Wpisz i kliknij enter

RP Boo – Established!

Ekspres z samplami.

Mam wrażenie, że dopiero co pisałem o „I’ll Tell You What!”, czyli poprzedniej płycie RP Boo. Rzut oka na datę przy recenzji uświadomił mi, że był to rok 2018. Proza codzienności skutecznie wytłumia poczucie czasu, który biegnie stanowcza za szybko. Przy okazji albumu „Established!” nadmiernie narzekać nie mogę, gdyż footwork do najwolniejszych stylów nie należy i na pewno nie sprawi, że uda się ujarzmić czas. Szczególnie, że album trwa 50 minut, a ma się poczucie, że mija znacznie szybciej.

Zrzucam to na sprawność RP Boo w żonglowaniu fragmentami, z których poukładał nowe utwory. Są rytmiczne, chaotyczne i osobliwe. I znajdują dla siebie idealnego wydawcę, czyli Planet Mu. Twórca nie tylko sprawnie scala układanki, co dobiera ich części. Mam wrażenie jakbym wsiadł do ekspresu z samplami, które czasami przelatują z dużą prędkością. Na plan pierwszy wysuwa się tu „Finally Here”. Drugim wyraźnym momentem jest „Be of It!”, który ma w sobie fragmenty muzyki filmowej rodem z serii filmów o Bondzie.

Na szczęście są też chwile oszczędne, gdzie taneczny rytm ujęty jest minimalistycznie, głównie za sprawą automatu perkusyjnego jak w otwierającym „All My Life”. Szczególną rolę odgrywa nakładanie na siebie tych ciągów perkusyjnych, które konfrontują się z głosami (patrz znakomity „Now U Know!”). Album dociążany jest również przez takie utwory jak trzepoczący „Haters Increase the Heat!” czy stworzony z myślą o polu bitewnym „Oh!”. Produkcyjne cacuszko stwarza pole do kolażowej narracji, która ma sporą siłę rażenia.

Nie udało się ominąć w składnikach pewnej nostalgii, by nie rzec retromanii. Choć z drugiej strony są to jednocześnie najciekawsze utwory na płycie. „How 2 Get It Done!”, który zaczyna się nonszalancko, ale pod wpływem rytmicznych przeobrażeń wylewa z siebie gniewny żar. W „All Over” słyszymy fragment utworu Philla Collinsa. Jednak końcówka płyta, gdzieś od „Ivory Surface”, nie działa już tak bardzo. Gubi się świeżość, a muzyka oparta na ruchu i zmienności stylów przestaje działać. Niemniej „Established!” jest płytą wartą wysłuchania. Szczególnie dla tych fragmentów, które potrafią wykoleić utarte schematy.

Planet Mu | 2021
Bandcamp
FB
FB Planet MuJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy