Wpisz i kliknij enter

Płyta roku 2016 według czytelników Nowamuzyka.pl

Czternaste urodziny Nowamuzyka.pl! Najlepszy moment na ogłoszenie wyników kolejnej edycji plebiscytu na Płytę Roku naszych Czytelników!

Pobiliśmy ubiegłoroczny rekord frekwencji: na płytę roku 2016 oddało swój głos ponad 390 osób! Oto pierwsza dziesiątka – a poniżej lista osób, które wygrały bon o wartości 100 PLN w sklepie Monoton. Gratulujemy!

Płyta roku 2016: David Bowie – Blackstar (382 punkty)

„Blackstar”, będąc produkcją krnąbrną i wyzywającą, rzuca długi cień na tegoroczne muzyczne premiery. Testament Stwórcy w nowym wcieleniu, dla którego ziemski wiek pozostaje pojęciem czysto abstrakcyjnym – Daniel Barnaś.

Nasza recenzja David Bowie – Blackstar »

2. Radiohead – A Moon Shaped Pool (233 punkty)

Choć część tego materiału była już znana wcześniej, jako całość „A Moon Shaped Pool” prezentuje się wyjątkowo dobrze. Płyta zebrała doskonałe recenzje. Udany powrót do formy po dyskusyjnym „King Of Limbs”.

3. Nick Cave – Skeleton Tree (86 punktów)

Całe mnóstwo posępnej melodeklamacji Cave’a, wokale celowo rozmijające się z tempem utworów, niezwykle oszczędna perkusja, partie klawiszy i smyczków podszyte ogromnym emocjonalnym ładunkiem – to wszystko składa się na piękno „Skeleton Tree” – Adam Mańkowski.

4. ANOHNI – Hopelessness (84 punkty)

Z jednej strony odważne, mądre i zaangażowane teksty śpiewane w anturażu najnowocześniejszych trendów elektroniki, z drugiej zaś ich forma zaskakująco przebojowa i przystępna – Bartek Woynicz.

5. Brodka – Clashes (74 punkty)

Bardziej ambitna, bardziej świadoma (i światowa), jednocześnie dużo bardziej wymagająca – taka jest czwarta płyta Brodki. Album oczekiwany od dawna, nagrywany m.in. z myślą o zagranicznych rynkach. Świata nie udało się podbić, ale brawa za muzyczną dojrzałość i odwagę kategorycznego zerwania ze stylistyką superpopularnej „Grandy”.

6. Lotto – Elite Feline (72 punkty)

Jedno jest pewne: materiał z „Elite Feline” uzależnia w najlepszym tego słowa znaczeniu i nie powoduje żadnych skutków ubocznych – Łukasz Komła

Nasza recenzja Lotto – Elite Feline »

7. Solange – A Seat at the Table (71 punktów)

Album Solange Knowles (dotychczas stojącej w cieniu słynnej siostry) urzeka zarówno dojrzałością muzyczną (Raphael Saadiq!) jak i odwagą tekstową, wpisując się tym samym na listę ważnych albumów zabierających głos w sprawie nierównego traktowania czarnoskórych ( i kobiet) w USA – Bartek Woynicz

8. Moderat – III (63 punkty)

Nagrania w warstwie produkcji brzmią powalająco, kompozycje są głęboko przemyślane, co słychać w każdym nieprzesadzonym detalu oraz w aranżu, który idealnie dozuje napięcia i steruje dynamiką całości longplay’a (to nagłe urwanie „Animal Trails”!) – Bartek Woynicz.

9. Innercity Ensemble – III (59 punkty)

Muzyka Innercity Ensemble to niezwykle istotny głos na polskiej scenie muzyki eksperymentalnej. Bo nie sposób inaczej myśleć o IE, kiedy muzycy nieustannie szukają nowych form, brzmień, kontekstów, wpływów itd. – Łukasz Komła.

Nasza recenzja Innercity Ensemble – III »

10. Fisz Emade – Drony (58 punktów)

Po dwóch latach od premiery elektronicznie roztańczonego „Mamuta” Fisz i Emade wypuszczają koncept album, który jeszcze mocniej skręca w popową piosenkowość. Fisz na dobre zarzucił rapowanie na rzecz rozwijania się w roli wokalisty, a przede wszystkim dojrzałego autora tekstów – Bartek Woynicz.

Nasza recenzja Fisz Emade Tworzywo – Drony »

Nagrody – zwycięzcy

Spośród ponad 390 osób wylosowaliśmy szczęśliwą piątkę, która otrzyma bony na kwotę 100 PLN do wydania w sklepie internetowym Monoton. Oto zwycięzcy:

  • Tymek Witczak
  • Anka Kaczmaryk
  • Tomasz Derwich
  • Wojtek Zuchowski
  • Piotr Dymarek

Poprzednie edycje naszego plebiscytu:Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
6 lat temu

Niezle suchary …

Tg3179
Tg3179
6 lat temu

@wlad

Jakie swiatowe portale masz na mysli? Poza factem RA czy boomkatem

Wład
Wład
6 lat temu

Widać że niszowe odkrycia załogi nowejmuzyki raczej się nie przebijają bo gawiedź preferuje przystępniejsze dźdwięki. Oczywiście niszowe przegięcia światowych portali to znowu przegięcie w druga stronę…ale to zestawienie nijak się ma do dobrego, nowego grania z 2016. Właściwie to brakuje w nim albumu Lemoniada Byonce. W sumie tam też w warstwie muzycznej jest sama elektronika 😉 Bowie w tym roku zrównał wszystkich i popowców i niszowców do jednego mianownika.

mika_el
mika_el
6 lat temu

Gdybym miał nowotwór nazwałbym go „Marla”

Tg3179
Tg3179
6 lat temu

ja ktoś chce słuchać popu jego sprawa -niech się nawet zachwyca-

ale pop jest wszędzie-musi być też tutaj?

sunn
sunn
6 lat temu

Jest tak dużo bardzo dobrej niezależnej sztuki, która to nie została uwzględniona:(

Marla
Marla
6 lat temu

Komentujący jak zwykle lamentują, że podsumowanie za mało niszowe. Cóż, to podsumowanie czytelników więc proszę zmobilizujcie w następnym roku swoich niszowych, oświeconych znajomych by głosowali tylko na słuszne „nowomuzyczne” płyty skoro tak was to podsumowanie razi. Śmieszni jesteście, z pretensjami do bycia takimi alternatywniakami!Dobry pop nie jest zły i nie ma wstydu, jeśli się do tego przyznasz.

Bois_style_please
Bois_style_please
6 lat temu

GDZIE JEST TECHNO??!!

Tg3179
Tg3179
6 lat temu

Powinny być dwa głosowania na muzykę popową i niepopową. Bo w tym zestawieniu gdzieś z siedem płyt to pop. Trochę przegięcie dla tych co za popem nie przepadają

laudia
laudia
6 lat temu
Reply to  Tg3179

Już widzę tę pełną zgodność co do granicy popu 🙂 Top ten słuchaczy sporo mówi o głosujących, a nie o serwisie. Dlatego też czekam na pełną listę, z czystej ciekawości.
Z mojej piątki nie trafiłam w nic z powyższej dziesiątki, albo powyższa dziesiątka nie trafiła w nic w mojej piątki. Światy nam się rozjechały? No i co, i żuje się dalej 😉 Z redakcyjnych podsumowań sporo nazw do sprawdzenia, za co tradycyjnie pozdrawiam.

rychu_m
rychu_m
6 lat temu

Dziwne zestawienie ale jak głosowanie to głosowanie. Pewnie jakby Bowie nie umarł w tamtym roku to by się nawet w 10 nie znalazł.

mika_el
mika_el
6 lat temu

ciężko to w ogóle skomentować

sowa
sowa
6 lat temu

#cotowoglejestzanowamuzyka ?

kardolini
6 lat temu

Czyli jedynie ta zawrotnie nudna pierwsza dziesiątka? Czy tym razem nie macie pełnej listy płyt, które zapunktowały?

Woyak
Woyak
6 lat temu

No i gdzie ta lista?

Stinky
Stinky
6 lat temu

Cyba powinniście zmienić nazwę portalu na Stara Muzyka. Zresztą obrazek tych wiekowych pań majstrujących winyle już do tego pasuje.

Quo vadis NM?
Quo vadis NM?
6 lat temu

hipsterskie notowanie #2

Polecamy