Wpisz i kliknij enter

Nowości z GAD Records

Ukazał się na trzech kompaktach zbiór nagrań grupy Arp Life i okolicznościowa składanka na 80. urodziny Andrzeja Korzyńskiego.

Arp Life – Komplet 1975-78 (GAD Records | 13 marca 2020)

Nie był to stricte koncertowy projekt, który przemierzał świat wzdłuż i wszerz. Energia twórcza kumulował się raczej w studiu nagraniowym, gdzie pojawiało się mnóstwo muzyków sesyjnych zapraszanych przez Andrzeja Korzyńskiego, Macieja Śniegockiego i Mateusza Święcickiego. Arp Life to trzech aranżerów i kompozytorów, którzy pisali w latach 70. niezwykłe tematy – i co ciekawe – nigdy nie wykorzystali w swoich nagraniach polifonicznego syntezatora marki Arp, za to najczęściej sięgali po minimooga czy Rolanda SH-1000.

Powstanie Arp Life’u datuje się na rok 1974 oraz wiąże się z działalnością Mateusza Święcickiego (1933-1985) i jazzowego perkusisty Ryszarda Szumlicza. Tworzyli głównie muzykę ilustracyjną na potrzeby teatru, filmu czy radia. Dodam, że Święcicki był dziennikarzem radiowym / telewizyjnym, muzykologiem i kompozytorem, a także pierwszym muzycznym szefem radiowej Trójki, gdzie stworzył audycję Mój magnetofon, która po zmianie na Muzyczna poczta UKF trwa do dzisiaj. Ich projekt nie przetrwał zbyt długo, ale pozostały nieliczne nagrania po tym okresie, które GAD Records opublikowała w 2017 roku na płycie podpisanej jako Mateusz Święcicki Halo Wenus. W 1975 roku Święcicki rozpoczął współpracę z Andrzejem Korzyńskim – wybitnym twórcą muzyki filmowej. Zainteresowanych postacią Korzyńskiego odsyłam do moich tekstów o albumach W klubie disko czy ubiegłorocznych wydawnictwach z GAD Records.

Obaj interesowali się nowinkami technologicznymi, w szczególności syntezatorami, które stały się kluczowymi instrumentami, definiującymi brzmienie Arp Life’u. Ich nagrania można było znaleźć m.in. w takich filmach jak Człowiek z marmuru Andrzeja Wajdy czy W Pustyni i w Puszczy Władysława Ślesickiego, na kasetach demonstracyjnych do magnetofonów Unitra ZRK czy w hotelowych windach. Korzyński natknął się kiedyś na muzykę Arp Life’u w windzie berlińskiego hotelu Kempinski, co mocno go zaskoczyło.

Na rok przed wydaniem pierwszego albumu Jumbo Jet (1977), grupę opuścił Święcicki. Od tamtego momentu stery przyjęli Korzyński i Śniegocki. Jumbo Jet pomieścił chyba najsłynniejsze i najlepsze kompozycje Arp Life’u, w których wpływy muzyki elektronicznej (disco) przeplatały się z funkowym i rockowym groove’em, wokalizami Alibabek oraz filmową wrażliwością kryjącą się świetnych partiach instrumentów smyczkowych zaaranżowanych przez Korzyńskiego.

Pierwszy kompakt z serii Komplet 1975-78 zawiera materiał z Jumbo Jet i nagrania z kasety Z bezpieczną szybkością z 1978 roku. Drugi kompakt pt. Radio Sessions 1975-76 przynosi mnóstwo rarytasów i utwory trudno dostępne (pojawiły się kiedyś np. na małych lun miękkich płytach), które napisał choćby Korzyński: Adelajda, Bump i Bilbao. Nie chcę spoilerować, bo przeczytacie o tym – i wielu innych ciekawych kwestiach – w książeczce dołączonej do Komplet 1975-78. Tę piękną przygodę przedłuża trzeci dysk zatytułowany Radio Sessions 1977-78. Tutaj mamy na przykład krótki sygnał, który miał być wykorzystywany promocyjnie przez wydawnictwo płytowe Tonpress, ale ostatecznie do tego nie doszło. Wskoczyły fragmenty do serialu Zielona miłość oraz telewizyjnego filmu Struny, a także kompozycja Śniegockiego Kosmos ’78 wydana z okazji lotu Mirosława Hermaszewskiego w kosmos i dużo innych niespodzianek.

Niestety Arp Life w tej formule przestał działać pod koniec 1978 roku. Śniegocki wyjechał do Kanady po wprowadzeniu stanu wojennego, a Korzyński zdecydował się nagrywać jeszcze pod szyldem Arp Life w latach 80. I tak mamy czym się cieszyć, gdyż pozostało sporo wspaniałych nagrań, które wyprzedzały tamtejsze realia polskiego rynku muzyki rozrywkowej. To Arp Life jako pierwsi nad Wisłą rozkręcili taneczną feerię dyskotekowych rytmów, które do dziś można usłyszeć na wielu parkietach na całym świecie. A swoją drogą jestem ciekaw, co by zrobili z twórczością Arp Life norwescy producenci Lindstrøm i Prins Thomas?

Andrzej Korzyński – 80 (GAD Records | 13 marca 2020)

2 marca 2020 r. Andrzej Korzyński skończył 80. lat. Z tej okazji wytwórnia GAD Records wydała urodzinową składankę z trzydziestoma nagraniami z różnych okresów działalności kompozytora, zahaczając oczywiście o Arp Life (np. Baby Bump). Znalazło się mnóstwo tematów filmowych i serialowych, wystarczy wymienić takie obrazy jak Wszystko na sprzedaż, Szamanka, Janka, Trzecia część nocy, Akwen Eldorado, 07 zgłoś się, Akademia Pana Kleksa, Ocalenie, Anna Maria, Wielki Szu, Tygrysy Europy, Tulipan, Pięć kobiet na tle morza i wiele innych.

Ten zestaw ucieszy nie tylko tych, którzy dopiero teraz zaczynają (!) przygodę z twórczością Korzyńskiego, ale także wiernych fanów, ponieważ wiele tematów z 80 ukazuje się na płycie po raz pierwszy. To wydawnictwo należy również traktować jako wstęp do całego projektu Korzyński 80, który będzie realizowany przez cały ten rok jako forma celebracji dokonań tego niezwykłego kompozytora.

 

Strona GAD Records »
Profil na Facebooku »Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy