Shed – Oderbruch
Paweł Gzyl:

Szperając w zbiorowej pamięci.

KTLH – Azathoth
Jarek Szczęsny:

Egzorcyści będą mieć pełne ręce roboty.

Koenraad Ecker & Frederik Meulyzer – Carbon
Paweł Gzyl:

Wizyta na Spitsbergenie.

Planetary Assault Systems – Live At Cocoon Ibiza
Paweł Gzyl:

Techno z saksofonem? Czemu nie!

Olo Walicki & Jacek Prościński – Llovage
Jarek Szczęsny:

Uciekająca sekcja rytmiczna.

Abul Mogard – Kimberlin
Maciej Kaczmarski:

Elegia na odejście.

Tobias Preisig – Diver
Łukasz Komła:

Skoncentrowana powódź.

Lee Gamble – Exhaust (Flush Real Pharynx Part 2)
Paweł Gzyl:

Powrót do korzeni.

Various Artists – Pop Ambient 2020
Paweł Gzyl:

Ambient jak skała.

FKA Twigs – Magdalene
Jarek Szczęsny:

Jedno płuco.

Sarin – Moral Cleansing
Paweł Gzyl:

EBM wyszlifowany na najwyższy połysk.

Mary Komasa – Disarm
Przemysław Solski:

Rozbrójmy się.

Black Sea Dahu – No Fire in the Sand
Łukasz Komła:

Tonąc w lekkości.

DJ Shadow – Our Pathetic Age
Jarek Szczęsny:

Ilość nie przekłada się na jakość.Night Marks Electric Trio – EP

Nocne Marki nareszcie budzą nas swoim debiutanckim materiałem.

W skład zespołu wchodzą absolwenci katowickiego wydziału jazzu Marek Pędziwiatr (keyboards, vocal) i Adam Kabaciński (bass), a także odpowiedzialny za bity producent Spisek Jednego, czyli Piotr Skorupski. Zanim chłopaki z czołowego instrumentalno-konsoletowego trio wydali swój autorski materiał w znanej z hiphopowo-elektronicznej fuzji oficynie U Know Me Records, zdążyli zrobić doceniony przez Blue Note remix dla Roberta Glaspera, współpracować z en2akiem, Enveem czy udzielić się na „Niewidzialnej Nerce”.

Debiutancka EP-ka składa się z 7 utworów (w tym jednego remiksu autorstwa IAMNOBODI) i znajdziemy na niej sporo featuringów. Po krótkim rapowym „Intro” przechodzimy do pierwszego konkretnego dania, utworu „Breakfast” w którym rytmika mocno osadzona jest w prędkościach juke/footwork podkreślanych samplowanym krzykiem. Tło delikatnie rozmywa się w zwiewnych jazzowych harmoniach pianin, spokojnych pochodach basu i relaksacyjnej deklamacji przenosząc ten numer w 3-4 dekady wstecz. Dopiero pod koniec „Śniadania” wracamy na ścieżki współczesności za pomocą podkręcenia synth-potencjometrów.


Night Marks Electric Trio feat. Raashan Ahmad – „Glorious Tune”

„Walk Inside Your Dream” z wokalnym udziałem AB (kooperacje z Black Milk czy Slum Village) to napędzana tłusto-kroczącymi bębnami neosoulowa stylistyka na najwyższym światowym poziomie, miejscami kojarząca się z Cee-Lo Greenem. W znanym już dobrze singlu „Glorious Tune”, w którym zarymował Amerykanin Raashan Ahmad, fenomenalną pełną groove’u mini-solówkę zaliczył Kabciński, a cały numer mógłby z powodzeniem lecieć z każdego kabrioletu jadącego ku zachodowi kalifornijskiego Słońca.


Night Marks Electric Trio feat. Archeo – „Leki”

Kolejną pozycją na EP-ce są „Leki” z wokalnym wsparciem Archeo, czyli nowej odsłony sióstr Przybysz. Wyważenie bujający, organicznie-syntetyczny podkład z wpadającą w ucho a totalnie niebanalną melodią, oryginalnym polskim tekstem, bardzo celnie rozkładającym akcenty aranżem (2:24-2:42!), elektronicznymi sosami podlewającymi z dwóch kanałów wokalne popisy Natalii i Pauliny, otwiera w moim mniemaniu nową jakość na krajowym rynku muzyki środka. „High Ground” to instrumental, w którym chilloutowość spotyka się z tanecznymi syntezatorowymi podsmażkami, a podskórna rytmika traktowana tamburynami miejscami zahacza o latynoskość.

Debiutancki materiał Night Marks Electric Trio urzeka stylowością, miażdży siłą brzmienia i rozczula pięknem harmonii/melodii. Zapełnia krajową niszę elektroniczno-akustycznego grania w duchu nowoczesnych trendów, ale w żadnym wypadku trio nie powinno mieć kompleksów wobec Zachodu, co zresztą już nie raz udowodniło. Miejmy nadzieję, że ta pyszna przystawka jak najszybciej zostanie potwierdzona jakimś nowym, głównym daniem.

Póki co epka NMET została wydana jedynie cyfrowo, premiera limitowanej (500 szt.) wersji winylowej przewidziana jest na wrzesień, a wzbogaconego CD na październik. Warto wspomnieć, że okładkę wydawnictwa namalował Radek Drutis znany ze swoich prac dla Stones Throw Records (Madlib, Yesterdays New Quintet) czy Eglo Records. Przed nami występ Nocnych Marków podczas Tauron Nowa Muzyka, a później planowana na jesień trasa.

08.08.14 | U Know Me Records

www.facebook.com/NightMarksElectricTrio
www.facebook.com/ukm.rec
www.uknowme-records.com

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.