Wpisz i kliknij enter

9.edycja NeoArte–Syntezator Sztuki:Gdańsk,22-25 października 2020

Już niebawem rozpocznie się 9. odsłona gdańskiego festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuki. Zapraszamy do sprawdzenia programu.

NeoArte – Syntezator Sztuki to festiwal o międzynarodowej obsadzie prezentujący najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej, platforma łącząca artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, wydarzenie intrygujące i nietuzinkowe dające szansę na kontakt z muzyką i sztuką pobudzającą nowe obszary ludzkich zmysłów i wzbogacającą spojrzenie na świat. Inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest trójmiejski zespół NeoQuartet, laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej w roku 2019.

Idea festiwalu NeoArte skupia się na syntezie sztuk, podążając za trendem, który obserwujemy wśród artystów na całym świecie. We współczesnej twórczości zaciera się granica pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki. Kompozytorzy tworzą dzieła z pogranicza video artu i teatru, artyści sztuk wizualnych tworzą instalacje dźwiękowe, teatr i  taniec podążają w kierunku sztuki performatywnej. Coraz trudniej jest wyznaczyć granice pomiędzy różnymi dziedzinami twórczości, coraz łatwiej przychodzi nam ich łączenie.

Publiczność IX edycji festiwalu podczas czterech dni wydarzeń będzie mogła uczestniczyć w dziesięciu koncertach, dwóch instalacjach artystycznych oraz kilku performance. Studenci kompozycji będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach kompozytorskich prowadzonych przez patronkę festiwalu Hannę Kulenty, a dzieci i młodzież będą mogli uczestniczyć w zajęciach  teatralno-muzycznych prowadzonych przez aktorkę i reżyserkę Agnieszkę Płoszajską.

Każdy z koncertów jest zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny, podczas większości z nich publiczność będzie częścią procesu artystycznego. Podczas inauguracji imprezy NeoQuartet w trakcie godzinnego spektaklu multimedialnego zaprezentuje twórczość wybitnej polskiej kompozytorki Hanny Kulenty. Kolejnego dnia wystąpi berliński Ensemble Mosaik, jeden z najznakomitszych zespołów muzyki współczesnej oraz szwajcarski duet reConvert przedstawiając interaktywną instalację muzyczną stworzoną we współpracy z kompozytorem Fabrizio di Salvo. Trzeci dzień festiwalu to popołudniowy koncert, performance i warsztaty inspirowane twórczością Alvina Luciera oraz wieczorny koncert premier ze światowymi prawykonaniami kompozycji napisanych dla NeoQuartet przez kompozytorów z Japonii, Rosji i Polski. Ostatni dzień festiwalu, to już tradycyjnie maraton koncertowy, podczas którego wystąpi cała plejada znakomitych zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki nowej. W Patio ASP w Gdańsku będziemy gościli Hashtag Ensemble, duety Śniedź oraz reConvert, norweski Cikada Ensemble, trio LiebchenKwaitkowska – Pałosz, a na zakończenie NeoQuartet w multimedialnym performance z gdańskim artystą Piotrem Wyrzykowskim.

PROGRAM

22.10.2020, godz. 20.00 – Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego

Hanna Kulenty – koncert monograficzny

Wykonawcy: NeoQuartet, orkiestra kameralna BalticAlians, Filip Ignatowicz – wizualizacje, Maciej Konopiński  – reżyseria

23.10.2020, godz. 20.00 – Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego

Ensemble Mosaik

Wykonawcy: Ernst Surberg – fortepian, Mathis Mayr – wiolonczela, Chatschatur Kanajan – skrzypce, Arne Vierck – elektronika

godz. 21.00, //(ex)tension [2020] by Fabrizio di Salvo in collaboration with reConvert

Wykonawcy: reConvert, Roberto Maqueda & Lorenzo Colombo – perkusja, elektronika, performance

 

24.10.2019, godz. 16.00 – Kolonia Artystów/plener

Neo Klasyka – Alvin Lucier

Wykonawcy: Krzysztof Arszyn Topolski, NeoQuartet
Kurator: Antoni Michnik

24.10.2019, godz. 20.00 – Nowa Synagoga w Gdańsku

Wieczór premier

Wykonawcy: NeoQuartet, orkiestra kameralna BalticAlians

 

25.10.2020, godz. 16.00 – Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego

Maraton koncertowy

Wykonawcy: Hashtag Ensemble, Śniedź, reConvert, Cikada Ensemble, Liebchen – Kwiatkowska – Pałosz, NeoQuartet, Piotr Wyrzykowski.

 

WARSZTATY

22.10.2020, godz. 11.00

Warsztaty on-line dla studentów kompozycji (Hanna Kulenty)

22 – 24.10.2020  – WrzePracownia

Warsztaty dla dzieci i młodzieży (Agnieszka Płoszajska)

 

*Na zdjęciu: Ensemble Mosaik, fot. Anja WeberJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy