Wpisz i kliknij enter

Polyphonia Festival 2014 – zapowiedź + bilety

Na początku grudnia w Warszawie odbędzie się pierwsza edycja Polyphonia Festival. Mamy do rozdania dwa podwójne zaproszenia na to wydarzenie.

Polyphonia Festival to nowa propozycja muzyczna, która już w czasie pierwszego grudniowego weekendu zagości na kulturalnej mapie Warszawy. Wydarzenia festiwalowe zostały zaplanowane na 5 i 6 grudnia 2014 roku – wystąpi wtedy 12 projektów, w tym m.in. szwedzki TM404, czyli Andreas Tiliander, chiński eksperymentator Zen Lu oraz Warszawska Orkiestra Laptopowa. Równolegle odbędzie się premiera płyty formacji Snow Crash Trio, do której nawiąże występ tej grupy połączony z premierową sprzedażą albumu. Koncerty artystów eksperymentalnych odbędą się w warszawskiej Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, zaś w świeżo otwartej filii – kultowego, bydgoskiego klubu Mózg mieszczącej się na terenie Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera, zostanie zaprezentowana scena klubowa.

Polyphonia to aktywność ściśle powiązana z działającą od ponad roku stroną www.polyphonia.pl, na której ludzie zaangażowani w nowe obszary muzyczne prezentują swój punkt widzenia na aktualnie tworzoną i publikowaną muzykę, technologie związane z twórczością oraz zmiany dotykające całe środowisko muzyczne. Sam festiwal jest także mocno związany z działalnością Fundacji Sztuka i Technologia, która od lat aktywnie wspiera działania polskiej sceny muzyki elektronicznej, wykraczając także poza Europę poprzez aktywność na terenie Chin. Polyphonia Festival to nowa inicjatywa Fundacji Sztuka i Technologia, jednak organizatorzy będą czerpać z doświadczeń zbieranych podczas 12. edycji imprezy, jaką była Warsaw Electronic Festival – jeden z pierwszych, ważniejszych warszawskich festiwali muzyki elektronicznej – piszą organizatorzy.

Oprócz koncertów odbędą się także warsztaty dla dzieci i młodzieży pt. Tworzę więc jestem – jak tworzyć muzykę z użyciem komputerów. Będą to otwarte warsztaty dla dzieci i młodzieży szkolnej w wieku 8-12 lat. Podczas warsztatów doświadczeni artyści opowiedzą i przeprowadzą dzieci przez serię fantastycznych eksperymentów i zabaw z dźwiękiem. Warsztaty mimo wykorzystania nowych technologii zostały opracowane w sposób przystępny i dostosowany do młodego odbiorcy, zapewniając dzieciom zrozumienie omawianych tematów oraz swobodę kreowania.

W trakcie zajęć zostaną wykorzystane naturalne źródła dźwięków. – Nagramy i przetworzymy głos samych dzieci, a nawet nagramy przedmioty użytkowe, zabawki, fragmenty otoczenia w celu zbudowania dobrej atmosfery. Uwieńczeniem całości będzie wspólny koncert i zarejestrowanie kompletnych utworów muzycznych, które później wydamy na płycie – dodają organizatorzy.

 

Line-up:

Piątek | 5.12.2014 | 20.00 | Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Wejściówki: 20 zł – w ramach niej płyta CD wydawnictwa WEFREC.

Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events

– scena ambient i wizualna:

20.00 Lights Dim

20.30 Grzegorz Bojanek feat. Michał Kluba

21.00 Zen Lu

– cyber scena:

21.40 Snow Crash Trio

scena eksperymentalna:

22.20 OPTICON – Gold Plated Face & Roch Forowicz

22.45 Paweł Janicki

23.15 Kim_Nasung

 

Sobota | 6.12.2014 | 12.00 | Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Warsztat dla młodzieży. Technologia młodych kreatorów.

 Sobota | 6.12.2014 | 23.00 | Klub Mózg | Teatr Powszechny

Wejściówki: 20 zł – w ramach niej płyta CD wydawnictwa WEFREC.

Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events

23.00 Vasen Pipariuuri

23.30 Nmls

24.00 Warsaw Laptop Orchestra

01.00 TM404

after party:

2.00 Błażej Malinowski

3.00 Michał Wolski

4.00 Qba Janicki

 

Bilety można nabyć na stronie Biletomat.pl:

dzień pierwszy: www.biletomat.pl/imprezy/polyphonia-festival

dzień drugi: www.biletomat.pl/imprezy/polyphonia-festival

_______________________________________________________________________

my do rozlosowania dwa podwójne zaproszenia na dwa dni festiwalowe. Wystarczy napisać na adres: lukasz.komla@nowamuzyka.pl, z dopiskiem w tytule maila „Polyphonia”. Na wasze zgłoszenia czekam do czwartku, do godziny 20.00. Zwycięzców powiadomię drogą mailową. Kto pierwszy, ten lepszy!

________________________________________________________________________

TM 404

TM404 to wyjątkowy projekt Andreasa Tilliandera, szwedzkiego muzyka tworzącego pod wieloma pseudonimami choćby Mokira, Rechord, Repeatle, Sheet Fig czy Svaag. Artysta zawsze kładzie ogromny nacisk na precyzję brzmienia. Postanowił działać pod kolejnym aliasem, skupiając się tylko i wyłącznie na pracy z analogowymi instrumentami firmy Roland: TB303 czy TR606, które w znacznej mierze wpłynęły na kształt współczesnej elektroniki. Co ciekawe, utwory TM404 są tytułowane zawsze od modeli tych kultowych maszyn.

Muzyka tego szwedzkiego artysty, mimo że oparta na brzmieniach techno, nierzadko przekracza granice ambientu czy dubu, przez co jego twórczość staje się jeszcze bardziej ciekawa. Dubowe i acidowe brzmienia, które pojawiły się na ubiegłorocznym i pierwszym krążkiem „TM404” (nasza recenzja) wydanego pod taką samą nazwą, zaraz po premierze płyty rozeszły się szerokim echem w świecie muzyki elektronicznej, torując drogę dla kolejnych wydań, zaś barwne występy powodują, iż artysta nieustannie koncertuje na całym świecie. TM404 związany jest z takimi wydawnictwami, jak Kontra Music, Skudge White czy Electronic Explorations. Występ w czasie Polyphonia Festival 2014 będzie pierwszym tego artysty w Polsce.

Warsaw Laptop

Warsaw Laptop Orchestra to jedyny stale działający i zarazem tak duży zespół laptopowy w Europie! W.L.O działa już 7 lat. Kolejne wcielenia Orkiestry laptopowej przybierały różne postacie: od czystego improwizowanego performance’u po wyrafinowane i kontrolowane za pomocą obrazu formy elektroniczne. Podczas Polyphonia Festival w klubie Mózg W.L.O zaprezentuje improwizowaną technologiczną formę koncertu, tworzoną specjalnie pod kątem publiczności klubowej. Spodziewajcie się technologii i zaskakujących elektronicznych brzmień.

Zen Lu

Zen Lu to pochodzący z chińskiego miasta Shenzhen, muzyk i artysta zajmujący się eksperymentami, założyciel wydawnictwa We Play! Records. Aktywny na scenie od 2002 roku. Przekształcił „betonową pustynię” Shenzhen i stworzył klimat przyjazny kulturze. W roku 2006 nawiązał współpracę z Grzegorzem Bojankiem, dzięki czemu powstał polsko – chiński projekt ChoP, który nadal jest rozwijany. Nasza recenzja EP-ki Lu – „River” oraz „3 pytania” z Zen Lu.

Snow Crash Trio

Snow Crash Trio to multimedialna ilustracja fabuły światowego bestsellera autorstwa Neala Stephensona (tyt. pol. „Zamieć”) – klasycznej pozycji literackiej z gatunku cyberpunk. Ich muzyka łączy w sobie elementy charakterystyczne dla rocka, industrialu i elektroniki, szczególnie w odcieniach dubu, trip-hopu i IDM-u.

