Moor Mother – Analog Fluids Of Sonic Black Holes
Jarek Szczęsny:

Hałas i chaos.

Jazz Band Młynarski-Masecki – Płyta z zadrą w sercu
Jarek Szczęsny:

Jedna dla wszystkich.

Shapednoise – Aesthesis
Paweł Gzyl:

Nieznane mutacje basowych brzmień.

A Winged Victory for the Sullen – „The Undivided Five”
Mateusz Piżyński:

Ambientowe nowości z Ninja Tune

Enchanted Hunters – Dwunasty Dom
Krzysiek Stęplowski:

Czasem naprawdę warto czekać. Warto wypatrywać, nawet latami, jeśli tylko cierpliwość nagrodzona ma być w taki sposób.

Ecnahnted Hunters Dwunasty Dom
Rrose – Hymn To Moisture
Paweł Gzyl:

Techno w stylu Marcela Duchampa.

Trzaska/Mazurkiewicz/Szpura – North Meridian
Jarek Szczęsny:

Można się spocić od samego słuchania.

Giant Swan – Giant Swan
Paweł Gzyl:

Czy znany ze świetnych koncertów duet sprawdził się również w studiu?

Floating Spectrum – A Point Between
Jarek Szczęsny:

Cyfrowy pomnik przyrody.

Bleu Roi – Dark/Light
Łukasz Komła:

Wiosną ubiegłego roku wsłuchiwaliśmy się w singiel szwajcarskiego projektu Bleu Roi, a przed kilkoma dniami ukazała się ich nowa EP-ka „Dark/Light”, którą przybliżamy i jednocześnie o niej rozmawiamy z Jennifer Jans.

Traversable Wormhole – Regions Of Time
Paweł Gzyl:

Adam X wraca do projektu sprzed dekady.

Sudan Archives – Athena
Jarek Szczęsny:

Do diabła z dobrymi radami.

Planetary Assault Systems – Plantae
Paweł Gzyl:

W stronę psychodelii.

Sleep D – Rebel Force
Paweł Gzyl:

Muzyczny zapach minionego lata.Milky Wishlake | Bovska

Dobry pop nie jest zły… Prezentujemy dwa świeże debiuty z rodzimego podwórka: Milky Wishlake i Bovska.

FRONT-WEB

Milky Wishlake – „Wait For Us” (26.02.2016 | Nextpop)

Milky Wishlake to młody, niezwykle obiecujący producent, wokalista, kompozytor i pianista. Zadebiutował pod koniec 2014 roku samodzielnie wyprodukowaną, 20-minutową EP-ką pt. „Five Contemporary Songs”, która zwróciła uwagę środowiska muzycznego i doprowadziła muzyka do podpisania kontraktu z wytwórnią Nextpop, stojącą za sukcesami takich artystów jak: BOKKA, Fismoll i Kari. Ukończył konserwatorium w Rotterdamie w klasie fortepianu jazzowego, co zaowocowało powstaniem formacji Quantum Trio i albumem „Gravity”. Laureat m.in. I nagrody na festiwalu Eurosong 2013, Muzyka na Plan 2014 (festiwal filmów niemych z oprawą muzyczną wykonywaną na żywo) oraz wyróżnienia na Festiwalu Młodych Talentów 2014.

Wśród inspiracji Milky wymienia przede wszystkim dokonania takich zespołów i artystów jak: Queen, Kendrick Lamar, Björk oraz Talk Talk, z kolei dziennikarze stawiają go tuż obok Sohna, Buriala (tylko nie wiem w jakim miejscu) czy How To Dress Well. Według mnie to w niektórych fragmentach najbliżej mu do Jamesa Blake’a. Wishlake wystąpił na Spring Break, Liveurope Showcase w warszawskiej Stodole oraz dwukrotnie na Open’er Festival.

Na płycie „Wait For Us” znalazło się dziesięć utworów utrzymanych w konwencji popowej, z domieszką elektroniki, neo-soulu i muzyki klubowej, gdzie przewija się klimat lat 80. i 90. Gościnnie pojawili się tacy wokaliści jak Oly. i Dawid Podsiadło. Na pewno twórczość Milky Wishlake’a sporo zyskuje dzięki jego głosowi o niebanalnej barwie. Z kolei muzycznie „Wait For Us” to poprawnie skrojony pop, bez jakiś większych zaskoczeń, choć trzeba docenić artystę za przemyślane i rozbudowane aranże.

Strona Facebook Milky Wishlake »Strona Nextpop »Profil na Facebooku »

Bovska

Bovska – „Kaktus” (11.03.2016 | self-released)

Taki oto tekst towarzyszy płycie „Kaktus”:

Z pustego miasta wypełzły jedna po drugiej niewidzialne bestie. Ona szła i nie widziała, chociaż dotykały jej bosych stóp. Złapała się gałązki, żeby nie utonąć i w ten sposób przepłynęła ocean. Okazało się, że nie musi szukać, bo to co miało się znaleźć przyszło samo, zaproszone westchnieniem. Ona jednak więdnie, przybita ogromem zieleni. Czeka na deszcz. Dopiero woda znów unosi ją do życia – i tak w kółko, cyklicznie, godzina za godziną. Amplituda zdarzeń reguluje bicie serca, w centrum tętniącego miasta. Odblaski błękitów i zieleni migoczą w świetle poranka. Krzyk i szept na zmianę, w jednej osobie, odbija się od betonowych ścian i niesie się w górę. A ona upada i podnosi się, i upada. Zwyczajnie, codziennie, tak po prostu. Narysowała swoje odbicie w lustrze, przestraszyła się, woli spojrzeć w niebo. W mieszkaniu obok zaszczekał czarny pies.

„Kaktus” to płyta z piórkami. Dlaczego? Bo gdy otwieramy różową kopertę to w środku znajdujemy bardzo ładnie wydany album otulony przez kolorowe piórka. Sam krążek siedzi w specjalnie zaprojektowanej saszetce na rzep wykonanej z piór, którą można odczepić i zabrać ze sobą. W drugiej kieszonce siedzi plakat ze zdjęciem oraz wszystkimi tekstami piosenek. Tyle o stronie wizualnej.

Bovska to wokalistka, kompozytorka, ilustratorka i projektantka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Oprócz wielu piosenek dla dzieci, pisała również utwory na orkiestrę smyczkową, trąbkę i fortepian, duety i muzykę do filmów animowanych – jeden z nich zatytułowany „Dance Macabre” Małgorzaty Rżanek z muzyką na kwintet dęty, znalazł się na Festiwalu w Cannes wśród młodych krótkometrażowych debiutów. We wrześniu 2015 roku Bovska została laureatem konkursu Festiwal Młodych Talentów w Szczecinie, wybrana spośród 250 innych zespołów, gdzie w jury zasiadała Katarzyna Nosowska. W listopadzie 2015 roku zdobyła drugą nagrodą w konkursie „Piosenkarnia”.

Na longplayu „Kaktus” artystkę wspomaga Jan Smoczyński. Oprócz bonusowego nagrania „The Man With an Unknown Soul” wszystkie utwory śpiewane są w języku polskim. Właśnie ten numer pojawił się w filmie „Planeta Singli”. Zaś tytułowa kompozycja promuje nowy serial TVN „Druga Szansa”. W serialu użyto również pozostałych piosenek. Gdyby spróbować umiejscowić muzykę Bovskiej to jest gdzieś na przecięciu Nosowskiej i Zosi Mikuckiej aka Soniamiki.

Profil na Facebooku »

 

 

 

 

Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

komentarze 4

 1. adamashnova

  No tak jasne:)

 2. adamashnova

  Zapomniałem dodać ewentualnego „darmowego” pobrania hahaha… Za resztę linków dzięki!

  • Łukasz Komła

   Bardzo byśmy chcieli udostępniać, ale nie byłoby to w zgodzie z wolą artystów.

 3. adamashnova

  Byłbym bardzo wdzięczny gdybyście czasem dodali ewentualne linki do pobrania, zwłaszcza te dotyczące polskiej sceny muzycznej – nie każdego stać na nowy album:)