The Primitive Painter – The Primitive Painter
Paweł Gzyl:

Dźwiękowy klejnot z dawnej epoki.

DIVVAS – Challenger Deep
Łukasz Komła:

W głębinach myśli.

The Exaltics & Heinrich Mueller – Dimensional Shifting
Paweł Gzyl:

Mistrzowska wersja detroitowego electro.

Julius Aglinskas – Daydreamer
Łukasz Komła:

W ambientowym zastygnięciu.

Soft Boi – So Nice
Paweł Gzyl:

O miłości w rytmie downtempo.

Ehh hahah – House ze skrzypcami w tle
Jarek Szczęsny:

Pod znakiem internetu.

Alva Noto – Xerrox Vol. 4
Mateusz Piżyński:

Czwarta odsłona cyklu Xerrox, na którą przyszło nam czekać pięć lat.

Various Artists – Kern Vol. 5 Mixed By Helena Hauff
Paweł Gzyl:

„For those who know”

Amnesia Scanner – Tearless
Paweł Gzyl:

Finowie serwują miłosne ballady.

Michael Lightborne – Ring Road Ring
Łukasz Komła:

Dźwiękowy świat obwodnicy w Coventry.

Christine Ott – Chimères (pour ondes Martenot)
Jarek Szczęsny:

Geometria dźwięków.

Deadbeat And Paul St. Hilaire – 4 Quarters Of Love And Modern Lash
Paweł Gzyl:

Scott i Paul medytują.

Vysoké Čelo – Űrkutatás
Jarek Szczęsny:

Grzechem byłoby nie skorzystać.

Ellen Allien – AurAA
Paweł Gzyl:

Hołd dla czasów, kiedy techno i trance były jednym.Night Marks Electric Trio – EP

Nocne Marki nareszcie budzą nas swoim debiutanckim materiałem.

W skład zespołu wchodzą absolwenci katowickiego wydziału jazzu Marek Pędziwiatr (keyboards, vocal) i Adam Kabaciński (bass), a także odpowiedzialny za bity producent Spisek Jednego, czyli Piotr Skorupski. Zanim chłopaki z czołowego instrumentalno-konsoletowego trio wydali swój autorski materiał w znanej z hiphopowo-elektronicznej fuzji oficynie U Know Me Records, zdążyli zrobić doceniony przez Blue Note remix dla Roberta Glaspera, współpracować z en2akiem, Enveem czy udzielić się na „Niewidzialnej Nerce”.

Debiutancka EP-ka składa się z 7 utworów (w tym jednego remiksu autorstwa IAMNOBODI) i znajdziemy na niej sporo featuringów. Po krótkim rapowym „Intro” przechodzimy do pierwszego konkretnego dania, utworu „Breakfast” w którym rytmika mocno osadzona jest w prędkościach juke/footwork podkreślanych samplowanym krzykiem. Tło delikatnie rozmywa się w zwiewnych jazzowych harmoniach pianin, spokojnych pochodach basu i relaksacyjnej deklamacji przenosząc ten numer w 3-4 dekady wstecz. Dopiero pod koniec „Śniadania” wracamy na ścieżki współczesności za pomocą podkręcenia synth-potencjometrów.


Night Marks Electric Trio feat. Raashan Ahmad – „Glorious Tune”

„Walk Inside Your Dream” z wokalnym udziałem AB (kooperacje z Black Milk czy Slum Village) to napędzana tłusto-kroczącymi bębnami neosoulowa stylistyka na najwyższym światowym poziomie, miejscami kojarząca się z Cee-Lo Greenem. W znanym już dobrze singlu „Glorious Tune”, w którym zarymował Amerykanin Raashan Ahmad, fenomenalną pełną groove’u mini-solówkę zaliczył Kabciński, a cały numer mógłby z powodzeniem lecieć z każdego kabrioletu jadącego ku zachodowi kalifornijskiego Słońca.


Night Marks Electric Trio feat. Archeo – „Leki”

Kolejną pozycją na EP-ce są „Leki” z wokalnym wsparciem Archeo, czyli nowej odsłony sióstr Przybysz. Wyważenie bujający, organicznie-syntetyczny podkład z wpadającą w ucho a totalnie niebanalną melodią, oryginalnym polskim tekstem, bardzo celnie rozkładającym akcenty aranżem (2:24-2:42!), elektronicznymi sosami podlewającymi z dwóch kanałów wokalne popisy Natalii i Pauliny, otwiera w moim mniemaniu nową jakość na krajowym rynku muzyki środka. „High Ground” to instrumental, w którym chilloutowość spotyka się z tanecznymi syntezatorowymi podsmażkami, a podskórna rytmika traktowana tamburynami miejscami zahacza o latynoskość.

Debiutancki materiał Night Marks Electric Trio urzeka stylowością, miażdży siłą brzmienia i rozczula pięknem harmonii/melodii. Zapełnia krajową niszę elektroniczno-akustycznego grania w duchu nowoczesnych trendów, ale w żadnym wypadku trio nie powinno mieć kompleksów wobec Zachodu, co zresztą już nie raz udowodniło. Miejmy nadzieję, że ta pyszna przystawka jak najszybciej zostanie potwierdzona jakimś nowym, głównym daniem.

Póki co epka NMET została wydana jedynie cyfrowo, premiera limitowanej (500 szt.) wersji winylowej przewidziana jest na wrzesień, a wzbogaconego CD na październik. Warto wspomnieć, że okładkę wydawnictwa namalował Radek Drutis znany ze swoich prac dla Stones Throw Records (Madlib, Yesterdays New Quintet) czy Eglo Records. Przed nami występ Nocnych Marków podczas Tauron Nowa Muzyka, a później planowana na jesień trasa.

08.08.14 | U Know Me Records

www.facebook.com/NightMarksElectricTrio
www.facebook.com/ukm.rec
www.uknowme-records.com

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.