Wpisz i kliknij enter

Polyphonia Festival 2016

W dniach 1-2 lipca w warszawskiej Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki odbędzie się kolejna edycja festiwalu Polyphonia. Tym razem artyści będą świętować 10-lecie polsko-chińskiego projektu ChoP.   

Polyphonia Festival po raz kolejny – po udanej edycji, która miała miejsce w warszawskim klubie Mózg i na małej scenie Teatru Powszechnego – zagości na scenie stołecznych, kameralnych festiwali. Tym razem, świętując dziesięciolecie polsko-chińskiego projektu wymiany kulturalnej “ChoP”, swoją twórczość zaprezentują polscy i chińscy artyści związani ze sceną muzyki ambientowej oraz eksperymentalnej. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w sali kinowej Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, która wielokrotnie otwierała swą przestrzeń dla działań muzycznych i multimedialnych przedsięwzięcia ChoP.

 

 

 

Line-up:

1 lipca (piątek) – godziny: 20:30 – 00:00

20:30 – Michał Wolski + Michał Szturomski

21:30 – Lights Dim + Piotr Michałowski + zo-on slows

22:20 – Mulian (solo)

23:00 – Zen Lu (solo)

 

2 lipca (sobota) – godziny: 18:00 – 21:15

18:00 – Lud Hauza + Vasen Piparjuuri

19:00 – Mulian + Kim_Nasung (Prepared Guzheng)

19:40 – Grzegorz Bojanek + Zen Lu

20:30 – zo-on slows (solo)

Zen Lu

Zen Lu

Zen Lu to artysta dźwiękowy zajmujący się w swej twórczości muzyką elektroniczną i eksperymentalną. Twórca i założyciel wydawnictwa We Play! Records oraz grupy Neo Sound, kurator wielu wydarzeń artystycznych. Jest współtwórcą projektu współpracy polsko – chińskiej ChoP. Zen Lu jest również członkiem grupy artystów nowomedialnych N2 New Media Art Lab. Pracuje i mieszka w 20-milionowym Shenzhen. W swej działalności artystycznej zajmuje się również komponowaniem muzyki do sztuk teatralnych oraz filmów. Aktywność artystyczna Zen Lu w mieście Shenzhen rozpoczęła przekształcanie tej aglomeracji z kulturalnej pustyni, w tętniącą życiem kulturalnym enklawę nowych idei i pomysłów.

Recenzja: Zen Lu – „River”

GrzegorzBojanek_2

Grzegorz Bojanek

Artysta zajmujący się tworzeniem i promocją muzyki ambient oraz muzyki eksperymentalnej w Polsce i za granicą. Współzałożyciel polsko – chińskiego projektu “ChoP”, gdzie wraz z Zen Lu kontynuują poszukiwania na polu ambientu i dźwiękowego eksperymentu. Współpracował m.in. z brytyjskim reżyserem i twórcą wideo,  jakim jest Isaac Julien. W ostatnich latach występował w czasie wielu festiwali, począwszy od Unsound Festival, przez Shanghai Electronic Music Week, a skończywszy na Ambient Festiwal w Gorlicach, Firmament Festiwal w Kielcach i Ambient Park w Białymstoku.

Recenzja: Grzegorz Bojanek – „Warm Winter Music”

Mulian

Mulian

Artysta zajmujący się dźwiękiem i obrazem, rezydujący aktualnie w Pekinie. Jego muzyczne poszukiwania oscylują wokół elektroniki, ambientu i muzyki eksperymentalnej, jednocześnie łącząc muzykę smyczkową, dźwięki natury, szumy i próbki ludzkiego głosu. Mulian dokonuje połączenia tych wszystkich elementów w szczególnej narracji psychologicznego monologu, tworząc unikatowy styl wyrażany dzięki post-rockowemu i zachowującemu rezerwę duchowi wschodu. Mulian zajmuje się również produkcją muzyki do wielu niezależnych produkcji filmowych, filmów dokumentalnych i animacji. W roku 2011 brał udział w tworzeniu XY Records, organizował tez wiele koncertów oraz kulturalnych projektów interdyscyplinarnych.

zo-on-slows

zo-on slows

Echo Ho (aka zo-on slows) to chińska artystka urodzona w Pekinie, a obecnie rezydująca w Kolonii. Jej prace obejmują szerokie spektrum, instalacji, obiektów, działań na żywo i kompozycji audiowizualnych. Jako kompozytorka zajmuje się nagraniami terenowymi oraz eksperymentalnymi kompozycjami elektroakustycznymi z wykorzystaniem preparowanego elektronicznego tradycyjnego chińskiego instrumentu Gu Qin. Od 2015 roku występuje solowo jako zo-on slows. W swych nagraniach łączy ludzi głos, elektronikę z szumami i eksperymentalnymi bitami oraz elementami muzyki pop. Słuchając Echo Ho można odbyć podróż w świat nieoczekiwanych i niejednoznacznych pejzaży dźwiękowych.

Michal-Wolski-

Michał Wolski

Muzyk, dziennikarz, radiowiec. W swojej twórczości poszukuje równowagi między cielesnym i kontemplacyjnym aspektem muzyki. Wzbudzane przez niego brzmienia można określić jako coś między techno, deep techno a dub techno, z głębokim wpływem, choć nie zawsze wprost, szeroko rozumianego ambientu. Twórca wydawnictwa Minicromusic Rec. skupiającego się na muzyce techno, deep techno, dub techno itp.

Recenzja: Michał Wolski – „La Mer” (2016)

Piotr-Michałowski

Piotr Michałowski

Nmls – główny projekt solowy Piotra Michałowskiego, producenta mieszkającego i tworzącego w Warszawie. Jako twórca zawsze skupiony jest na technicznych aspektach procesu twórczego oraz na samych narzędziach, które często są dla niego inspiracją. Muzyka Nmls jest zazwyczaj prosta, harmoniczna i delikatna. Posiada mocne korzenie ambientowe, ale sięga też dalej, zahaczając o takie gatunki jak downtempo, bass music, IDM czy trip-hop. Jego utwory opierają się częściej o manipulowanie brzmieniem i hipnotyczne zapętlanie prostych motywów niż o tworzenie rozbudowanych aranży.

Kim_Nasung

Kim_Nasung

Kim_Nasung, czyli Mateusz Bąkała, to muzyk eksperymentalny, improwizator, organizator koncertów muzyki eksperymentalnej i improwizowanej, realizator alternatywnych form edukacji artystycznej (między innymi projekt Tiru Riru – dźwiękowa podróż od tradycji do awangardy), założyciel Mind Twisting Records i koordynator wydawnictwa WEFREC. Koordynator projektów artystycznych i edukacyjnych realizowanych przez Fundację Sztuka i Technologia. Zaangażowany w międzynarodowe projekty artystyczne, między innymi: ChoP, DSFAS, kr39.

Lights Dim

Lights Dim

Lights Dim to solowy projekt Marka Kamińskiego – pochodzącego z Krakowa producenta muzycznego mieszkającego obecnie w Warszawie. W swych nagraniach Kamiński łączy brzmienia instrumentów akustycznych z field recordingiem, found footage oraz oszczędnym sound-designem. Powstała w ten sposób muzyka stylistycznie czerpie z ambientu, neoklasyki oraz IDM. Kamiński może poszczycić się współpracą z wieloma twórcami, zarówno z Polski, jak i zagranicy. Dotychczas udało mu się połączyć siły z Gallery Six (JP), Endless Melancholy (UA), Heinali (UA) oraz Grzegorzem Bojankiem (PL). Dodatkowo, artysta wraz z Piotrem Dąbrowskim (aka. ptr1) tworzy elektroniczny duet Echolette, którego debiutancka EPka ukazała się w 2015 roku. Wydawnictwa Lights Dim ukazały się nakładem między innymi Nature Bliss (JP) i Audio Gourmet (UK), jak i rodzimego Preserved Sound. Płyty projektu dostępne są w bardzo niewielkich nakładach, a ich szata graficzna powstaje we współpracy z utalentowanymi grafikami i fotografami.

Vasen Piparjuuri

Vasen Piparjuuri – solowy projekt Artura Mańki-Chrzanowskiego, od początku swej działalności scenicznej związany z WEF oraz Fundacją Sztuka i Technologia. Z jednej strony zafascynowany emocjonalnym wymiarem utworów muzycznych, z drugiej strony ich obiektywną, formalną strukturą. Tworzy zróżnicowaną formę muzyczną, porusza się między stylistykami IDM a eksperymentalną elektroniką. Grał między innymi na na WEF Events, Warsaw Summer Jazz Days/ WEF, The placard Headphone Festival (Unsound session), FreeFormFestival, WRO Expanded City, The Fryderyk Chopin University of Music, Tauron Nowa Muzyka, PR Radio Euro (4/Bis), Biennale WRO, Avant Art Festival, Brave Festival, John Cage Year – Lublin and European Culture Congress, Porous4/The Sound Lab – China.

Lud Hauza

Grupa producencka Lud Hauza porusza się pomiędzy elektroniką, muzyką filmową, sakralną, a interpretacjami muzyki dawnej. Wszystkie utwory zbudowane są na jednoczesnej improwizacji i kompozycji, rejestrowane w islandzkich jaskiniach, Karpatach i górach Kaukazu. Na Festiwalu Polyphonia Lud Hauza w składzie Cyprian Wieczorkowski, Agata Jasińska, Sebastian Mac (gościnnie) połączy siły z Vasenem Piparjuurim, którego twórczość skupia się na stylistykach IDM i elektronice eksperymentalnej. Szykuje się nie lada gratka dla prawdziwych koneserów dźwięków barokowego samplera. Ale to nie wszystko. Tym razem czeka Was niespodzianka. Będzie na bogato!

Michał Szturomski

Z wykształcenia muzykolog, od wielu lat związany z warszawską sceną alternatywną (między innymi Afro Kolektyw, Nerwowe Wakacje). Założyciel labela Wytwórnia Krajowa promującego polską muzykę niezależną. W 2016 roku nakładem Requiem Records ukazała się debiutancka płyta Szturomskiego – „Sowy Polski Podział Gatunkowy”.

 

 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy