk czy Slum Village) to napędzana tłusto-kroczącymi bębnami neosoulowa stylistyka na najwyższym światowym poziomie, miejscami kojarząca się z Cee-Lo Greenem. W znanym już dobrze singlu „Glorious Tune”, w którym zarymował Amerykanin Raashan Ahmad, fenomenalną pełną groove’u mini-solówkę zaliczył Kabciński, a cały numer mógłby z powodzeniem lecieć z każdego kabrioletu jadącego ku zachodowi kalifornijskiego Słońca.


Night Marks Electric Trio feat. Archeo – „Leki”

Kolejną pozycją na EP-ce są „Leki” z wokalnym wsparciem Archeo, czyli nowej odsłony sióstr Przybysz. Wyważenie bujający, organicznie-syntetyczny podkład z wpadającą w ucho a totalnie niebanalną melodią, oryginalnym polskim tekstem, bardzo celnie rozkładającym akcenty aranżem (2:24-2:42!), elektronicznymi sosami podlewającymi z dwóch kanałów wokalne popisy Natalii i Pauliny, otwiera w moim mniemaniu nową jakość na krajowym rynku muzyki środka. „High Ground” to instrumental, w którym chilloutowość spotyka się z tanecznymi syntezatorowymi podsmażkami, a podskórna rytmika traktowana tamburynami miejscami zahacza o latynoskość.

Debiutancki materiał Night Marks Electric Trio urzeka stylowością, miażdży siłą brzmienia i rozczula pięknem harmonii/melodii. Zapełnia krajową niszę elektroniczno-akustycznego grania w duchu nowoczesnych trendów, ale w żadnym wypadku trio nie powinno mieć kompleksów wobec Zachodu, co zresztą już nie raz udowodniło. Miejmy nadzieję, że ta pyszna przystawka jak najszybciej zostanie potwierdzona jakimś nowym, głównym daniem.

Póki co epka NMET została wydana jedynie cyfrowo, premiera limitowanej (500 szt.) wersji winylowej przewidziana jest na wrzesień, a wzbogaconego CD na październik. Warto wspomnieć, że okładkę wydawnictwa namalował Radek Drutis znany ze swoich prac dla Stones Throw Records (Madlib, Yesterdays New Quintet) czy Eglo Records. Przed nami występ Nocnych Marków podczas Tauron Nowa Muzyka, a później planowana na jesień trasa.

08.08.14 | U Know Me Records

www.facebook.com/NightMarksElectricTrio
www.facebook.com/ukm.rec
www.uknowme-records.comJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Leon Vynehall – Nothing Is Still

Brytyjski producent i DJ – Leon Vynehall po wydaniu kilku niezłych EP, nawiązuje współpracę z kultową Ninja Tune i wydaje swój pierwszy LP tytułując go „Nothing