Wpisz i kliknij enter

Sonny Ism – Island Impressions

Tańcząc na wyspie.

W latach 2010-2016 w Australii działał indie-popowy duet Gypsy & The Cat. Nagrał trzy albumy i zdobył sporą popularność, ale zakończył swą dobrą passę, ponieważ jeden z tworzących go muzyków postanowił się przeprowadzić. Xavier Bacash zdobył się na radykalny krok: przeniósł się ze słonecznego Sydney do chmurnej Kopenhagi. Poszedł za głosem serca, ponieważ właśnie tam mieszkała jego ukochana. Szybko się okazało, że zmiana miejsca zamieszkania wpłynęła również na zmianę tworzonej przez artystę muzyki

Bacash wkręcił się w kopenhaską scenę taneczną, skupioną wokół wytwórni Kulør. Natchniony jej świeżą energią sam zaczął tworzyć klubowe nagrania. W ciągu dwóch lat wydał trzy EP-ki i jeden album, oscylując wokół przestrzennego deep house’u. Tuż przed wybuchem pandemii, Australijczyk przeprowadził się z narzeczoną na szwedzką wyspę Ingarö. Kiedy lockdown uziemił go w tym oddalonym od cywilizacji miejscu, zainspirowany jego urodą, zaczął tworzyć nowe utwory. Rok później dostajemy je na albumie „Island Impressions”.

Bacash wprowadza nas w odpowiedni nastrój otwierającym całość „Et Andet Sted”. To wypełnione egzotycznymi congami i leniwymi klawiszami balearyczne downtempo. Tuż potem rozbrzmiewa „This Modern Times” – masywny dub-house ozdobiony nowofalową wokalizą. Echa klasyków New Order milkną w „Alpha Rhythm”, bo tym razem młody producent sięga po detroitowy deep house, łączący acidowy loop z progresywną partią syntezatorów. Podobnie brzmi „Time 4 Love”, choć tym razem więcej tu brzmień rodem z Chicago. W „Island Impressions” rozbrzmiewa saksofon, przywołując wspomnienie słynnego „Pacific” 808 State.

Drugą część zestawu otwierają jeszcze bardziej stylowe nagrania. „Vibe Science” to nowojorskie disco, które z powodzeniem mogłoby niegdyś trafić do katalogu Nu Groove. „Planet B” ma bardziej nocny klimat i przypomina partią fletu klasyki Larry’ego Hearda. W „Archipego Balerico” ożywa dawno niesłyszany house na breakowym podkładzie. Wnosi on seksowną wokalizę, nadając całości zaskakująco zmysłowy charakter. Kontynuuje go „Favoured State” – bujające downtempo z shoegaze’ową gitarą rodem z Cocteau Twins. Całość wieńczy „This Modern Life” w remiksie Kaspera Marotta, zamieniającego utwór Australijczyka w trance’owego killera.

Xavier Bacash tłumaczy, że inspiracją do stworzenia „Island Impressions” była wyspa Ingarö. Jeden utwór powstał poprzez zamianę śpiewu tamtejszych ptaków w dźwięki syntezatora, a inny – oddaje swymi bitami rytm fal morza uderzających o plażę. Niby to nic nowego, ale w efekcie powstała wzruszająco urokliwa i pozytywna muzyka. Zachwyt nad pięknem natury od wieków jest inspiracją dla artystów. Okazuje się, że również dla twórców muzyki tanecznej. „Island Impressions” to skromna, ale zaskakująca świeżo brzmiąca płyta. Nie przegapcie jej.

Nothern Underground 2021Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
abstrakt
abstrakt
2 miesięcy temu

Bardzo dobre, szkoda że traki nie są trochę bardziej rozbudowane, ja takie lubię. Generalnie świetnie się słucha. Dzięki za wyczajkę.

Polecamy