Wpisz i kliknij enter

Eklektik Session #4 – Sarah Tandy Trio, Marijus Aleksa MAPS, Yossi Fine & Ben Aylon i Eklektik Orchestra

Przyglądamy się kolejnym artystom, którzy wystąpią podczas tegorocznej odsłony wrocławskiego festiwalu Eklektik Session. Będą to reprezentanci brytyjskiej sceny jazzowej oraz izraelscy muzycy tworzący iście wybuchową mieszankę. 

Eklektik Session prezentuje w tym roku wyjątkowo wyrafinowaną mieszkankę dźwięków świata w wykonaniu wirtuozów muzycznej narracji. Przez trzy festiwalowe dni w unikatowych lokalizacjach Wrocławia zagrają artyści z Japonii, Turcji, Izraela, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Wszyscy muzycy wystąpią na jednej scenie podczas wspólnego koncertu finałowego pod szyldem Eklektik Orchestra.

Bilety

Sprzedaż biletów odbywa się za pośrednictwem www.goout.net z wyjątkiem wydarzeń z 4 października – bilety na wydarzenia w Muzeum Pana Tadeusza (Takuya Nakamura, Berke Can Özcan) dostępne są na www.bilety.ossolineum.pl i w kasach muzeum.

Sarah Tandy Trio

Formuła wieczoru Eklektik presents zakłada zapraszanie do Wrocławia ciekawych inicjatyw z całego świata. W ramach kolejnej odsłony festiwalu Eklektik Session zaprezentujemy Ronnie Scott’s Jazz Club. Pod szyldem legendarnego klubu jazzowego z Londynu, obchodzącego w tym roku 60-lecie działalności, wystąpią młodzi artyści dynamicznej sceny stolicy Wielkiej Brytanii. Koncerty Sarah Tandy Trio oraz Marijus Aleksa MAPS odbędą się w klubie Dziekanat na wrocławskim Manhattanie. Ten awangardowy kompleks mieszkaniowo-usługowy na placu Grunwaldzkim pochodzi z początku lat 70. ubiegłego wieku. Zaprojektowany został przez uznaną architektkę, Jadwigę Grabowską – Hawrylak, której twórczość zaprezentowana została w tym roku w jednej z galerii Nowego Jorku.

Ronnies Scott’s Jazz Club [SoHo]

W 1959 roku saksofonista Ronnie Scott otworzył drzwi do małego klubu w piwnicy na zachodnim krańcu Londynu, gdzie miejscowi muzycy mogli się spotkać i wspólnie pograć. Dzisiaj, w swoim nowym domu, zlokalizowanym w tętniącej życiem dzielnicy SoHo, Ronnie Scott’s jest jednym z najbardziej znanych klubów jazzowych na świecie. Występowali tutaj Sarah Vaughn, Count Basie i Miles Davis. Do dziś klub prezentuje największe postacie jazzu, które unikają wielkich sal koncertowych na rzecz intymnego i przyjaznego otoczenia klubu. www.ronniescotts.co.uk

Sarah Tandy Trio

Dorastając w muzycznej rodzinie, Sarah Tandy od najmłodszym lat miała kontakt z muzyką. Naukę gry na fortepianie klasycznym rozpoczęła w konserwatorium. Była finalistką BBC Young Musician of the Year. Jednak język muzyki klasycznej wydawał jej się niewystarczający. Studiując literaturę angielską na Uniwersytecie w Cambridge, znalazła sposób na ekspresję własnych emocji i ukojenie w graniu jazzu, a czas spędzony poza Londynem pozwolił jej poznać lepiej siebie jako artystkę. Godzinami słuchając Coltrane’a, Mccoy Tynera, Herbie Hancocka, Wayne’a Shortera, Oscara Petersona, Errolla Garnera, Roberta Glaspera, Brada Mehldau’a pracowała nad tym, jak odnaleźć się w nowej ekscytującej formie muzyki. Szybko stała się jedną z najbardziej wyrazistych artystek swojego pokolenia, grając na klawiszach dla takich projektów i artystów jak Jazz Jamaica, Nu Civilization Orchestra, Maisha, Mr Jukes, Yazmin Lacey, Camilla George, Nubya Garcia, Nerija, Daniel Casimir, Binker Golding, Clark Tracey i wiele innych. Jest także członkiem Ronnie Scotts House Band, W3 Collective.

sobota / 5 października, godz. 20.00 / Dziekanat / plac Grunwaldzki 18-20

W trakcie rezydencji w Servant Jazz Quarters w Dalston nawiązała kontakt z perkusistką Femi Koleoso (Ezra Collective), basistą Mutale Chashi (Kokoroko, Jorja Smith) oraz saksofonistą Binker Golding (Binker & Moses). Tak powstało Sarah Tandy Trio, którego członkowie eksplorowali muzykę na własnych warunkach. – „Czuję, że większość tego, czego nauczyłam o się o muzyce i życiu, pochodzi od muzyków, z którymi gram. Piękno muzyki polega na tym, że przekracza granice i dociera do miejsca, w którym jesteśmy tacy sami” – mówi Sarah.

Marijus Aleksa MAPS

Marijus Aleksa mieszka w Londynie, ale pochodzi z Litwy. Najbardziej kojarzony jest jako perkusista Billa Laurence’a, China Mosesa, Femi Temowo. Występował również z zespołem Gillesa Petersona na gali BBC 6 Jazz Special. Oprócz roli muzyka sesyjnego Marijus Aleksa jest również liderem własnej grupy. MAPS to kulminacja wielu godzin spędzonych na koncertowaniu i nagrywaniu z jedną z czołowych londyńskich scen jazzowych. Debiutancka EP’ka „Maps” łączy elementy jazzu, afrobeatu i muzyki elektronicznej poprzez jamowanie i remiksowanie w dowolnej formie, przy jednoczesnym zachowywaniu rytmu. Utwory z pierwszego albumu Marijusa, prezentowane w BBC 1 Radio, są bestsellerami kategoriach nu-jazz i broken beat labeli Juno i Phonica. Nagrania MAPS znalazły się również w zestawieniu „top 10 releases of the week” wytwórni The Vinyl Factory.

sobota / 5 października, godz. 21.00 / Dziekanat / plac Grunwaldzki 18-20

Muzyka Blue Desert opiera się na regionalnych stylach muzycznych Bliskiego Wschodu, łącząc ludzi z różnych grup etnicznych. Muzycy nawołują: „Come together on the dance floor!”, przekraczając granice muzyczne regionu Izraela i Palestyny, muzyki Dabke, dub, Gnawa i trance. W napędzie Bass 4X4, powtarzając hipnotyczne melodie, płonące rytmy i niekończącą się wirtuozerię, muzyka zespołu zabiera nas na wzgórza Jerozolimy, przez wydmy Sahary, do oazy Błękitnej Pustyni.

Yossi Fine to jeden z najbardziej znanych muzyków i producentów na świecie. Nominowany był do nagrody Grammy. Wyprodukował ponad 40 albumów, 20 z nich okrywając złotem, wiele platyną. Yossi Fine nagrywał i występował m.in. z Davidem Bowie, Lou Reedem, Gil Evans Orchestra, Vieux Farka Toure, Meshell Ndegeocello. W Blue Desert gra na specjalnej mikrotonowej gitarze, którą zbudował pod wpływem tradycyjnych melodii, które dziś inspirują przeboje Blue Desert.

Ben Aylon jest perkusistą najbardziej znanym ze swojego unikatowego „neo-afrykańskiego” stylu gry. Zainspirowany głęboką perkusją Wolof z Senegalu, Ben tworzy wybuchowe plemienne rytmy używając najrozmaitszych afrykańskich i współczesnych bębnów.  Ben Aylon nagrywał i występował z Bombino, Doudou Ndiaye Rose, Awadi, Khaira Arby i wieloma innymi. Doskonałym uzupełnieniem brzmienia Blue Desert jest Sharon Mansur, księżniczka środkowo-wschodniej klawiatury. Sharon jest liderką wyłaniającego się nowego stylu muzyki Bliskiego Wschodu.

W latach 2017-2018 zespół występował za granicą oraz w Izraelu z ponad 150 koncertami na festiwalach i w klubach: Burg Herzberg Festival (Niemcy), Horizonte Festival (Niemcy), Landjuweel (Holandia), Joshua Tree Music Festival (USA), OCT LOFT Jazz (Chiny), Respect Festival (Czechy), The Jewish Film Festival w Toronto, World Music Festival w Gibraltarze i wiele innych. W 2018 roku grupa wydała swój debiutancki album „Blue Desert”.

niedziela, 6 października, godz. 19.00 / hala serwisowa Mercedes-Benz Grupa Wróbel / ul. Graniczna 4A

Jak co roku, jedyna w swoim rodzaju Eklektik Orchestra, pod przewodnictwem Radka „Bonda” Bednarza, w niepowtarzalnym składzie podsumuje kolejną odsłonę festiwalu Eklektik Session, tym samym realizując kluczowe założenia międzynarodowej eklektycznej platformy artystycznej. Finał festiwalu ES 2019 w niecodziennej przestrzeni – stacji serwisowej salonu samochodowego – z udziałem artystów z Japonii, Turcji, Izraela, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii, z pogranicza wielu stylistyk, reprezentujących odmienne kultury, można śmiało nazwać jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznej jesieni w Polsce. W dotychczasowych projektach eklektycznej orkiestry udział wzięli Nils Petter Molvaer, Jan Bang, Erik Honore, Arve Henriksen, Sebastian Studnitzky, Josh Dion, Samuel Rohrer, Eivind Aarset, Claudio Puntin, Loup Barrow, Nadishana, Mieko Miyazaki, Guo Gan, Ganesh Anandan, Erland Dahlen, Wu Wei, Tom Mays, Yonathan Levy oraz wielu innych wybitnych artystów z całego świata.

Skład tegorocznej Eklektik Orchestry przedstawia się następująco:

Sarah Tandy – klawisze

Sharon Mansun – klawisze

Stephan Meidell –  gitara

Erlend Apneseth – skrzypce hardanger

Takuya Nakamura – klawisze, trąbka

Yossi Fine – gitara mikrotonowa, bass

Øyvind Hegg-Lunde – perkusja

Berke Can Özcan – instalacja perkusyjna

Ben Aylon – instrumenty perkusyjne

Bond – bass, elektronika

dźwięk: Roli Mosimann

światło: Tord Knudsen

koncept: Bond

niedziela, 6 października, godz. 20.30 / hala serwisowa Mercedes-Benz Grupa Wróbel / ul. Graniczna 4AJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy