Wpisz i kliknij enter

Unsound ogłasza (prawie) pełny program

W tym roku krakowska edycja festiwalu odbędzie się od 13 do 17 października. Wstęp na zorganizowane w jej ramach występy będą miały tylko osoby zaszczepione.

Tegoroczna edycja krakowskiego festiwalu będzie skromniejsza niż te sprzed kilku lat, zarówno pod względem liczby koncertów, jak i festiwalowych dni. Nie zabraknie jednak ciekawych wydarzeń w realu – w ten sposób Unsound powraca do dawnej aktywności po dwóch latach przerwy.

– Jak już wcześniej ogłaszaliśmy, tegoroczna edycja to pandemiczna wersja festiwalu, ale zrobiliśmy co w naszej mocy, by w październiku w Krakowie pojawiły się różne gatunki muzyczne. Postanowiliśmy skupić się na tym, co wspólnotowe i fizyczne, co wiąże się z hasłem przewodnim Unsoundu 2021: „dəəp authentic”. Dlatego tak mało w tym roku projektów do oglądania. Wszyscy jesteśmy już zmęczeni patrzeniem, przecież ciągle siedzimy przyklejeni do naszych ekranów – mówią Gosia Płysa i Matt Schulz, dyrektorzy festiwalu.

Jednym z większych wydarzeń tegorocznego Unsoundu będzie koncert „Wavings” Nicolasa Jaara, który oglądaliśmy w zeszłym roku na ekranach naszych komputerów. Teraz chilijski artysta zaprosił do wykonania tejże kompozycji zaprzyjaźnionych twórców do nowohuckiej Łaźni Nowej. Będą to m.in. Oren Ambarchi, Tomoko Sauvage, Aho Ssan, Resina, Raphael Rogiński i Antonina Nowacka.

Po ponad 10 latach przerwy powróci na Unsound berliński duet MMM, który tworzą dwaj weterani tamtejszej sceny klubowej – ceniony producent Errorsmith i legendarny didżej z Berghain – Fidel. Zaprezentują oni na żywo materiał z planowej do wydania w październiku płyty „On The Edge”, zawierającej minimalistyczne podejście do dubu, electro i techno.

Off License to również wyjątkowy projekt, choć prezentujący zupełnie inną muzykę. W jego skład wchodzą trzy eksperymentujące z elektroniką artystki: Ziur, Juliana Huxtable i Theresa Baumgartner. Przygotowały one wyjątkowy audiowizualny poemat, pełen dźwiękowych fajerwerków. Koncert na Unsoundzie to ich drugi wspólny występ na żywo.

Kevina Marina nie trzeba przedstawiać uczestnikom Unsoundu. Tym razem brytyjski producent zaprezentuje się jako The Bug. W ostatnich dwóch latach dorobił się on dwóch albumów. My posłuchamy materiału z „In Blue”. W jego wykonaniu pomoże mu jego współautorka – amerykańska producentka i wokalistka Dis Fig. Wsparcie zapewnią jej dwaj MC – Flowdan i Manga Saint Hilaire. Możemy się więc spodziewać solidnej porcji industrialnego dubu.

Nie zabraknie na Unsoundzie również eksperymentów z akustycznymi dźwiękami. Zadbają o to dwaj uzdolnieni instrumentaliści: norweski saksofonista Bendik Giske oraz włoski perkusista Riccardo La Folestra. Obaj „dekonstruują” instrumenty, na których grają. Giske korzysta z techniki oddechu cyrkulacyjnego oraz mikrofonów kontaktowych, zbierających każdy dźwięk, łącznie z uderzeniami palców w klawisze. Z kolei La Forresta bada możliwości tonalne materiałów perkusyjnych – na bębnach potrafi grać tak, jakby posługiwał się instrumentem dętym.

Unsound od kilku lat współpracuje z ugandyjskim festiwalem Nyege Nyege, dzięki czemu możemy bliżej poznać eksperymentalną muzykę z Afryki. W tym roku też pojawią się artyści związani z Nyege Nyege. Wśród nich będzie japoński producent o pseudonimie Scotch Rolex (aka Scotch Egg), który na scenie pojawi się z raperką MC Yallą i kenijskim artystą Lordem Spikeheartem. Przed nami również premierowy występ Menziego, czyli jednego z pierwszych twórców, którzy zaczęli wykonywać ciężką odmianę house’u z RPA o nazwie gqom.

Na Unsoundzie 2021 nie zabraknie oczywiście muzyki klubowej. Tym razem będzie się można bawić w jej rytm nie tak jak poprzednio w Hotelu Forum, ale w nowej krakowskiej przestrzeni imprezowej – Hype Parku. Będziemy mieli okazję posłuchać dwóch wyjątkowych duetów: polska gwiazda techno VTSS zagra z kanadyjską koleżanką Choppy Nonstop, a włoski producent TSVI wystąpi z pochodzącą z Chin i mieszkająca w Londynie Object Blue. Pojawią się także Tygapaw, łączący techno i dub oraz wrocławski producent Naphta, który klubowe brzmienia miksuje z folkowymi elementami. Polskę reprezentować będą również dwie didżejki – Charlie z Krakowa oraz Young Majli z Warszawy.

Uwaga: wszystkie wydarzenia są przeznaczone dla osób, które zaszczepiły się przeciwko COVID-19.

Pełny program i bilety: www.unsound.pl/pl/dp-authentic

Foto: MMMJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
2 lat temu

Stop segregacji sanitarnej. Byłem na każdym Unsound ale teraz to przegięcie. Tfu!!@

Polecamy