Wpisz i kliknij enter

Etnobotanika – Fruwający przestępca

Przede wszystkim jest miło.

Z krótkiej rozmowy, którą przeprowadził Bartek Woynicz w cyklu „3 pytania”, wynika, że za nazwą Etnobotanika kryje się duet w składzie DJ Uwdar oraz Alergeek. Geograficznie ulokowani są w Rudzie Śląskiej. Stosując coraz popularniejszą metodę, czyli wycinania sampli z przeszłości i wstawianie ich we współczesne brzmienia, nagrali album wielce przyjemny, a na czas kiedy umysł i ciało przeciążone są gorącem, a uwaga skupiona na boiskach piłkarskich, wręcz konieczny.

Choć album ukazał się na kasecie w zeszłym roku jest okazja, żeby o nim wspomnieć, gdyż w tym roku, we współpracy z The Very Polish Cut-Outs, wyszła wersja winylowa. „Fruwający przestępca” jest debiutem i przenosi nas w przeszłość, której symbolami są kasety magnetofonowe, działki rekreacyjne, kolonie i Wojciech Mann. Tak, będziemy taplać się w nostalgii, ale przede wszystkim jest miło. Wybornie, niezobowiązująco, urokliwie miło, czego dowodem taneczny hicior „Miły wieczór” oparty o „Hey Man!” Anny Jurksztowicz.

Wspomniany wyżej Wojciech Mann pojawia się w chociażby w utworze „Liczę marki”. Podobają mi się rozmarzone efekty dźwiękowe, które towarzyszą odwiecznym marzeniom o fortunie. Dochodzi do tego czar inteligenckiego humoru, za którym już tylko starsi tęsknią i na tej melodii Etnobotanika gra znakomicie. Z tego samego powodu z takim rozmarzeniem słucha się utworów „Gusła”, „Leśny jazz” czy „Sua Hua”. Pomimo mojej wielkiej sympatii do wymienionych utworów, to jednak nie one kradną show. Robi to Piotr Fronczewski.

Bezapelacyjnie najlepszym utworem z płyty są „Mikroprocesory”. Wiadomo nie od dziś, że głos Fronczewskiego ma moc magnetyczną, a występujący w towarzystwie muzyki klubowej, to już w ogóle. Choć gdzieś tam w tyle głowy migocze mi ostrzegawcza lampka, że ogrywanie nostalgii i wycinanie starych sampli szybko się zużywa z racji nadmiernej eksploatacji, ale „Fruwający przestępca” dość szybko uspokaja, oplata i niczym balsam sprawia przyjemność. Spróbujcie oderwać się od takiej „Medytacji” na przykład.

Superkasety Records | 2020
The Very Polish Cut-Outs | 2021
Bandcamp
FB
FB Superkasety
FB The Very Polish Cut-OutsJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
3 lat temu

” Stosując coraz popularniejszą metodę, czyli wycinania sampli z przeszłości i wstawianie ich we współczesne brzmienia” Niebywale odkrywcze zdanie w kontekście ponad trzech dekad samplingu. Idz pam w ch..z tymi pańskim recenzjami.

Polecamy