Enchanted Hunters – Dwunasty Dom
Krzysiek Stęplowski:

Czasem naprawdę warto czekać. Warto wypatrywać, nawet latami, jeśli tylko cierpliwość nagrodzona ma być w taki sposób.

Ecnahnted Hunters Dwunasty Dom
Rrose – Hymn To Moisture
Paweł Gzyl:

Techno w stylu Marcela Duchampa.

Trzaska/Mazurkiewicz/Szpura – North Meridian
Jarek Szczęsny:

Można się spocić od samego słuchania.

Giant Swan – Giant Swan
Paweł Gzyl:

Czy znany ze świetnych koncertów duet sprawdził się również w studiu?

Floating Spectrum – A Point Between
Jarek Szczęsny:

Cyfrowy pomnik przyrody.

Bleu Roi – Dark/Light
Łukasz Komła:

Wiosną ubiegłego roku wsłuchiwaliśmy się w singiel szwajcarskiego projektu Bleu Roi, a przed kilkoma dniami ukazała się ich nowa EP-ka „Dark/Light”, którą przybliżamy i jednocześnie o niej rozmawiamy z Jennifer Jans.

Traversable Wormhole – Regions Of Time
Paweł Gzyl:

Adam X wraca do projektu sprzed dekady.

Sudan Archives – Athena
Jarek Szczęsny:

Do diabła z dobrymi radami.

Planetary Assault Systems – Plantae
Paweł Gzyl:

W stronę psychodelii.

Sleep D – Rebel Force
Paweł Gzyl:

Muzyczny zapach minionego lata.

Levitation Orchestra – Inexpressible Infinity
Jarek Szczęsny:

Podpalacze wzniecają eutymię.

Innercity Ensemble – IV
Jarek Szczęsny:

Luz i bogactwo.

Grischa Lichtenberger – RE:PHGRP
Paweł Gzyl:

Free jazz w „rasterowej” wersji.

Jónsi & Alex Somers – Lost and Found
Jarek Szczęsny:

Dla przyjemnego słuchania.ALSO – ALSO

Kolekcja wspólnych nagrań dwóch brytyjskich tuzów bass music.

Kolaboracje między producentami sceny elektronicznej to nic nowego. Ale niemal za każdym warto na nie zwrócić wagę – bo zawsze wnoszą coś nowego do twórczości zaangażowanych w nie artystów. Tak jest i tym razem – bo w studiu spotkały się dwie osobistości z kręgu połamanych rytmów: Appleblim i Second Storey.

Płytę otwiera wariacja duetu na temat klasycznego IDM-u – wypełniony rozwibrowanymi klawiszami i falującym pochodem breaków „Arpegmonger”. Oniryczne brzmienie kompozycji łagodnie podprowadza nas pod dwa bardziej taneczne nagrania – „Dive Prophets” i „Blyford Bass”. Tym razem mamy do czynienia z autorską wizją UK garage’u – rozpisaną na rwane i szeleszczące bity, jazzowe pochody klangującego basu i zimne smagnięcia sonicznych klawiszy.

Wbrew swemu tytułowi „Raves” nie podkręca imprezowego charakteru muzyki. To lekki dubstep o trzepoczącym rytmie, w którym tytułowy wątek wprowadzają jedynie przeciągłe zawodzenia pohukującego basu. W podobnym metrum utrzymany jest utwór „Sid’s Conundrum” – uderzając zwalistą galopadą ciężkich bitów, wnoszącą ze sobą 8-bitowe efekty i metaliczne odgłosy. Dubstepowy segment zamyka dwuczęściowy „Rant Check” – łącząc zamaszyście dudniący bit z funkową partią rozedrganych syntezatorów i kosmiczną elektroniką.

„Ashford Swaiths” zwiastuje powrót duetu do autorskiego IDM-u. Tym razem ich wizja gatunku bliska jest ilustracyjnemu electro spod znaku wczesnego The Black Doga i B12 – uwodzącemu futurystycznie brzmiącymi klawiszami nasyconymi przesterowanymi akordami o blaszanym tonie. W „Formation” Appleblim i Second Storey oddają hołd detroitowemu techno – sięgając po miarową rytmikę i acidowe loopy. W finałowej kompozycji „PGs” obaj producenci zwracają się ku gęstemu dubowi – w jego „podwodnej” wersji, zestawiającej rozlane klawisze z płynnym basem.

Trzy winylowe dwunastocalówki – albo jeden cyfrowy zestaw – zawierające dziewięć wspólnych nagrań dwóch brytyjskich tuzów bass music nie rozczarowuje. To taneczna wersja gatunku – ale o mocno rozmarzonym nastroju, nadającym zarówno dubstepowi i UK garage’owi, jak techno i IDM-owi w ich wykonaniu mocno psychodeliczny sznyt. Jeśli lubicie solowe dokonania każdego z tych producentów – tym bardziej spodoba się Wam ich wspólne dzieło.

R&S 2015

www.randsrecords.com

www.facebook.com/randsrecords

www.facebook.com/laurie.osborne.92

www.facebook.com/secondstoreymusic

 

 

 

Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.