Wpisz i kliknij enter

Instytut Festival 2019 Music & Art / 21-22 czerwca / Garnizon Modlin

Za niecałe 4 tygodnie startuje Instytut Festival 2019 Music & Art!

W piątek 21 czerwca w Garnizonie w Modlinie rozpocznie się druga edycja Instytut Festival, która potrwa do niedzieli 23 czerwca rano. Druga edycja, ale „marka” Instytut jest doskonale znana fanom techno w Polsce, jako że od 2000 r. pod tą nazwą organizowane były przez agencję Groove Control (Iwona Korzybska, Joanna Wielkopolan i Gerhard Derksen) techno imprezy w Instytucie Energetyki w Warszawie, zlokalizowanym przy ul. Mory 8. Cykl został zawieszony pod koniec 2003 r., a powrócił pod tym szyldem w październiku 2015 r. Tegoroczna edycja imprezy w Instytucie Energetyki odbędzie się jesienią tego roku. Wiosna i wakacje należą bowiem do Instytut Festivalu, który choć jest młodą imprezą, to poziom jego organizacji, spektakularne bookingi, skupione głównie na techno oraz przede wszystkim świetna atmosfera wśród uczestników, spowodowały, że Instytut Festival w ciągu jednego roku stał się jednym z najważniejszych wydarzeń na festiwalowej mapie Polski. Instytut Festival doceniły też zagraniczne media – Mixmag zalicza go do najciekawszych techno eventów w tym sezonie, DJ Mag nakręcił nawet o Instytucie specjalny spot (link).

Już pierwsza edycja festiwalu, podczas której w Polsce wystąpiły takie gwiazdy jak Nina Kraviz, Marcel Dettmann, Oscar Mulero czy Function, świadczyły dość wyraźnie o ambicjach i wizji organizatorów Instytutu, którzy zamierzają zapraszać do Polski absolutnie największe nazwiska światowej sceny techno. Tak będzie i w tym roku. Między 21 a 22 (a tak naprawdę 23) czerwca na 4 scenach wystąpią artyści, o których śmiało można powiedzieć, że zaliczają się do crème de la crème światowej sceny techno.

Instytutowy line-up pełen jest imponujących bookingów, wśród których szczególną uwagę zwracają:

Ancient Methods – Niemiec Michael Wollenhaupt przez całą swoją karierę, zapoczątkowaną w 2007 r. EP-ką „First Method”, łączył techno z elementami charkaterystycznymi dla nurtu industrial. Jego debiutancki album, ubiegłoroczny „The Jericho Records”, również pozostaje w takim klimacie, który służy producentowi do przedstawienia jego wizji na temat biblijnej opowieści o zburzeniu Jerycha przez Izraelitów. A w Modlinie Ancient Methods zagra seta back to back z gigantem sceny brytyjskiej, Panie i Panowie – Tommy Four Seven! Niedziela, 5:00 – 7:00, scena RAVE (czyt. REJWWWW!) Sprawdźcie koniecznie!

Ellen Allien – zdecydowanie najważniejsza kobieta na niemieckiej scenie techno: szefowa wytwórni BPitch Control, wieloletnia producentka tworząca nie tylko techno ale i electro, DJ-ka serwująca mocne techno podczas autorskiej serii imprez „We Are Not Alone” w klubie Griessmuhle i wreszcie fanka winyli, która pomimo swojej sławy i wielości obowiązków znajduje jeszcze czas na kameralne występy w małych niezależnych sklepach muzycznych w ramach jej autorskiego cyklu zat. „Vinylism”. Dopiero co ukazał się jej najnowszy album „Alientronic”, będący powrotem artystki do solidnego techno. Na sety Ellem Allien nie trzeba nikogo namawiać, potraktujcie to jedynie jako przypomnienie!

Donato Dozzy – włoski producent Donato Scaramuzzi to już dziś legenda w świecie techno i ambient-techno. Zarówno jego solowe albumy jak i wspólne prace w duecie Voices From The Lake, tworzonym z Neel’em, to absolutne klasyki w tym nurcie, będące przedmiotem ciągłych próśb w komentarzach użytkowników Discogsa o repress. Kto ma te nagrania, ten raczej nie będzie chciał się z winylami Dozzy’iego rozstać, bo to muzyka ponadczasowa, do której zawsze jest dobrze wrócić. Włoch jest założycielem Dozzy Records i współzałożycielem Spazio Disponibile. Od wielu lat związany jest z niemieckim Tresorem, nakładem którego w 2018 r. ukazał się jego ostatni album – „Filo Loves The Acid”, na którym producent, jak podpowiada tytuł, łączy techno z acidem. Top tegorocznej edycji! Setu Donato Dozzy’ego po prostu nie można przegapić.

John Talabot – choć Instytutowe zainteresowania skupiają się przede wszystkim na techno, organizatorzy nie zapominają o house’ie. W tym roku w Modlinie pojawi się jeden z najoryginalniejszych producentów i DJ-ów w tym nurcie – Hiszpan John Talabot, który w swoich produkcjach łączy house z elementami disco i cosmic. Wielką międzynarodową popularność przyniosły mu jego EP-ki, DJ-miksy ale przede wszystkim jedyny jak dotąd autorski album tj. opublikowany w 2012 r. „ƒIN”, który zachwycił krytyków i publikę. To wszystko sprawia, że od dłuższego czasu jest jednym z najbardziej znanych house’owych DJ-ów, współpracując od lat ze znaną wytwórnią Permanent Vacation, założoną przez Benjamina Fröhlich i Toma Bioly.

Kangding Ray – francuski producent David Letellier to od lat jedna z najciekawszych postaci elektroniki a to dlatego, że łączy techno i nurt experimental, którego dość trudna specyfika sprawia, że dobrych prac z tego zakresu wbrew pozorom nie ma wcale aż tak wiele. Kangding Ray jednak udaje się sztuka ciągłego tworzenia na wysokim poziomie, czy to gdy wydaje w Raster-Noton czy w Stroboscopic Artefacts. Dotychczas wydał sześć albumów studyjnych, ostatni zatytyłowany „Hyper Opal Mantis” w 2017 r. Z kolei kilka dni temu ukazała się jego najnowsza EP-ka „Predawn Qualia”, o której powiedzieć, że jest świetna to nie powiedzieć nic. Fenomenalne cztery kompozycje, które trafiły na EP-kę, na miesiąc przed festiwalem wyjątkowo rozbudziły ciekawość co do występu Kangding Ray na Instytut Festival 2019 Music & Art.

Richie Hawtin – kanadyjski producent i DJ to zdecydowanie największe nazwisko nurtu minimal powstałego na początku lat 90. w Detroit i raczej nie trzeba go przedstawiać żadnemu fanowi techno. W nurcie minimal pozostają zarówno jego produkcje techno jak i nagrania ambientowe. Poza solowymi produkcjami wielkie uznanie krytyków przyniosła mu też seria albumów „From Within”, nagrana z Petem Namlookiem. W Polsce występował już kilkukrotnie, ostatnio na ubiegłorocznym Audioriver, niemniej jednak każda jego wizyta nad Wisłą jest warta polecenia. W końcu mało kto będzie potrafił tak zminimalizować brzmieniem jak legenda tego nurtu we własnej osobie.

To oczywiście tylko sześć nazwisk, pełen line-up (za który organizatorom chapeau bas!) z podziałem na poszczególne dni i sceny znajdziecie poniżej:

Instytut Festival 2019 Music & Art to jak sama nazwa mówi, także sztuka. W tym roku podczas festiwalu będziecie mogli zobaczyć prace takich polskich artystów jak: SC Szyman, Zbiok Czajkowski (jego prace były pokazywane m.in. na Brave Factory Festival 2018), Jakub Gliński, Miss Dorys, Martiszu Szu, Matches, Maciej Połczyński.

!! K O N K U R S !!

Jak zapowiadałam mamy dla Was bilety na tegoroczną edycję Instytut Festival 2019 Music & Art! A dokładnie dwa pojedyncze karnety. Żeby je zdobyć wystarczy jak najszybciej odpowiedzieć na swoisty graficzny rebus: Który z tegorocznych artystów Instytut Festival 2019 Music & Art nagrał album, którego okładkę przedstawia poniższa grafika i jaki jest jej tytuł oraz rok wydania? Odpowiedzi ślijcie jak najszybciej na maila: aniapietrzak@nowamuzyka.pl wpisując w tytule wiadomości „KONKURS INSTYTUT”. UWAGA: karnety są imienne dlatego podpiszcie się w swoich mailach z odpowiedzią pełnym imieniem i nazwiskiem! Tylko wtedy jest gwarancja, że karnet zostanie prawidłowo wystawiony przez organizatorów i wysłany do Was elektronicznie.

Powodzenia i świetnej zabawy na Instytut Festival 2019 Music & Art!

Przydatne linki dotyczące Instytut Festival 2019 Music & Art:

Oficjalna strona internetowa internetowa Instytut Festival 2019 Music & Art

Profil Instytutu na Facebooku

Szczegóły wydarzenia na Facebooku

Szczegóły dotyczące rodzaju i cen biletów

Link do zakupu biletów na stronie BiletomatJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Ania Pietrzak
Ania Pietrzak
4 lat temu

Konkurs został rozstrzygnięty i wszystkie karnety znalazły właścicieli. Wszyscy, którzy brali udział w konkursie zostali poinformowani o wynikach mailem. Dziękuję za udział i pozdrawiam. 🙂

Polecamy