Vasen Pipariuuri

Vasen Piparjuuri od początku swojej działalności scenicznej jest związany z WEF oraz Fundacją Sztuka i Technologia. Z jednej strony zafascynowany emocjonalnym wymiarem utworów muzycznych, a z drugiej – ich obiektywną i formalną strukturą, gdzie tworzy zróżnicowaną formę muzyczną. Współinicjator projektu MetaMusica. Porusza się między IDM-em a eksperymentalną elektroniką, swoją twórczość określa jako click&drill. Grał między innymi na WEF Events, FreeFormFestival, Tauron Nowa Muzyka, PR Radio Euro (Bis), Biennale WRO, Avant Art Festival, John Cage Year – Lublin 2012 czy European Culture Congress.

Qba Janicki – rocznik 1989, pochodzi z Bydgoszczy. Pomieszkuje tu i tam. Tworzy różne rzeczy. Gra, produkuje, słucha, wykonuje muzykę i inne dzieła. Dużo mówi, często bez sensu, ale zazwyczaj z sensem. Przez nieznajomych odbierany jako zarozumiały, rozpieszczony gbur, synalek tatusia, który uważa, że jest najlepszy i najmądrzejszy. Przez przyjaciół uwielbiany za poczucie humoru, ładne stopy, bezczelność, nienaganny styl życia oraz słowotoki na tematy egzystencjalne. Lubi jeść i pić. Nie lubi pisać swojej biografii.

Paweł Janicki

Paweł Janicki to niezależny producent operujący w domenie muzyki generatywnej, estetyki microsound i kompozycji algorytmicznej, kreujący audiowizualne systemy interaktywne, instalacje oraz performanse. Związany z Fundacją i Centrum Sztuki WRO opracowuje reżyserię interakcji, tworzy instalacje interaktywne, aplikacje sieciowe i dźwiękowe oraz systemy sensoryczne, wśród projektów realizowanych w laboratorium WRO pod jego kierunkiem znalazły się m.in. Interaktywny Plac Zabaw nagrodzony przez Gazetę Wyborczą nagrodą „Warto”. Nasze „3 pytania” z Pawłem Janickim.

SONY DSC

Nmls to warszawski producent poruszający się po takich gatunkach jak ambient, downtempo, chillout, breakbeat, IDM, glitch. Jego muzyka charakteryzuje się dużą ilością długich, harmonicznych dźwięków, prostych melodii i ciągnących się linii basowych okraszonych przetwarzanymi nagraniami terenowymi. Aktywny na scenie od 2008 roku. Nagrania Nmls pojawiały się na kilku kompilacjach wydanych przez takie labele jak Ohm Resistance (USA), Component Recordings (USA), Etalabel (PL).

Michał Wolski

Michał Wolski – muzyk, DJ, dziennikarz. W swojej twórczości poszukuje równowagi między cielesnym i kontemplacyjnym aspektem muzyki. Wzbudzane przez niego brzmienia można określić jako coś między techno, deep-techno a dub-techno, z głębokim wpływem, choć nie zawsze wprost, szeroko rozumianego ambientu. Prezentował swoją muzykę na takich festiwalach, jak ChoP Festival (Chiny), NoiZe Festival (Holandia), Audioriver, kilkakrotnie w czasie Warsaw Electronic Festival i wielu innych. Swoje dźwięki zabrał również do Nowego Jorku, gdzie grał na zaproszenie wydawnictwa Blank Slate, wydającego jego muzykę, a także projektu Basement Floor. Twórca Minicromusic Rec. Od wielu lat związany z Fundacją Szutka i Technologia oraz społecznością Warsaw Electronic Festival. Połowa duetu Mech zajmującego się przekształceniem elementów dub-techno. Współzałożyciel projektu Fűnfte Strasse. Związany z wydawnictwem Technosoul.

Michał Kluba to 18-letni trębacz, który swoją muzyczną przygodę rozpoczął kilka lat temu. Przez ten czas brał udział w wielu przedsięwzięciach muzycznych, począwszy od improwizacji jazzowych, a kończąc na występach z orkiestrą. Michał od roku współpracuje z Grzegorzem Bojankiem uzupełniając ambientowe przestrzenie tworzone przez Bojanka. Zimny dźwięk jego trąbki znakomicie wpasowuje się w brzmienia syntezatorów i instrumentów akustycznych.

Kim_Nasung

Kim_Nasung to artysta eksplorujący przestrzeń elektroakustyki, muzyki improwizowanej, eksperymentalnej, noise, muzyki konkretnej i nagrań terenowych. Współpracuje z Warsaw Electronic Festival, IHM Records, Lona Records, Niko label. Jest współzałożycielem Mind Twisting Records. Koncertował z wieloma artystami z całego świata m.in. z Alexeiem Borisovem, Ilią Belorukovem, Konradem Chylem, Dario Fariello, Edytą Fil, XVP, HATI.

Jarosław Grzesica – założyciel i kurator Warsaw Electronic Festival. Muzyk eksperymentalny, współpracownik Zachęty, kurator projektów artystycznych takich jak WEF.LIVE.LAB, Warsaw Laptop Orchestra, ChoP, producent i promotor sceny muzyki elektronicznej i eksperymentalnej, dziennikarz muzyczny, specjalista nowych mediów, autor testów oraz warsztatów związanych z zagadnieniami technologicznymi produkcji dźwiękowej i wizualnej. Twórca projektów: Gold Plated Face, Seed project, Trzaska and Seed Electronic Ensamble i innych.

Grzegorz Bojanek

Grzegorz Bojanek już od ponad piętnastu lat zajmuje się tworzeniem muzyki oraz przemysłem kreatywnym, zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej. Założyciel wytwórni ETALABEL, promującej młodych i ambitnych twórców z kręgu muzyki elektronicznej i eksperymentalnej. Jako twórca konsekwentnie realizuje zamysł wprowadzania brzmień eksperymentalnych i elektroakustycznych do swoich kompozycji, które są połączeniem nowoczesnej melodyki, ambientu i noise’u. Współtwórca chińsko – polskiego projektu ChoP. Do tej pory swoje płyty wydał m.in. w takich oficynach jak Twin Springs Tapes (USA), Twice Removed (Australia), Ohm Resistance (USA). W tym roku opublikował m.in. album „Warm Winter Music” (nasza recenzja).

Błażej Malinowski

Błażej Malinowski muzyk, dziennikarz radiowy, DJ, aktywnie wspierający warszawską scenę muzyki techno, kolekcjoner płyt oraz wszelkich przedmiotów z potencjałem dźwiękowym. W pracy twórczej oscyluje wokół takich gatunków jak techno, deep-techno, dub techno czy ambient. Współtwórca projektu Fűnfte Strasse, który obejmuje audycję radiową oraz cykliczne imprezy. Jego osoba jest związana z takimi wydawnictwami jak Phorma, Technosoul, Silent Season oraz Minicromusic Rec.

Lights Dim

Lights Dim to projekt łączący brzmienia instrumentów akustycznych, field recordingu i found footage z elementami elektroniki oraz samplingu. Powstała w ten sposób muzyka nawiązuje stylistycznie do ambientu i neoklasyki. Wydawnictwa Lights Dim ukazała się nakładem min. Nature Bliss, Audio Gourmet, Tessellate Recordings czy Preserved Sound. Projekt Lights Dim znany jest również z przygotowanych ręcznie, limitowanych edycji publikowanych wydawnictw, tworzonych we współpracy z utalentowanymi fotografami i ilustratorami.

 

*Wszystkie opisy artystów zostały zaczerpnięte ze strony Polyphonia Festival 2014.Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy