Wpisz i kliknij enter

3 pytania – ETNOBOTANIKA

Czego słucha tajemniczy duet odpowiedzialny za najlepszy duchologiczny debiut ubiegłego roku?

ETNOBOTANIKA to tajemniczy duet z Rudy Śląskiej, który jedną nogą stoi twardo na gruncie muzyki elektronicznej, a drugą bada tereny sampli i hip-hopu. Duet tworzą DJ Uwdar oraz producent/raper Alergeek. Ich wzrok i uszy zwrócone są ku skrawkom przeszłości – fragmentom starych polskich filmów, na wpół zapomnianym serialom, wyrywkom z mniej i bardziej znanych rodzimych piosenek nagranych przed laty.

Te wszystkie skojarzenia i tropy znajdziemy na ich debiutanckiej płycie długogrającej – „Fruwający przestępca”. Album wydany nakładem Superkasety Records to kolaż melodii i dźwięków znanych, ale zarazem brzmiących obco i budzących niepokój. Duet zabiera słuchaczy w podróż, ale nie tylko w bujną krainę nostalgii, także na nowe terytoria gatunkowe. Usłyszymy tu zupełnie inne, osobne wręcz podejście do techniki samplowania i łączenia beatmakerskich praktyk z instrumentami i brzmieniem współczesnej muzyki elektronicznej.

Czego ostatnio słuchacie?
Alergeek: Zwykle w okolicach maja wracam do albumu Tima Heckera „Haunt Me, Haunt Me Do It Again”. W tym roku jest podobnie i album ponownie zawitał na moich głośnikach parę dni temu. Przestrzenny ambient, który działa kojąco i pomaga skupić myśli. Kolejnym albumem, który nie schodzi z mojej rotacji, ostatnimi czasy, jest nowa EPka The Alchemist: „This Thing Of Ours”. Świetne, samplowane podkłady i solidny rap. Swoją drogą, wszystkie wydawnictwa The Alchemista od jakiegoś czasu są na niesamowitym poziomie.
DJ Uwdar: Na przebudzenie Helmet – „Betty” i Susumu Yokota – „Sakura” na dobranoc.


Tima Heckera „Haunt Me, Haunt Me Do It Again”


The Alchemist: „This Thing Of Ours”


Helmet – „Betty”


Susumu Yokota – „Sakura”

Nad czym obecnie pracujecie?
Alergeek: Parę miesięcy temu skończyłem prace nad solowym materiałem pt. ‚Maraton EP’, teraz powoli nadchodzi czas na pracę nad kolejnym wydawnictwem w duecie z Uwdarem jako ETNOBOTANIKA. Mamy wstępny plan na następcę „Fruwającego Przestępcy”, pozostaje zabrać się do pracy i ten plan zrealizować:)
DJ Uwdar: Kończę kasetę. Będzie to materiał mocniejszy niż ETNOBOTANIKA, ale też znajdzie się na nim wiele nawiązań do przeszłości, szczególnie lat 90′. Poza tym, jak już zaznaczył Alergeek, równolegle pracujemy nad nowymi pomysłami, mamy już pewien plan na kolejny album.

Jaki cudzy występ (set/ koncert) zrobił ostatnio lub w ogóle na Was największe wrażenie?
Alergeek: Ostatnie wydarzenie tego typu na którym byłem live to Ólafur Arnalds w NOSPR i koncert ten zrobił na mnie spore wrażenie, świetny klimat i kontakt z publicznością.
DJ Uwdar: Występ zespołu „Ludzie Wieloryby”, który odbył się kilka tygodni temu nieopodal przejścia granicznego w Zgorzelcu.

https://www.facebook.com/zespolmuzycznyetnobotanika/
https://superkasety.bandcamp.com/album/fruwaj-cy-przest-pcaJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy